Zpět na » » Konec Gambrinus ligy se blíží, kdo bude slavit titul a kdo sestoupí?

Konec Gambrinus ligy se blíží, kdo bude slavit titul a kdo sestoupí?

Konec Gambrinus ligy se blíží, kdo bude slavit titul a kdo sestoupí? © fcviktoria.cz - Fotbalisté Plzně slaví titul

1

Líbilo se

09.05. - Gambrinus liga se již blíží ke svému závěru a situace v ní je letos více než zajímavá. Bude slavit titul Plzeň nebo Sparta? A které dva týmy se na konci ročníku s nejvyšší Českou soutěží rozloučí? Hradec, Budějovice nebo jiný klub?

Souboj o první místo

Po podzimní části sezóny měla Plzeň na druhou Spartu poměrně slušný náskok. Ovšem po vzájemném zápasu, který dokázali Sparťané na domácí půdě vyhrát velmi těsně 1:0, se počty bodů vyrovnaly a devět kol před koncem ročníku šlo očekávat velmi zajímavý boj o letošního mistra.

Toto platilo až do předminulého kola. Oba celky se nacházely v perfektní formě - v Gambrinus lize Plzeň ztratila na jaře pouhé čtyři body, Sparta ani jeden. Nemluvě ani o Evropské lize, kde tito Čeští zástupci předváděli velmi sympatické výkony.

Měnit se vše začalo až v posledních dvou kolech, kdy nejprve Sparta pouze remízovala s Jihlavou a následně prohrála v Liberci. Díky tomu si Plzeň dokázala vytvořit pěti bodový náskok.

Dotáhne se Sparta zpět na čelo?

To je otázka, kterou si zajisté pokládají mnozí fanoušci. Spartě se vydařila sice většina odehrané jarní části, ovšem v posledních týdnech prožívá herní krizi. Nejenže ztratila čtyři body v Gambrinus lize a před finálními boji si velmi zkomplikovala situaci, ale také byla vyřazena Mladou Boleslaví z poháru České pošty. A právě tento soupeř jí čeká i v nejbližším utkání Gambrinus ligy.

Do konce ročníku pak celek z Letné čeká ještě střetnutí s Brnem, Teplicemi a na závěr malé pražské derby s Duklou Praha. Týmy jsou to poměrně nevyzpytatelné, a i když Sparta bude nastupovat do těchto zápasů jako papírový favorit, lze od těchto zápasů očekávat cokoliv. Pokud chtějí Sparťané ovšem letos slavit titul, nesmí již ani jednou zaváhat.

Plzeň má do zbývajících kol poměrně luxusní náskok, ovšem ani tak nemá nic jistého. V závěrečných kolech jí čekají velmi silní soupeři - Slavia, Olomouc, Liberec a Hradec Králové.

Rok 2010. Sparťané slaví svůj poslední získaný titul.Fotbalisté Sparty se radují ze svého posledního získaného titulu v roce 2010 (zdroj: sparta.cz)

Souboj o Evropu

Zajímavý boj není pouze o titul, ale i o třetí místo, které jako poslední zajišťuje kvalifikaci do Evropské ligy. Zde měl původně nejlépe nakročeno Jablonec, který následně dohnala i Sigma Olomouc. Oběma mužstvům se ale v posledních několika kolech nedaří tak, jak by si přály a toho využil Liberec. Ten se až ze středu tabulky probojoval po velmi vydařeném jaru na třetí místo, kde má tří bodový náskok na své dva zmíněné konkurenty.

Ve hře jsou ještě také Dukla Praha a Mladá Boleslav. Ti ovšem mají šance již minimální a vše sledují pouze z povzdálí, neboť na třetí Slovan ztrácejí již pět a sedm bodů.

Tuhý boj o udržení

I v bojích o udržení nastala zajímavá situace. Gambrinus liga již dlouho nebyla tak vyrovnaná jako v letošním ročníku. V poměrně klidné situaci se drží pouze Slavia s Jihlavou, poté ještě možná Slovácko s Brnem, pokud si samy nijak nezkomplikují situaci.

Zbytek, tedy Baník, Příbram, Teplice, Hradec Králové a České Budějovice soupeří mezi s sebou o to, kdo si zachová prvoligovou příslušnost i pro minimálně další ročník. V nejhorší situaci se nachází klub z jihu Čech, který ztrácí na záchranu již šest bodů a pokud se nestane něco neočekávaného, s ligou se na konci ročníku rozloučí.

Co se týče předposledního místa, zde je bodový rozestup mnohem užší. Předposlední Hradec ztrácí na jedenácté Brno pouhých pět bodů a na čtrnácté Teplice pouze body dva.

Sestoupit tak může z tohoto výpisu téměř jakýkoliv klub a velmi zajímavá situace není pouze na vrcholu tabulky, ale i na jejím konci. K jejímu rozřešení dojdeme již za necelý měsíc, při posledním kole, které je na programu 1. června.

Josef Hladík / Fotbalportal.cz, sparta.cz

Anketa

Kdo nakonec vyhraje letošní ročník Gambrinus ligy?

Plzeň (28)

Plzeň 96,6%

Sparta (1)

Sparta 3,4%
Celkový počet hlasů: 29
Loading... Uklávám Váš hlas.
Nejnovější články