Zpět na » » Debakl na Slavii, vydřená výhra v Plzni i kontroverzní penalty. Připomeňte si trnitou cestu Sparty k titulu

- Debakl na Slavii, vydřená výhra v Plzni i kontroverzní penalty. Připomeňte si trnitou cestu Sparty k titulu

Debakl na Slavii, vydřená výhra v Plzni i kontroverzní penalty. Připomeňte si trnitou cestu Sparty k titulu © sparta.cz - Ladislav Krejčí oslavuje titul s fanoušky

0

Líbilo se

23.05. - Sparta se po remíze na Slovácku stala definitivně ligovým mistrem. Přitom ještě na podzim by tohle tipoval asi málokdo. Cestu Sparty k titulu doprovázela spousta jedinečných událostí. Pojďte si připomenout ty nejzásadnější.

Už je to definitivní, Sparta po 9 letech získala ligový titul. Přitom na podzim a začátku jara by je na ovládnutí Fortuna:ligy netipoval ani skalní fanoušek. Jen si stačí připomenout, že na začátku jara ztrácela na Plzeň 7 bodů a na Slavii 5 bodů

Cesta pražského klubu zkrátka nebyla vůbec jednoduchá. Zcela zásadní krok přišel už v létě před sezónou, když do klubu nastoupil pro českého fanouška tehdy neznámý trenér Royalu Antwerpy Brian Priske.

Po neúspěšné misi Pavla Vrby se rozhodl Tomáš Rosický zase změnit filozofii a tentokrát vsadit v českém prostředí netradičně na zahraničního trenéra.

V létě kromě trenéra taky do týmu přišla hned řada nových hráčů. Lukáš Sadílek, Jaroslav Zelený, Asger Sörensen, Jan Mejdr, Kryštof Daněk a Jan Kuchta se všichni stali tvářemi nového projektu Sparty. Na konci přestupního období pak přišel ještě brankář Kovář a Jakub Jankto, od kterého si vedení ACS hodně slibovalo.

Už od začátku se sice Dán jevil jako sympaťák, nečekaná prohra s Vikingem v 2. předkole Konferenční ligy však narušila plány na sezónu již na samotném začátku.

Ve fotbale Sparty sice byla vidět velká míra snahy, ale výsledky se příliš nedostavovaly. Série pěti remíz v očích většiny fanoušků utnula šance na mistrovský titul.

Následně sice přišla série výsledkově povedených zápasů, ale všechno pokazila ostudná prohra v Edenu 4:0. Mimochodem poslední, kterou Sparta doposud v lize zažila.

Pak přišel zlomový moment celé sezóny. Sparťanská výprava čelila dalšímu náročnému venkovnímu zápasu. Rozjetá Plzeň byla na čele tabulky a byla opakem současného týmu. Navíc Pražanům se ve Štruncových sadech dlouhodobě nedařilo.

I přes všechny tyto okolnosti Sparta odjela z Plzně s těsným vítězstvím 1:0. O jedinou branku se postaral sváteční střelec David Pavelka skákavým volejem. Do konce podzimu pak ještě Letenští přidali dvě výhry.

Důležité je také zmínit, že zde Sparta přešla na rozestavení 3-4-3 místo stávajícího 4-4-2. Soupeři najednou byli z Pražanů zaskočeni a často se stávalo, že také oni přistoupili na podobné rozestavení.

Klíčem k titulu byla také bezesporu zimní příprava. Tým se v přípravných zápasech prezentoval pohledným a systémovým fotbalem. Trenér Priske měl více času na to pracovat s týmem, důležitý byl také příchod asistenta Larse Friise.

Kádr byl navíc zejména v záloze doplněn o zajímavé typy hráčů, kterými Sparta doposud nedisponovala. Qazim Laci a Kaan Kairinen se stali oporami týmu. Příchody Dimitrije Kamenoviče a Awera Mabila už nelze hodnotit tak pozitivně.

I přes úvodní zaváhání v Olomouci se Sparta dokázala nakopnout k sérii plné výher. Konečně se rozstřílel Jan Kuchta, nerozdělitelné útočné trio pak skvěle doplňovali také Lukáš Haraslín s Tomášem Čvančarou.

Protože Slavia a hlavně Plzeňská Viktoria ztráceli ve velkém, začala se Sparta pomalu ale jistě přibližovat prvnímu místu. Na konci základní části se mužstvo potkalo se složitým losem a přišli také ztráty. Remíza v 305. derby a také na Slovácku, která byla doprovozena kontroverzní penaltou.

Na penalty byl také bohatý zápas v Liberci, když dva pokutové kopy proměnil v nastavení Awer Mabil bylo jasné, že Sparta půjde do nadstavby z prvního místa. A tím už se dostáváme do současnosti. Za zmínku snad ještě stojí nesmírně důležitá výhra v derby se Slavií, kdy Priske vyzrál na Trpišovského velice defenzivní taktikou.

Spartu by na titul před sezónou a zejména po podzimní části tipoval jen málokdo, i přesto se týmu okolo Briana Priskeho podařil skvělý úspěch. Tento příběh však ještě nekončí, už v létě na něho Sparta naváže v bojích o Ligu mistrů, kde nastoupí pravděpodobně ve 3. předkole (jistota alespoň Konferenční ligy).

Adam Rýdl / fortunaliga.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Asi jste na Spartu naštvaní, ale nemáte proč. Kausa Jankto by měla být zveřejněna teprve tehdy, až o ní ví zaměstnavatel a potvrzená ze dvou důvěryhodných zdrojů, a to u vás nebylo. Stejně jako causa Železný v ČT.

podnebny
Nejnovější články