Zpět na » Premier League » Declan Rice - Jak tento záložník vylepšil Arsenal, který teď může usilovat o titul?

Declan Rice - Jak tento záložník vylepšil Arsenal, který teď může usilovat o titul?

Declan Rice - Jak tento záložník vylepšil Arsenal, který teď může usilovat o titul? © iconsport.photo, fotbalportal.cz - Declan Rice

3

Líbilo se

28.03. - NEPŘEHLÉDNĚTE Když Arsenal loni v létě utratil 100 milionů liber za záložníka West Hamu Declana Rice, v některých táborech se objevily názory, že ho Gunners přeplatili. Tyto hlasy však utichly, protože anglický reprezentant několika skvělými výkony na útočnější pozici pomohl Arsenalu vystřelit do čela tabulky, 10 zápasů před koncem sezóny.

Možná největší zkouška ho čeká v neděli, kdy zavítá na hřiště svého rivala Manchesteru City, který se o Rice pokoušel i loni v létě a jehož nabídka ve výši 90 milionů liber byla odmítnuta.

Gunners jsou sice na vrcholu tabulky Premier League - ale v minulé sezóně byli po 28 zápasech na stejné pozici a propadli se - pomůže jim tedy Rice dostat se přes tuto hranici? Arsenal, Liverpool a City dělí v napínavém souboji o titul pouhý bod.

qdsfsfs

(zdroj: bbc.co.uk)

Co tedy Rice na Emirates Stadium v této sezoně změnil?

Kádr Arsenalu se v této sezoně oproti minulému ročníku změnil ve dvou oblastech - v brance, kde Aarona Ramsdalea nahradil David Raya, a ve středu pole.

V minulé sezoně tvořila nejčastější trojici záložníků Arsenalu kapitán Martin Odegaard, Granit Xhaka a Thomas Partey.

Declan Rice a Kai Havertz, který přišel za 65 milionů liber z Chelsea, jsou tentokrát nejčastější kombinací ve středu zálohy s Odegaardem.

Rice od svého přestupu nastoupil do všech zápasů Premier League, pouze stoper William Saliba odehrál v lize více minut než on.

Anglický reprezentant má v lize třetí nejlepší přesnost přihrávek mezi záložníky týmů, které se momentálně nacházejí v první šestce tabulky (včetně hráčů s 1 000 a více minutami).

Jeho 91% úspěšnost přihrávek ho řadí na třetí místo za Yvesem Bissoumou z Tottenhamu a Rodrim z Manchesteru City (po 92 %).

Současný manažer Mikel Arteta je jediným záložníkem Gunners, který má vyšší přesnost přihrávek v sezóně Premier League (z hráčů, kteří odehráli alespoň 50 % minut).

Ze středních záložníků, kteří v lize odehráli 1 000 a více minut, pouze Rodri (14,2) zaznamenal více pětimetrových a delších přihrávek než Rice (10,4) v průměru na 90 minut.

Arsenal si vytváří více šancí a střílí více gólů a inkasuje méně gólů a pouští soupeře do méně šancí na zápas než v minulé sezóně.

V této fázi minulé sezony - po 28 zápasech - měl však Arsenal na kontě 69 bodů, což znamenalo osmibodový odstup od City na čele, zatímco v této sezoně jich má 64 - nad Liverpoolem je drží gólový rozdíl.

Bývalý obránce Liverpoolu Jamie Carragher ve svém sloupku v deníku Telegraph na začátku tohoto měsíce uvedl, že Rice se ukázal jako výhodná koupě.

„Není to jen střední záložník. Je to komplexní záložník,“ řekl bývalý anglický stoper.

„Až bude Arsenal cestovat na Etihad Stadium, bude mít pocit, že má v týmu rovnocenného soupeře s Rodrim ze City, který je schopen ovládnout klíčové bojiště ve středu pole.“

„Pokud se to Arsenalu podaří, bude podpis Rice považován za jeden z nejdůležitějších v historii klubu - poslední dílek skládačky, který z týmu s potenciálem udělá šampiony.“

V prosinci napsal bývalý útočník Newcastlu a Anglie Alan Shearer ve sloupku pro BBC: „Je zřejmé, že se Gunners oproti minulé sezóně, kdy City tlačili až do posledních zápasů, zlepšili, a že největší zásluhu na tom má Declan Rice.“

„Řekl bych, že je nejvýraznějším letním příchodem a 100 milionů liber, které inkasoval West Ham, se jeví jako dobře vynaložené peníze.“

„Rice udělal Gunners pevnějšími a také jim dodává další trochu nebezpečnosti ve středu pole, ale vše, co dělá s míčem, je také prvotřídní.“

sdsfs(zdroj: bbc.co.uk)

Rice má oproti minulé sezóně více dotyků v útočné třetině hřiště, k čemuž přispívá i to, že hraje v lepším týmu - a v útočnější roli. West Ham skončil v minulé sezoně na 14. místě s gólovým rozdílem -13.

Arsenal má v této sezóně průměrné držení míče 62 %, zatímco West Hamu se s Riceem nikdy v sezóně nepodařilo dosáhnout aspoň 50 %.

Díky tomu všemu Rice střílí více gólů a asistuje svým spoluhráčům víc než kdykoli předtím.

Jeho šest gólů v Premier League a pět asistencí je již nyní více, než se mu podařilo v jakémkoli sezóně v dresu West Hamu.

Rice se vyjádřil o pozici středního záložníka Arsenalu: „Mikel chce, aby jeho šestka a osmička hráli úplně jinak. Když jsem hrál osmičku, byl jsem někdy nejvýše na hřišti, což je pro mě zvláštní. Řekl jsem, že si myslím, že šestka je moje nejlepší pozice.“

fssfs(zdroj: bbc.co.uk)

Mnoho Riceových defenzivních statistik - například získané míče a přerušení hry - byly v minulé sezoně vyšší.

A jeho útočné, jako jsou střely a doteky v soupeřově šestnáctce, jsou vyšší v této sezóně.

Jeho přínos také s postupem sezony roste, v prvních 20 zápasech kopal pouze tři rohy - než se stal jedním ze specialistů na jejich zahrávání.

Rice dodal: „Podívejte se na Rodriho v Manchesteru City, který je pravděpodobně nejlepší, vždy ve středu hřiště propojuje defenzivní a ofenzivní hráče. Čím více pod Mikelem hraju, tím se pokaždé zlepšuju.“

Kam dál?

Michal Čermák /

Související odkazy
Nejnovější články