Zpět na » » Fenomén Letná. Kdysi zde sídlily tři fotbalové kluby, v budoucnu nezůstane ani jeden

Fenomén Letná. Kdysi zde sídlily tři fotbalové kluby, v budoucnu nezůstane ani jeden

Fenomén Letná. Kdysi zde sídlily tři fotbalové kluby, v budoucnu nezůstane ani jeden © sparta.cz - Železobetonová tribuna Sparty z roku 1937

2

Líbilo se

17.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Mekku pražské kopané představovala především v období meziválečného Československa Letná. V prostoru Letenské pláně sídlily hned tři fotbalové celky: pražská Sparta, Slavia a německý tým DFC Prag. V budoucnu by se mohl vystěhovat poslední z nich - Sparta Praha.

Slavia sídlila na Letenské pláni mezi lety 1897 a 1950. Po prvotním pronájmu se Slávistům povedlo v roce 1901 vybudovat nové hřiště. Hřiště se postupně modernizovalo a v roce 1921 se dočkalo velké dřevěné tribuny. Postupně budovaný stadion zasáhly události z roku 1934, kdy se zřítil rohový ochoz, přičemž se zranilo několik desítek diváků. Stánek utrpěl závažnější škody při Pražském povstání, kdy byl vypálen německými vojsky. Po další obnově se hráči museli nuceně vystěhovat kvůli vybudování Stalinova pomníku, čímž se jejich letenská pouť v roce 1950 završila.

letenská pláň

Vedle Slavie na Letné sousedil německý klub DFC Prag, který zažil své největší úspěchy na počátku 20. století. Zápasy mezi ním a pražskými „S“ měly velkou prestiž. Tým složený z Němců, Čechů a Židů však potkal smutný osud, v roce 1939 ho Nacisté zakázali.

Přesuňme se k nejúspěšnějšímu tuzemskému mužstvu. Sparta zažila na počátku své historie hned několik stěhování, důležité jsou především poslední dvě. Při prvním z nich se Pražané přemístili do míst dnešního Technického muzea. Tam vyrostl jejich první opravdový stadion, nicméně k dokonalosti měl daleko, jeho součástí totiž nebyly například ani teplé sprchy. Přesto se zde utužila klubová atmosféra. V místní kantýně, kterou vedla matka legendárního hráče Karla Peška, přezdívaného Káďa, předváděl své herecké kousky náruživý fotbalista, a především známý komik Vlasta Burian.

Zatím poslední stěhování zažili Rudí v roce 1917. Stěhovalo se přitom jen o pár stovek metrů do prostor, kde dnes stojí současný sparťanský stadion. Po válce se klub v roce 1921 dočkal nové dřevěné tribuny pro 1 700 diváků. Tribuna však nevydržela dlouho, jelikož ji o třináct let později zachvátil ničivý požár. Obnova stadionu se dočkala svého vrcholu v roce 1937, kdy spatřila světlo světa nová železobetonová tribuna, která po několika menších úpravách slouží dodnes.

Mezi lety 1967 a 1969 došlo k rekonstrukci tří zbývajících tribun, díky níž stadion pojmul až 35 000 diváků. Další modernizace proběhla až se začátkem devadesátých let, kdy byly zrušeny místa na stání a snížena kapacita. V novém tisíciletí pak získal stadion vyhřívaný trávník, nová sedadla a velkoplošné obrazovky.

Managment Sparty se již několikrát vyjádřil o nutnosti zbudování nového stánku, který však již nebude kvůli nedostatku místa na Letné. Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví Strahov. To je ovšem hudba budoucnosti. Velmi pravděpodobné ale je, že se fotbal z Letné nadobro vytratí.

Dominik Pánek / sparta.cz, slavia.cz, sport.cz, irozhlas.cz

Nejnovější články