Zpět na » » Budoucnost Birmančeviče ve Spartě je nejasná. Bude hrát na Euru 2024?

Budoucnost Birmančeviče ve Spartě je nejasná. Bude hrát na Euru 2024?

Budoucnost Birmančeviče ve Spartě je nejasná. Bude hrát na Euru 2024? © iconsport.photo - Veljko Birmančevič

0

Líbilo se

23.05. - To, že Sparta získala Veljka Birmančeviče z Toulouse na trvalý přestup, neznamená, že Spartu obratem nemůže opustit. Po fantastické sezóně na Letné podle jeho slov bude zvažovat svou budoucnost a bude čekat na nabídky z top 5 lig, kde by se ještě jednou chtěl zkusit prosadit. Chce navíc na Euro 2024 se srbským nároďákem.

Když Birmančevič do Sparty přicházel, byla tu nějaká skepse. Sice čerstvý vítěz Coupe de France, ale hráč, jenž se v Toulouse absolutně nedokázal prosadit. Dříve mu to ale šlapalo v Malmö a Sparta o něm měla povědomí už od jeho dob v srbském Čukarički, kde patřil odchovanec Partizanu mezi největší srbské fotbalové talenty. A ve Spartě všem skeptikům, včetně mě, přiznám se, vytřel zrak. Předčil zdánlivě nepřekonatelnou hvězdu Sparty Lukáše Haraslína, byl nejproduktivnějším hráčem ligy, jedním z mála, co obstál v soubojích s evropskou špičkou a asi jeden z nejlepších hráčů historie ligy, co se kvality týče. Birmančevič se opravdu sám překonal a nebylo divu, že Sparta zajistila po hostování jeho trvalý přestup za něco málo přes 2 miliony eur, přičemž jeho tržní hodnota už je dnes na 6 milionech.

Ambice má Birmančevič stále

Nikde ale není psáno, že trvalý přestup a podpis smlouvy do roku 2026 znamená, že do té doby bude Birmančevič v dresu Sparty stále šikanovat soupeře. 16 ligových gólů a 11 asistencí je prostě něco, co přiláká kluby z mnohem lepších soutěží, než je ta česká. Na tiskové konferenci před víkendovou ligovou rozlučkou Sparty s Plzní, po doublu, se Birmančevič rozpovídal o tom, jak sám svou budoucnost vidí. Řekl, že by rád ještě někdy zacílil do top 5 evropských lig, kde už se jednou neprosadil. Neřekl, že odchází ale ani že zůstává. Dodal maximálně tak takové to klišé, že se nyní soustředí na Spartu. 26letý Srb bude v létě horkým zbožím a pokud skutečně má ambice, nemějte iluze, že mu Sparta přirostla k srdci natolik, že je pustí k vodě. Ve svém věku už totiž moc šancí na top soutěže a velké přestupy mít nebude.

Euro 2024

Hodnotu Veljka Birmančeviče pro Spartu může samozřejmě zvýšit i evropský šampionát v Německu. Birmančevičovo Srbsko se na turnaj kvalifikovalo a podle slov křídelníka Sparty je v širší nominaci, z níž 9 hráčů pro konečný turnaj vypadne. Konkurence rozhodně nebude malá. Když se podíváme na kluby, jenž srbští hráči na Birmančevičově postu reprezentují, máme tu Fenerbahce, Rubin Kazaň, Paok Soluň a další kluby. Žádný ze srbských křídelníků ale takovou sezónu jako Birmančevič neměl. Problém je ale v tom, že Srbsko na čisté křídelníky nehraje. Hraje na wing-backy a dva podhrotové hráče, jenž podporují Aleksandara Mitroviče. Birmančevič by se tak měl porovnávat s oněmi podhroty či přímo útočníky za Mitrovičem. A tady už máme kluby jako Juventus, AC Milán nebo FC Turín. Ještě to s ním bude zajímavé. Trenér ho nepotřebuje, ale nechat doma hráče, co ve všech soutěžích zapsal 22+12, to by byl hřích.

Veljko Birmančevič

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články