Zpět na » » Disciplinární komise zahájila řízení s dvěma hráči pražských S za použití pyrotechniky

Disciplinární komise zahájila řízení s dvěma hráči pražských S za použití pyrotechniky

Disciplinární komise zahájila řízení s dvěma hráči pražských S za použití pyrotechniky © @sparta.cz - Indrit Tuci po zápase Sparty s Mladou Boleslaví

0

Líbilo se

24.05. - NEPŘEHLÉDNĚTE Ve čtvrtek 23. 5. 2024 se konalo jednání disciplinární komise LFA, na němž se vedle běžných případů objevily i dva lehce netradiční. S dvěma hráči pražských S totiž bylo zahájeno řízení kvůli použití pyrotechniky.

Disciplinární komise konkrétně zahájila řízení s mladým fotbalistou Slavie Matějem Juráskem, který si ve 3. kole nadstavby po zápase s Viktorií Plzeň natáhl na hlavu kuklu a držel v ruce zapálenou pyrotechniku.

Za podobný přečin by měl být potrestán i fotbalista Sparty Indrit Tuci, který byl na hřišti s pyrotechnikou v ruce po zápase s Mladou Boleslaví, kde došlo i ke vstupu fanoušků na plochu a ostře kritizovanému policejnímu zásahu.

Je to tak poměrně zajímavá situace a vlastně těžko posoudit, jaké tresty oba hráče čekají. Pyrotechnika na fotbalových zápasech je ostatně dlouhodobě hodně probírané téma. Kluby za ní dostávají vysoké pokuty, značná část fanoušků by ji ráda viděla zlegalizovanou. Ostatně ve Francii už k něčemu podobnému došlo, i když za velice přísných podmínek.

Vysoké tresty pravidelně dostávají i kluby

Na zmiňovaném zasedání bylo rovněž zahájeno řízení za použití pyrotechniky fanoušky i se Zlínem, Spartou, Slavií či Bohemians. Vysoké pokuty za předchozí zápasy byly uděleny Baníku Ostrava (150 000 korun za pronesení a použití pyrotechniky vedoucí k přerušení hry a vhazování předmětů na hrací plochu), Spartě Praha (120 000 korun za pronesení a použití pyrotechniky, vhazování předmětů na hrací plochu a nevhodné pokřiky fanoušků) a Slavii Praha (30 000 korun za použití pyrotechniky, nevhodné pokřiky a výtržnosti fanoušků).

Dalo by se samozřejmě mluvit o tom, nakolik je tato zábava bezpečná. Hrozí určité nebezpečí, že pyrotechnika bude vhozena na hřiště - což se občas skutečně děje, nebo dokonce na jiné fanoušky. V takovém případě to samozřejmě není správné. Na druhou stranu v drtivé většině se jedná o velice zajímavé prezentace, které jsou občas sdíleny i velice oblíbenými zahraničními kanály a tím přinášejí české fanouškovské obci určitou prestiž.

Pojďme vést debatu o legalizaci pyrotechniky

Je to prostě téma, o němž by se mělo napříč jednotlivými skupinami diskutovat. Pyrotechnika ze stadionů jen tak nezmizí, nebylo by proto lepší její používání nějakým způsobem regulovat? Těžko posoudit, nakolik by se fanoušci smířili s přísnějšími podmínkami, když by se jednalo o jejím povolení. Ale proč to alespoň nezkusit?


Přečtěte si také: Černá kaňka na oslavách titulu Sparty. Na hřišti v Mladé Boleslavi tvrdě úřadovala policie

Lukáš Loužecký / fotbalportal.cz

Nejnovější články