Zpět na » Synot liga » Ohlédnutí za startem ligy

Ohlédnutí za startem ligy

0

Líbilo se

06.09. - První liga má za sebou pět úvodních kol, v nichž suverénně dominovala Slavia. Naopak největším zklamáním je Liberec, který vydoloval pouze bod a krčí se na poslední pozici.

Lepší start si ani nemohli Slávisté přát. Zatím všechny své zápasy vyhráli a to hráli třeba proti slavnému Ajaxu. Vynikající tah se ukázalo angažování Martina Vaniaka, který mnohokrát tým podržel a i díky němu je klub z Prahy na první příčce.


V Brně si po dobré minulé sezóně slibovali rozhodně více. Zatím má tým Petr Uličného na svém kontě pouze jednu výhru. Brňané doplácejí především na domácí zápasy, které jim nevycházejí herně ani výsledkově. K dispozici však budou mít ještě odložený zápas s Teplicemi.


Plzeň jak se zdá asi navázala na své úspěšné jaro. To pochopili i fanoušci, kteří prozatím vždy slušně zaplnili Ĺ truncovy sady. V posledním kole sice prohrála v Ostravě, ale odtamtud se body budou vozit těžko. Viktoria má na svém kontě osm bodů a v tabulce je hned za vedoucí čtyřkou.


České Budějovice si určitě přestavovaly lepší start. To odnesl po čtyřech kolech František Cipro, kterého nahradil František Straka. S ním ale také výraznější změna prozatím nepřišla, protože tým byl rád s Mladou Boleslaví za bod. Straka tak alespoň zastavil sérii tří porážek.


Jablonec má zatím v lize problémy se střílením gólů. V žádném ligovém zápase se nedokázali trefit více jak jednou. Pouze v zápase předkola poháru UEFA na Austrii Vídeň vstřelili svěřenci Luboše Kozla tři branky, ale tam to prohře nezabránilo. Doma se pak Jablonec zmohl jen na remízu, a tak se s pohárovou Evropou rychle rozloučil. V lize první dva zápasy prohráli, ale od té doby dokázali vždy bodovat.


Stejnou bilanci jako Jablonec má i Mladá Boleslav. Středočeský klub také první dva zápasy prohrál, pak si ale připsal dvě remízy a výhru. Ambicióznímu vedení to bylo málo, a tak se musel rychle pakovat Luděk Zajíc, kterého po pátém kole nahradil Zdeněk Ĺ časný.

Nováček Bohemians 1905 nenavázali na svou euforii z konce minulého ročníku druhé ligy. Začátek ligy byl pro ně spíše střeleckým trápením. Povzbuzení by pro ně mohlo být dohnání dvougólového manka v posledním zápase se Žižkovem.


Největším zklamáním dosavadního průběhu ligy je jednoznačně Liberec. Severočeský klub má na svém kontě jen jeden bod a vyřazení z poháru Intertoto s kazašským soupeřem. Slovan měl sice v úvodu ligy těžký los, ale bodů měl mít rozhodně více. Jeho trápení dokumentuje poslední zápas se Zlínem, ve kterém měl místy až drtivou převahu, ale přesto prohrál. U vedení má ale pořád důvěru trenér Michal Zach. Případný další neúspěch by s jeho pozicí ale pořádně zatřásl.


Výkony Sparty mají sice do dokonalosti daleko, ale pro ně je důležité postavení v tabulce. Sparťané zatím ztratili body jen za remízu v Plzni a jsou třetí. Neuspěli však v předkole Ligy Mistrů a nyní je čeká pohár UEFA.


Teplice doposud stejně jako Slavia neztratily ani bod. Jenže jejich poslední zápas v Brně byl odložen. Severočeský klub doslova těží z formy hvězdy MS „20“ Martina Fenina. Ač však Teplice šlapou na jejich domácí zápasy si fanoušci cestu moc nenacházejí. Na oba zápasy přišlo kolem pěti tisíc diváků, což je na tým, který neztratil ani bod málo. Hodně velká návštěva se však čeká na domácím zápase se Spartou.


Zlín je jedno z příjemnějších překvapení ligy. Zatím má na svém kontě dvě výhry a konečně prolomil svou sérii bez vítězství na hřištích soupeře. Tescoma zatím prohrála jen jednou a to na Spartě, kde byla rozhodně k bodům blízko.


V Olomouci jistě nechtěli, aby se opakovala minulá sezóna, kdy se tým klepal do posledních kol o záchranu. V letoším ročníku má tým Martina Pulpita na svém kontě jednu výhru a dvě remízy. Navíc se jim v těchto dnech rozpadá obrana, a tak to bude pro ně ještě hodně náročné.


Žižkov sice začal ligu doslova famózně, když zvítězil v Mladé Boleslavi. Od té doby má však problémy v defenzivě, to způsobilo další porážky a tvrdý pád na zem. V minulém kole byl pražský klub k výhře docela blízko, ale nedokázal uhlídat dvoubrankový náskok a zvláště disciplínu vlastních hráčů.


Kladno pod vedením nového kouče Jaroslava Ĺ ilhavého na spodku tabulky. Navíc se nemůže spolehnout na své fanoušky, kteří domácí zápasy navštěvují v malém počtu. Zatím se Středočeši prezentují docela sympaticky, ale stačí to jen na čtyři body a třinácté místo.


Mnozí nevěděli co od Mostu čekat. Má ve svém kádru hodně cizinců, a tak místy postrádá disciplínu a zkušenosti. Přesto se prezentuje velmi dobře a dva body rozhodně neodpovídají jeho výkonům, protože po herní stránce patří Most v lize k tomu lepšímu. V lize se chytl zejména Toleski, který zatím vstřelil pět branek a je na čele tabulky střelců.


V Ostravě je na začátku sezóny cítit mistrovská atmosféra, která na Bazalech panovala před třemi roky. Na Baník chodí fanoušci ve velmi hojném počtu a vytváří výbornou atmosféru. Ostrava zatím ztratila jen jednou ve Zlíně a v jejím dresu se chytl Robert Zeher, který zatím vstřelil pět branek a je na čele tabulky střelců. Zastiňuje tak největší posilu Václava Svěrkoše. Jedinou kaňkou je tak zranění Martina Lukeše, kterého zatím důstojně nahrazuje Rudolf Otepka.

Michal Horáček / FotbalPortal.cz

Nejnovější články