Týmy Eura: Když nejsou Češi favority, dokážou velké věci
© uefa.com - Česko - Černá Hora
4
01.06. - Ačkoliv to s cestou českého týmu na další evropský šampionát vypadalo všelijak, opět se velkého turnaje zúčastní a vzhledem k příznivému losu má i dobrou šanci na postup ze skupiny. Bílkovo mužstvo není nabyto tak velkými jmény jako při předešlých dvou mistrovství Evropy, ovšem o to více bude bojovněji naladěno.
Fotbalové EURO 2012 se blíží, startuje už 8. června, a tak pro vás FotbalPortal připravil kompletní představení účastníků turnaje.
Kdo bude tým táhnout a na jakého mladíka si dát pozor, jaká osobnost mužstvo trénuje a jaký výběr sestavila, se dozvíte na jednom místě, navíc společně s nášupem zajímavostí. Bavte se, na řadu přichází výběr trenéra Michala Bílka.
Když účast českého mužstva srovnáme s předchozími dvěma evropskými šampionáty, jedou nyní do Polska svěřenci trenéra Michala Bílka v roli spíše outsiderské. Šance na postup ze základní skupiny se jim dávají hlavně proto, že los byl k nim milosrdný. Že by se ale Češi dostali až třeba mezi nejlepší čtyři, s tím už se vůbec nepočítá.
Není se co divit. Nedávné opory nebyly plnohodnotně nahrazeny, což se projevilo také v kvalifikačním cyklu, ve kterém mělo české mužstvo co dělat, aby vůbec proklouzlo do baráže. Proti Černé Hoře ovšem podalo velice dobrý koncentrovaný výkon a ukázalo, že v důležitých momentech dokáže zahrát na správnou notu. A to je příslib pro samotné Euro. Už několikrát Češi ukázali, že i v roli outsidera mají šanci uspět. Čeští fanoušci jsou k případnému úspěchu spíše skeptičtí, to se však může změnit během dvou zápasů.
Trenér Bílek se svými kolegy bude usilovat o to, aby bylo mužstvo na každého protivníka skvěle takticky připraveno. Fanoušci rozhodně nemůžou očekávat, že tým bude hrát krásný ofenzivní fotbal a vytvářet si jednu šanci za druhou. Herní kvalita by měla být doplněna příkladnou bojovností a profesionálním přístupem ke každému souboji. Pak i náročný český divák omluví případné chyby plynoucí ze zápalu hry.
Hlavní hvězda: Petr Čech
Brankář Petr Čech je stálicí v bráně nejen pro český národní tým, ale i hvězdnou anglickou Chelsea, se kterou v letošní sezoně dosáhl na vítězství v Lize mistrů. Již na třetím šampionátu v řadě se na něj budou spoléhat čeští fotbalisté. Český gólman sice bývá kritizován za ne vždy stoprocentní výběhy, ovšem v soubojích jeden na jednoho je jedinečný. Vysoký brankář má i skvělý postřeh. Petr Čech získal kromě týmových trofejí řadu individuálních ocenění. Dlouhodobě navíc patří mezi nejlepším světové gólmany.
Mladá naděje: Theodor Gebre Selassie
Krajní obránce mistrovského Liberce Theodor Gebre Selassie by mohl být v budoucnu jedním z hlavních pilířů sestavy českého mužstva. Pětadvacetiletý fotbalista vtrhl do seniorské reprezentace výborně a okamžitě si vysloužil pochvalu od fotbalových odborníků. Je moderním typem beka, který si své odvede vzadu a zároveň dostatečně vypomáhá ofenzivě. A mladý liberecký hráč svou úlohu zvládá na jedničku. Je rychlý, hbitý, dostatečně sebevědomý a zároveň pokorný. Na Euru by se mohl stát hvězdičkou, která zazáří.
Trenér: Michal Bílek
Hlavní trenér českého národního týmu to od počátku svého působení na lavičce nemá jednoduché. Už jeho jmenování budilo rozpaky a mnozí předpovídali, že příliš dlouho u českého týmu nevydrží. Jenže bývalý kouč pražské Sparty si dělal práci po svém a mužstvo dovedl na evropský šampionát, což byl hlavní cíl. Teď jsou všichni zvědaví, jak se mu povede velký turnaj. Určitě si na sebe upletl bič, když se rozhodl nenominovat libereckého špílmachra Jiřího Štajnera. Každopádně svaz mu věří a prodloužil s ním smlouvu ještě před Eurem.
Nominace:
Brankáři: Petr Čech, Jan Laštůvka, Jaroslav Drobný
Obránci: Theodor Gebre Selassie, Michal Kadlec, Marek Suchý, Roman Hubník, Tomáš Sivok, František Rajtoral, David Limberský
Záložníci: Milan Petržela, Jan Rezek, Tomáš Rosický, Vladimír Darida, Jaroslav Plašil, Václav Pilař, Tomáš Hübschmann, Petr Jiráček
Útočníci: Tomáš Necid, Milan Baroš, Tomáš Pekhart, David Lafata
Ideální sestava:
Čech - Kadlec, Hubník, Sivok, Gebre Selassie - Rezek, Hübschmann, Plašil, Rosický, Pilař - Baroš
Program:
8.6. 20:45 Rusko - Česko
12.6. 18:00 Řecko - Česko
16.6. 20:45 Polsko - Česko
Umístění ve skupině podle FotbalPortalu: 2. místo
Kam dál?
- Týmy Eura: Defenzivní Řecko? Prý zapomeňte
- Týmy Eura: Dortmundské trio dělá z Polska černého koně
- Téma FP: Kdo bude na Euru 2012 nejlepším střelcem?
Michal Sitek / FotbalPortal.cz
- Nejlepší strategie sázení na Mistrovství světa 2026
- Sázkový program Mistrovství Světa 2026
- Bayern – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano promo kód MAXWIN pro nové hráče (06.2026)
- Atletico – Arsenal: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Bayern: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Liverpool – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Atletico – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Liverpool: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Barcelona – Newcastle: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. City – Real Madrid: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- AZ – Sparta: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Real Madrid – Man. City: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Nová česká online casina s licencí MFČR v roce 2026
- Pafos – Slavie: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Plzeň – Porto: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Slavie – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. United – Man. City: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Sparta – Aberdeen: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Mistrovství světa ve fotbale favorité 2026: Šance na titul
-
Posily, které mají vytěžit maximum...
Fanoušci Liverpoolu neměli příliš času přemýšlet nad sobotním odvoláním Arneho Slota, protožeAndoni Iraola byl ve čtvrtek... -
Chelsea: Může bývalý hráč Xabiho...
Přestože Chelsea údajně aktivně netlačí na prodej Marca Cucurelly, široce se uvádí, že si španělský obránce přeje... -
Manchester United chce pět nových...
Manchester United neztrácí čas při formování kádru pro návrat do Ligy mistrů. Pod vedením trenéra Michaela Carricka se... -
Generálka na mistrovství světa byla...
Na Letné výhra nad silným Kosovem, nyní generálka s Guatemalou, kterou bychom přes alibistické řeči o její kvalitě měli... -
Pérez vrací úder! Real Madrid...
Enrique Riquelme postavil svou kampaň prezidentských voleb na dvou velkých, údajně již podepsaných, posilách. To mu ale nakonec... -
Odchod Mbappého z Realu Madrid? V...
Kylian Mbappé je za poslední měsíce pod obrovskou palbou kritiky, za což z velké části mohou sociální sítě. Francouzská... -
Šok v Nantes: Francie v generálce...
Francie bude jedním z největších favoritů nadcházejícího světového šampionátu. V přátelském utkání v Nantes v rámci...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal


