Zpět na » Premier League » Nový trhák: Válka gólmanů

Nový trhák: Válka gólmanů

0

Líbilo se

13.10. - Vydejte se do kina! Po klasikách jako Válka světů nebo Válka Roseových přichází na svět další kasovní trhák – Válka gólmanů. V hlavní roli německá reprezentační jednička Jens Lehmann, proti kterému se postaví dlouho přehlížený a neokoukaný Ĺ paněl Manuel Almunia.

Stručný nástin zápletky: Hlavní hrdina si hodlá plnými doušky užít jednu ze svých posledních sezón v bohaté kariéře a korunovat ji některou ze vzácných trofejí, která mu ještě chybí do sbírky. Jenomže místo vavřínů se dočká pouze opovržení, protože svůj tým několikrát připraví hloupými chybami o důležité body. Aby toho na něj nebylo málo, zraní se a na jeho místo naskočí chlapík, který doposud nedokázal ani zlomek toho, co náš hrdina. Jenomže zásluhy v našem příběhu nehrají roli a dlouho přehlížený brankář vystoupí ze stínu svého mnohem slavnějšího kolegy. Míč za svá záda pouští jen zřídkakdy a tým se veze na vítězné vlně. A náš hrdina? Zbrojí se silnými slovy a připravuje útok na vetřelce, který se vloudil na jeho místo…

Od chvíle, kdy do branky Arsenalu naskočil místo Jense Lehmanna Manuel Almunia, rozhodně nepřipomínají tihle dva fungující brankářskou dvojici. Ano, mezi brankáři musí být jistá míra rivality, ale ta nesmí přerůst v otevřenou válku o místo mezi třemi tyčemi. Slovní přestřelky jsou na denním pořádku, zejména Lehmann si nebere žádné servítky. Co jsme od něj už mohli slyšet? Například věty typu „nebojím se žádného mladého supermana, který by mě chtěl posadit na lavičku“ nebo „Almunia nemá respekt“.

Jenomže proč by ho měl třicetiletý Ĺ paněl mít? Na rozdíl od Lehmanna zatím nedělá chyby, Arsenal ani tolik neinkasuje a je dost možné, že hráči se s Almuniou v zádech cítí jistěji než se sedmatřicetiletým veteránem, kvůli jehož minele například museli vynaložit hodně energie, aby porazili v úvodu sezóny Fulham. Ĺ est nul v devíti zápasech dává Almuniovi dostatečně pádné důvody k tomu, aby cítil, že může v brance vydržet i po uzdravení Lehmanna.

Na zkušeného Němce se naopak valí pohromy ze všech stran. Prstem už mu totiž pohrozil i reprezentační kouč Joachim Löw, kterému se pranic nelíbí, že brankář, se kterým počítá na místo jedničky pro EURO 2008, pravidelně nechytá. Lehmann se dokonce v posledním týdnu objevil v médiích v souvislosti s lednovým přestupem do Manchesteru City. Odchod mu poradil i manažer reprezentace Oliver Bierhoff. Ale jak již bylo zmíněno, jestliže Lehmann ztratil něco ze svého umění, pak dvojnásobně získal na sebevědomí. Až do omrzení média ujišťuje, že se stále blíží den, kdy opět dostane od manažera Wengera šanci. Jenomže ani ten není s jeho přesvědčením tak sdílný: „Uvidíme, je to na nich. Máme konkurenci na všech postech, nejen na místě brankáře.“ Do Lehmanna si nezapomněl rýpnout ani Oliver Kahn, dlouholetý brankářský kolega z reprezentačního týmu, o jejichž vzájemném vztahu se toho rovněž napsalo hodně: „Měl by být rád, že má šanci chytat za národní tým, když v klubu nehraje. To se v historii německé reprezentace nikdy nestalo.“

Lehmann je pod tlakem ztráty místa na všech pozicích, proto se občas nevyvaruje ostřejších slov. Jeho situace hodně kontrastuje s výkony Arsenalu, který se po několika podařených vystoupeních zařadil mezi kandidáty na zisk titulu. I sám Lehmann by měl tento fakt pochopit a začít se chovat jako týmový hráč a ne jako sebestředná hvězda. Pokorou a úctou ještě nikdo nic nezkazil a pokud začne hledat chyby sám u sebe, může se návratu na výsluní dočkat mnohem dříve.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Nejnovější články