Zpět na » » Gebre se prodal. A kdo bude další?

Gebre se prodal. A kdo bude další?

Gebre se prodal. A kdo bude další? © uefa.com - David Limberský v dresu Plzně

4

Líbilo se

22.06. - Prvním hráčem, který bezprostředně po úspěšném EURO mění působiště a stěhuje se za lepším, je liberecký bek Theodor Gebre Selassie. "Myslím, že je to dobrá volba," nechal se slyšet jeden z největších objevů šampionátu. Kdo ho bude následovat?

Nicméně v případě 25letého hráče bylo už před šampionátem jasno, že ho mistr z Liberce nedokáže udržet. Po povedeném podzimu se o historicky prvního českého reprezentanta černé pleti vážně zajímal ruský celek CSKA Moskva, ale tehdy se ještě k otázce přestupu majitel Slovanu Ludvík Karl stavěl zamítavě.

Přišlo však ještě lepší jaro a začalo být jasné, že to na nějakou dobu byl poslední ročník v české lize. "Je mi pětadvacet, v lize jsem už něco odehrál. Asi by mi nikdo nemohl vyčítat, že odcházím mladý. Myslím si, že je ideální doba udělat další krok," předesílal ještě před začátkem mistrovství. I liberecký trenér Šilhavý přiznal: "S odchodem Thea jsem smířený."

V průběhu zápasů v základní skupině se znovu mluvilo o zájmu ruských celků, dokonce i londýnského Arsenalu, ale přetahovanou nakonec vyhrál Werder Brémy, devátý celek uplynulého ročníku německé bundesligy. Za hráče, jenž byl experty vybrán mezi tři nejlepší pravé obránce, by měl Liberec vyinkasovat částku mezi 1 - 1,5 milionem eur. "Bylo by super, kdybych v Brémách pravidelně hrál," těší se Gebre Selassie na novou výzvu.

Kdo si naopak může říct, že se s prodejem svých hráčů ukvapil, je Tomáš Paclík, šéf Viktorie Plzeň. Po skvělém tažení v Lize mistrů totiž v zimním přestupovém období Plzeňští souhlasili s nabídkami Wolfsburgu na Pilaře i Jiráčka. Což o to, nabídky to byly na české poměry skutečně lukrativní, stále se však v hlavách českých fanoušků rozrůstá myšlenka, že po jejich skvělých výkonech by nyní oba fotbalisté stáli mnohem více. Ostatně dvě vstřelené branky Pilaře i Jiráčka jsou na fotbalovém trhu ceněny poměrně lépe než třeba góly do sítě Hradce Králové.

Málokdo však mohl stoprocentně vědět, že se nyní již Magathovi hráči dostanou do závěrečné nominace kouče Bílka. Či jestli se třeba naneštěstí nezraní. A kdo ví, pro samotné explzeňáky to taky nemusí být poslední zahraniční štace. Experti si troufají tvrdit, že jestli budou pokračovat v podobných výkonech, tak je dokonce za pár let uvidíme v mnohem atraktivnějším dresu.

Hráčů z plzeňské Viktorie však bylo v konečné nominaci mnohem více, konkrétně dalších pět. Kdo by mohl kráčet ve stejných šlépějích jako Gebre, je jednoznačně David Limberský. Jestliže byl chválen pravý bek, je třeba dodat, že ten levý za ním o nic nezaostával. Od druhého zápasu s Řeckem platil za jednoho z nejlepších hráčů české sestavy. Společně s Pilařem si dokonce vyšlápli i na obávanou dvojici z Dortmundu - Blaszcykowski, Piszczek!

Pro ty, kdo sledují atraktivně hrající Viktorii, to však nebylo žádným překvapením. Svěřenec trenéra Vrby předvádí výkony na úrovni moderního evropského krajního beka již minimálně dva roky. Hráči něměckého Schalke se musí o jeho útočných výletech ještě teď budit ze snu. Právě v zápasech osmifinále Evropské ligy si Limberský udělal největší jméno a případný zájemce o služby levého beka by prý měl být právě ze země našich západních sousedů.

Obránce, jemuž na podzim bude 29 let, si v minulosti vyzkoušel nepříliš povedená angažmá v Anglii a Itálii, před šampionátem však potvrdil, že by si zahraniční ještě rád vyzkoušel: "Chtěl bych na západ, ne žádné Turecko. Ale velmi dobře si uvědomuji, že je mi osmadvacet let. Nečekám, že za mě někdo zaplatí dva nebo tři milióny eur, tudíž pro Plzeň by asi můj odchod nebyl moc atraktivní. Však je také stanovisko klubu jasné. Nikam mě pouštět nechtějí. Mám ještě smlouvu na rok. Po šampionátu budeme jednat."

Po jeho skvělých výkonec je jasné, že nabídky určitě přijdou. I kouč Vrba svého svěřence chválil: "Tvrdím, že Limberský je nejlepší krajní obránce a do reprezentace patří. Neberte to jako kritiku, ale musím přiznat, že jsem se divil, když zpočátku Eura nebyl v základní sestavě, byl jsem přesvědčený, že do ní patří." Vzhledem ke svému věku a skvělé formě má David Limberský možná poslední, ale o to větši šanci na vysněné zahraniční angažmá.

Jeho týmový parťák František Rajtoral si sice na mistrovství připsal pouhých šest minut v zápase proti Polsku, nicméně také on je horkým přestupovým zbožím. Zájem by měl mistr z Liberce či Sparta, ovšem přestup do těchto celků je z kategorie sci-fi. Konkrétnější zájem v průběhu jara prokazovaly bohaté kluby z Ruska nebo AS Řím. Krajní bek či záložník, který má ve svých 26 letech odehráno bezmála 200 utkání v Gambrinus lize, však možná doplatí na přestupy svých starších kolegů z Plzně (Limberský, Petžela?) a bude muset zůstat. Navíc šéf Paclík dopředu předeslal, že žádný výprodej se rozhodně konat nebude.

Dalším z plzeňské party je 29letý ofenzivní štírek Milan Petržela. Jeho handicapem však může být jak vyšší věk, tak fakt, že v reprezentaci stále pouze paběrkuje. "Mám už nějaký věk, takže kdyby nějaká lákavá nabídka byla, zvažoval bych ji," řekl Petržela, o kterého by se podle médií měly zajímat hlavně turecké kluby.

Tímto záložníkem výčet hráčů, u kterých je zahraniční transfer pravděpodobný, zřejmě končí. Nepředpokládá se, že by z Plzně odešlo duo středních záložníků Kolář - Darida. I když zejména druhý jmenovaný dal o sobě fotbalové veřejnosti v posledním zápase proti Portugalcům pořádně vědět. Čeká se však, že Pavel Vrba si 21letého tvůrce hry bude připravovat na další roky podobně jako v případě Petra Jiráčka.

Nejlepší střelec Gambrinus ligy David Lafata zřejmě zůstane ve svém Jablonci i nadále. Po konci Milana Baroše v reprezentaci však zřejmě i on dostane více šancí, a tak nikde není psáno, že má 30letý forvard dveře v zahraničí zavřené.

EURO pro české fotbalisty sice skončilo, avšak přestupový kolotoč se teprve rozjede. Nechme se překvapit, co v následujících dnech, týdnech a měsících nastane.

Kam dál?

/ FotbalPortal.cz

Anketa

Kolik reprezentačních hráčů z Gambrinus ligy přestoupí do zahraničí?

1 (6)

1 9,2%

2 (29)

2 44,6%

3 (21)

3 32,3%

4 (1)

4 1,5%

5 a více (8)

5 a více 12,3%
Celkový počet hlasů: 65
Loading... Uklávám Váš hlas.
Nejnovější články