Zpět na » Premier League » Deschamps dělá chybu. Mateta mu ukazuje, že na Euro 2024 jet musí

Deschamps dělá chybu. Mateta mu ukazuje, že na Euro 2024 jet musí

Deschamps dělá chybu. Mateta mu ukazuje, že na Euro 2024 jet musí © iconsport.photo - Jean-Philippe Mateta

0

Líbilo se

19.05. - Nominaci Didiera Deschampse už jsem kritizoval. A Jean-Philippe Mateta mu opět ukázal, že dělá chybu. Hattrickem dokázal smazat Aston Villu a potvrdil to, že nový kouč Crystal Palace opravdu vypustil zvíře z klece. Mateta je od jeho příchodu nejlepším střelcem Premier League. I tak na Euro nejede.

Jean-Philippe Mateta je odchovancem Chateauroux. Odtud se ale velmi brzy přesunul do Olympique Lyon, a to za dost velkou částku na borce, jenž odehrál jednu sezónu ve třetí lize. Svůj potenciál však v Lyonu nenaplnil, hostoval v Le Havru a nakonec zakotvil v Německu. Bundesligu za Mohuč kopal jen rok a půl, dal 27 gólů a mezitím reprezentoval Francii v kategorii do 21 let. Pak se vydal směrem do Premier League. Podepsalo ho Crystal Palace. 2 a půl sezóny ale byl v roli náhradníka a dal jen 10 ligových golů.

Ona ani tato sezóna nebyla ničím výjimečná a vypadalo to, že Crystal Palace může mít reálné problémy s udržením, Mateta dal 3 góly. Roy Hodgson byl odvolán a přišel Oliver Glasner. Od té doby dal 26letý Francouz 13 gólů. Ještě by se slušelo specifikovat, že těch 13 gólů dal v Premier League od konce února, což je 13 zápasů. Od příchodu Glasnera do Crystal Palace nedal žádný hráč více gólů než Mateta, klub se vyhrabal ze starostí o udržení a je jedním z nejlepších klubů soutěže co se výsledků týče. Prohrál jen 3 ze 13 zápasů. Glasner s Crystal Palace dělá divy.

Glasner vypustil zvíře

Ale Mateta? Kdo viděl Palace v posledních týdnech, ten musí potvrdit, že z něj jde skutečně strach. Vysoký, fyzický, zároveň rychlý s brutálně tvrdým zakončením. Jako kdyby se do něj převtělil Erling Haaland. Dva hodně podobní hráči. Mateta ale využívá protiútoků a toho, že má vedle sebe geniálního Oliseho s Ezem. Vrcholem bylo toto poslední kolo. Absencemi poznamenanou Aston Villu Crystal Palace rozdrtilo 5:0. Mateta dal hattrick, další góly dal Eberechi Eze, který pak i u jednoho gólu asistoval, další asistence měli Olise a super posila Muňoz. Je tu ale stále jedna otázka.

Deschamps dělá chybu

Proč ty výkony nepřesvědčily Didiera Deschampse o tom, že by měl Mateta jet na Euro? Taková forma prostě nemůže být přehlédnuta, už vůbec ne v případě, že v nominaci je Kolo Muani, jenž dal za 100 milionů eur po přestupu do PSG stejně ligových gólů jako dal Mateta v Premier League za posledních 6 zápasů. Více asi dodat netřeba. Pokud by se jednalo o Juliana Nagelsmanna, není šance, že by Mateta na Euro nejel. Je mu navíc stále 26 let. Pokud to není jen nějaký zázračný časový úsek a Mateta v podobném stylu pojede i další sezónu, můžeme se bavit o velkém přestupu. Celou dobu se přitom skloňují jen jména jako Eze a Olise. Zapomínat ale nemůžeme ani na Daniela Muňoze, zimní posilu z Belgie. Kolumbijský bek se zatím jeví opravdu skvěle.

Jean-Philippe-Mateta

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články