Zpět na » » Plzeň vyhrála ligu zaslouženě, byla konstantnější, míní experti

- Plzeň vyhrála ligu zaslouženě, byla konstantnější, míní experti

Plzeň vyhrála ligu zaslouženě, byla konstantnější, míní experti © fcviktoria.cz - Viktoria Plzeň

0

Líbilo se

16.05. - Experti oslovení ČTK se domnívají, že fotbalisté Plzně obhájili před Spartou ligový titul zaslouženě. Západočeši podle nich podávali v nejvyšší soutěži konstantnější výkony a dokázali vyhrávat třeba jen o gól. Sparta doplatila na marodku spojenou s náročným programem a tažením do čtvrtfinále Evropské ligy, experti ale výmluvy na nabitý termínový kalendář vzhledem k síle klubu považují trochu za alibi.

"Myslím, že kádry Sparty a Plzně se dají poměrně snadno porovnat. Nevidím tam nějakou velkou rozdílnost, mají ve svých řadách reprezentanty, mají tam dlouhodobě zabudované hráče, kteří jsou nositelé výkonnosti. Plzeň byla v rozhodujících fázích konstantnější a zarputilejší," řekl někdejší československý reprezentant Günter Bittengel.

"Plzeň vyhrála především díky stabilnímu jaru, dokázali uhrát ty důležité zápasy, třeba i za cenu týmového výkonu. Tam to rozhodlo, uhráli to vždy o gól, dokázali ustát krizové situace a ukázali soudržnost týmu," doplnil sportovní ředitel Dukly Praha.

Plzeň od konce října vyhrála 16 kol po sobě a vytvořila rekord ligy, zatímco Sparta ztrácela body venku. Navíc v devíti jarních kolech inkasovala jako první. "Sparta hrála skvěle poháry, ale v lize ty výkony moc vyrovnané nebyly. Říkat, že doplatili na úzký kádr nebo termínovku, no nevím. Když hrajete poháry, chcete je hrát, musíte s tím počítat. Takhle to je vždy, bylo to tak i za nás, že se hrálo středa-sobota nebo středa-neděle," řekl bývalý hráč a kouč Slavie František Cipro.

"Je fakt, že měli trošku smůly, že se jim těch hráčů dost zranilo nebo onemocnělo. Ale celkově si myslím, že Plzeň si to letos zasloužila víc. Řekl bych, že mají trošku zkušenější mužstvo. Možná budou muset v létě řešit určité věci vzhledem k věku, možná někteří hráči odejdou," dodal Cipro.

Podobný názor má i Bittengel. "Týmy jako Plzeň a Sparta operují poměrně vysokým rozpočtem a širokým kádrem kvalitních hráčů, protože ne všichni si to mohou v lize dovolit. Měli by počítat s tím, že v pohárech chtějí uhrát co nejlepší výsledek pro českou reprezentaci fotbalu i pro sebe. Nesporně je s tím spojený i ekonomický efekt. Potom mluvit o tom, že jsme to nečekali, máme velký termínový kolaps a hráči na to nejsou zvyklí, mi připadá trošku jako alibi. A to nemluvím jenom o Spartě, cítím to obecně v českém fotbale," upozornil Bittengel.

Marodka Sparty v závěru sezony mohla být podle Bittengela způsobená i tím, že hráči byli přetížení. "Ale neumím si představit, že by se v zahraničí na to někdo vymlouval, ať je to bundesliga nebo další silné ligy. Vím, že lidé říkají neporovnávat, ale pro mě je to sport a hráč nebo tým se na to musí nachystat. Pakliže se na to nechce nachystat, ať to nehraje," dodal.

Sparta zakončila sezonu podruhé za sebou bez trofeje. "Ta euforie, kterou měla Sparta i celý národ, protože jsme jí fandili a byli rádi, že šli tak daleko, to se jim vrátilo v lize i v českém poháru. Zůstala bez trofeje, takže z mého pohledu to byla pro Spartu neúspěšná sezona. Tým jako Sparta aspoň jednu trofej musí vyhrát," mínil Bittengel.

Plzeň ho zklamala tím, že po zisku titulu v 27. kole prohrála všechny tři zbývající zápasy včetně sobotního debaklu 0:5 na Slavii. "Dokážu pochopit, že z hráčů spadne tlak a je tam určité uvolnění. Nicméně neumím si představit, že by v jiných ligách Bayern Mnichov nebo PSG tímhle způsobem dohrály domácí soutěž. Myslím, že Plzeň měla nárok si dejme tomu ulevit v jednom utkání díky nějakým oslavám, ale poslední tři utkání prohrát jako novopečený mistr a poslední na Slavii 0:5 je silně nedůstojné. Měli ty finální oslavy nechat až po lize," podotkl Bittengel.

Plzeň i Spartu v létě čeká kvalifikace Ligy mistrů. "Oba kluby disponují kádrem, který už má zkušenosti s poháry, což je velká výhoda. Hráči tam nepůjdou rozklepaní, vědí, co je čeká. Bude záležet na štěstí při losu, doplnění týmu a maximální formě v té dané chvíli. Věřím, že mají velkou šanci," řekl Bittengel. "Bude záležet na losu. A také třeba na tom, jak dopadneme na Euru a jaké budou nabídky na ty hráče," podotkl Cipro.

Kam dál?

Redakce / ČTK

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Ze zaslouzene, pica vdyt to byla jedna velka korupce

ILOVEBarcelona
Související odkazy
Nejnovější články