Zpět na » » Tradiční tuzemský klub slaví velké výročí. Od založení Sparty uplynulo 130 let

Tradiční tuzemský klub slaví velké výročí. Od založení Sparty uplynulo 130 let

Tradiční tuzemský klub slaví velké výročí. Od založení Sparty uplynulo 130 let © twitter.com - Plakát klubu ke 130. výročí

0

Líbilo se

16.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Přesně před 130 lety došlo 16. listopadu 1893 ke vzniku fotbalové Sparty. Letenský celek se ustavil téhož dne odštěpením od AC Praha. Pražané se od té doby radovali z 37 mistrovských titulů, což je činí nejúspěšnějším klubem v historii. Oslavy vyvrcholí 26. listopadu na Letné, kdy se Sparta utká se Zlínem.

Klub AC Královské Vinohrady byl založen 16. listopadu 1893. O rok později došlo k přejmenování na návrh Vladimíra Horejce: „Nechť náš klub se nazývá Athletic Club Sparta.“

„Oni si nejdřív říkali AC Královské Vinohrady tihle rebelové, když založili vlastní klub. Kdosi jim slíbil, že na Královských Vinohradech jim získá pozemek na hřiště, a když se to nestalo, tak ti nespokojenci se prostě z trucu přejmenovali na AC Sparta,“ upřesnil situaci ohledně názvu klubu Miloslav Jenšík.

Proměna klubových dresů

V prvopočátcích mužstvo oblékalo černé svetry s velkým bílým „S“ na prsou. Do černé se obléknou i současní následovníci, kteří v ní odehrají výroční utkání proti Zlínu. Tradiční rudá barva se na dresech objevila později. V roce 1906 se tehdejší člen sparťanského výboru Otakar Petřík vypravil do kolébky fotbalu - Anglie, kde byl přítomen na zápase Arsenalu, ten v té době hrával v rudých trikotech a bílých trenýrkách. Funkcionáři se zalíbil nejen herní projev, ale i podoba dresů. Petřík se v návaznosti na to rozhodl zakoupit sadu rudých dresů pro Spartu.

V průběhu první světové války došlo k další změně v klubových dějinách, která je se Spartou nerozlučně spjata až do současnosti. V roce 1917 se Pražané přestěhovali na Letnou, kde vítají své fanoušky dodnes.

Letní

Siegl vzpomíná na skalp Barcelony

Letenský celek se může pyšnit celou řadou úspěchů i na mezinárodní scéně. Na své působení v 90. letech minulého století zavzpomínal i bývalý kanonýr Sparty Horst Siegl, který se Spartou pamatuje mimo jiné i skalp slavné Barcelony. „Tyhle vzpomínky nejdou vymazat, tehdy to byl vlastně nejlepší tým Evropy a my jsme je dokázali porazit. A kdo může říct, porazili jsme Barcelonu a dal jsem góla?“ vzpomínal bývalý exsparťan Horst Siegl.

Dominik Pánek / sparta.cz, irozhlas.cz

Nejnovější články