Zpět na » » Rozhodčí mají více trestat nevhodné chování a zdržování. Dokážou si na jaře získat respekt?

Rozhodčí mají více trestat nevhodné chování a zdržování. Dokážou si na jaře získat respekt?

Rozhodčí mají více trestat nevhodné chování a zdržování. Dokážou si na jaře získat respekt? © @FAČR - Tisková konference Komise rozhodčích

0

Líbilo se

09.02. - VIDEO Na jarní část Fortuna ligy se připravovali nejen fotbalisté v rámci klubových soustředění, ale i rozhodčí. Rovněž oni musejí zvládat velkou fyzickou, ale i psychickou zátěž.

Těsně před startem mistrovských utkání se s novináři sešel předseda Komise rozhodčích Libor Kovařík a představil jim plán pro jarní část sezony. Probíraly se zejména tři témata: délka hracího času, pravidlo o ofsajdu a také nesportovní chování hráčů a funkcionářů. Nutno podotknout, že prozatím byly právě tyto činnosti škraloupem na jinak stoupajícím levelu domácí soutěže.

Ofsajdy budou vždy kontroverzním tématem

S novináři tak byly probrány konkrétní sporné situace okolo ofsajdů, proběhla i diskuze nad verdikty rozhodčích. Nebudeme si nic nalhávat, během podzimu se vyskytlo několik sporných momentů, které ovlivňovaly zápasy. Dopomáhá k tomu i stále chybějící kalibrovaná ofsajdová čára, i když ani ona samozřejmě nemůže být dokonalá.

Velkým tématem je i délka hracího času. K tomu bohužel negativně dopomáhají i sami hráči svým chováním, především častým zdržováním. Do budoucna by rozhodně mělo padat více žlutých karet, jinak se z tohoto problému nedostaneme. Délka hrací doby české nejvyšší soutěže sice odpovídá evropskému průměru, přesto se stále vyskytuje mnoho situací, které kazí celkový pohled na zápas.

Bude se více trestat nesprávné chování hráčů a funkcionářů?

V neposlední řadě se rozhodčí mají více zaměřit na nesportovní chování hráčů i funkcionářů týmů. To je bohužel velký problém české ligy. Řada rozhodčích si nedokáže získat respekt, díky čemuž po každém jejich zapísknutí následují debaty s hráči. Rozhodčí mají pokyny, aby zbytečné protesty, nevhodná slova či gesta trestali, bohužel se to však často neděje.

Snad ještě horší situace než u hráčů je někdy u realizačních týmů, kteří v průběhu zápasu neustále slovně atakují čtvrtého rozhodčího, ale třeba i sebe navzájem. Bohužel často k těm nejhlasitějším patří i lavičky pražských S.

Letmý dotek ruky není ruka

Významným tématem bylo i pískání pravidel o ruce. Rozhodčí by neměli hledat sebemenší kontakt, ale pouze jasné hraní horní končetinou, kdy dojde ke změně letu míče a ovlivnění hry. To samozřejmě může být dobré pro samotný fotbal, rozhodčí ovšem musejí být schopní to na hřišti vysvětlit.

Zřejmě nás ještě čeká dlouhá cesta za tím, aby si rozhodčí vybudovali dostatečný respekt a dokázali kvalitně řídit utkání. Bohužel jsou často sami strůjci toho, že se jim utkání vymkne z rukou. Často stačí několik špatných rozhodnutí během prvních minut, kdy se jim vymkne situace z rukou a nedokáže ji už pevně uchopit. Doufejme, že jaro bude především ve stylu kvalitního fotbalu a o rozhodčích se budeme muset bavit co nejméně.

Lukáš Loužecký / fotbalportal.cz

Nejnovější články