Zpět na » Premier League » Kdo jsou majitelé všech klubů v Premier League? Podívejte se na žebříček od nejchudších po nejbohatší klub a jejich krátký popis. Jak je na tom Daniel Křetínský?

Premier League - Kdo jsou majitelé všech klubů v Premier League? Podívejte se na žebříček od nejchudších po nejbohatší klub a jejich krátký popis. Jak je na tom Daniel Křetínský?

Kdo jsou majitelé všech klubů v Premier League? Podívejte se na žebříček od nejchudších po nejbohatší klub a jejich krátký popis. Jak je na tom Daniel Křetínský? © twitter.com - kdo jsou majitelé v anglické lize?

1

Líbilo se

17.09. - NEPŘEHLÉDNĚTE Anglická Premier League je jednou z nejbohatších soutěží na světě díky množství bohatých majitelů, kteří jsou ochotni pro svůj klub udělat i něco navíc. V současné době vlastní 15 z 20 soutěžících klubů v nejvyšší anglické fotbalové soutěži miliardáři.

Manchester City a Newcastle United vlastní Abu Dhabi United Group a Saudi Public Investment Fund, přičemž první jmenovaný je údajně pátým nejhodnotnějším fotbalovým týmem na světě. Na druhé straně majitelé Sheffieldu United, Brentfordu a Nottinghamu Forest jsou milionáři, a proto nemají tak hluboké kapsy a přebytečnou hotovost, kterou by mohli rozfofrovat. Čistý majetek vlastníků Luton Town a Burnley bohužel není v současné době veřejně znám.

S pomocí Planet Football vám přinášíme konečný žebříček všech 20 majitelů klubů Premier League podle jejich čistého jmění.

20) Burnley - Alan Pace (N/A) - V roce 2020 převzala fotbalový klub Burnley americká společnost ALK Capital, když její sportovní investiční odnož Velocity Sports Partners koupila 84% podíl. Podle webových stránek Burnley je Alan Pace výkonným ředitelem s většinovým podílem, nicméně jeho čisté jmění je v současné době neznámé a veřejnosti nepřístupné.

19) Luton Town - Luton Town Football Club 2020 Limited (N/A) - Podle zveřejněných údajů o vlastnictví vlastní 100 % základního kapitálu fotbalového klubu Luton Football Club nadace vytvořená fanoušky s názvem "2020 Holdings LTD". David Wilkinson, který působí jako předseda londýnského klubu, má však údajně čisté jmění ve výši 25,74 milionu liber.

18) Sheffield United - Abdullah bin Musaid Al Saud (158 milionů liber) - V září 2013 koupil princ Abdullah bin Musaid Al Saud z rodu Saudů 50procentní podíl v mateřské společnosti Sheffieldu United, Blades Leisure Ltd. (Blades Leisure Ltd.). V době investice působil klub Premier League v League One. O šest let později však princ Abdullah vykoupil předchozího spolumajitele Kevina McCabea a nyní je plným vlastníkem klubu. Jeho čisté jmění se odhaduje na 158 milionů liber.

17) Brentford - Matthew Benham (220 milionů liber) - Absolvent Oxfordské univerzity Matthew Benham převzal plnou kontrolu nad Brentfordem v červnu 2012, kdy se klub nacházel ve třetí lize anglického fotbalu. S odhadovaným čistým jměním 220 milionů liber je Benham v současnosti jedním z nejméně bohatých majitelů klubů v Premier League. Během svého působení u kormidla však pomohl nasměrovat Bees do Premier League a zařídil výstavbu stadionu Gtech Community Stadium v roce 2020.

16) Nottingham Forest - Evangelos Marinakis (489 milionů liber) - Řecký mediální magnát Evangelos Marinakis vlastní fotbalový klub Nottingham Forest od května 2017 a jeho čisté jmění údajně činí 489 milionů liber. Pod jeho vedením se Forest v roce 2021 vrátil do Premier League. Dále se uvádí, že Marianakis doufá, že v příštích pěti letech pomůže týmu proniknout do Evropy. Kromě nottinghamského týmu vlastní 56letý Marianakis také fotbalový klub Olympiakos.

15) Brighton & Hove Albion - Tony Bloom (1,03 miliardy liber) - Nejméně bohatým miliardářem, který vlastní klub Premier League, je anglický pokerový hráč Tony Bloom.Tento 53letý hráč, známý také pod přezdívkou The Lizard, vlastní od roku 2009 svůj chlapecký klub Brighton a je také investorem v belgickém klubu Royale Union Saint-Gilloise. Jeho čisté jmění údajně činí 1,03 miliardy liber.

14) AFC Bournemouth - William P. Foley (1,26 miliardy liber) - Čtrnáctým nejbohatším majitelem klubu je bývalý americký právník William P. Foley, jehož majetek údajně činí 1,26 miliardy liber.V prosinci 2022 koupil spolu se skupinou investorů Bournemouth a v současné době působí jako předseda týmu. Kromě vlastnictví The Cherries získal 78letý Foley nedávno také menšinový podíl v klubu Ligue 1 FC Lorient.

13) Manchester United - rodina Glazerů (3,71 miliardy liber) - Rodina Glazerů původně koupila Man Utd v roce 2005 za solidních 790 milionů liber a převzala nad klubem plnou kontrolu.V současné době však američtí podnikatelé vlastní pouze 69 % klubu a jejich čisté jmění se odhaduje na 3,71 miliardy liber.

12) Crystal Palace - John Textor, David Blitzer, Josh Harris, Steve Parish (4,34 miliardy liber) - Majitelé Crystal Palace John Textor, David Blitzer, Josh Harris a Steve Parish mají dohromady odhadované čisté jmění ve výši 4,34 miliardy liber, což z nich činí 12. nejbohatší majitele v současné Premier League. Parish je od roku 2010 také předsedou klubu.

11) Tottenham Hotspur - Daniel Levy, Joe Lewis (4,58 miliardy liber) - Předseda Spurs Daniel Levy a většinový vlastník Joe Lewis jsou těsně za první desítkou nejbohatších majitelů klubů Premier League s uváděným čistým majetkem 4,58 miliardy liber. Skupina ENIC vlastní severolondýnský klub od roku 2001 a od převzetí údajně utratila na přestupech neuvěřitelných 1,2 miliardy liber.

10) Wolverhampton Wanderers FC - Guo Guangchang, Liang Xinjun (5,45 miliardy liber) - Šanghajský konglomerát Fosun International koupil Wolves v roce 2016 za 45 milionů liber. Od převzetí Guo Guangchangem, Liang Xinjunem a Wang Qunbinem se klub vrátil do Premier League. Trojice má podle všeho čisté jmění ve výši 5,45 miliardy liber.

9) West Ham United - David Sullivan, Daniel Kretinsky (5,76 miliardy liber) - V roce 2010 koupili "Železné" velšský podnikatel a bývalý pornoherec David Sullivan a zesnulý vydavatel časopisů David Gold. Sullivan je v současnosti největším samostatným akcionářem West Ham United, zatímco český podnikatel Daniel Křetínský působí jako ředitel klubu. Jejich čisté jmění se odhaduje na 5,76 miliardy liber.

8) Fulham - Shahid Khan (6,24 miliardy liber) - Na osmém místě žebříčku nejbohatších majitelů Premier League je 73letý miliardář Shahid Khan. V roce 2013 vyjednal koupi Fulhamu od Mohameda Al Fayeda za částku odhadovanou na přibližně 150-200 milionů liber.

7) Liverpool - John W. Henry, Tom Werner (7,74 miliardy liber) - Majitelé Liverpoolu John W. Henry a Tom Werner mají údajně čisté jmění 7,74 miliardy liber a klub z Merseyside koupili v roce 2010. Zajímavé je, že první z nich vlastní také americký profesionální baseballový tým Boston Red Sox.

6) Everton - 777 partnerů (8 miliard liber) - Poté, co prodal svůj podíl v Arsenalu, koupil monacký podnikatel Farhad Moshiri v roce 2016 49,9 % akcií Evertonu.V lednu 2022 bylo oznámeno, že tento 68letý muž navýšil svůj podíl v Toffees na 94 procent. Nicméně navzdory tomu, že jeho čisté jmění se odhaduje na 2,29 miliardy liber, Mashiri nedávno prodal klub americké investiční společnosti 777 Partners.

5) Aston Villa - Wes Edens, Nassef Sawiris (9,39 miliardy liber) - Na pátém místě jsou majitelé Aston Villy Wes Edens a Nassef Sawiris s odhadovaným majetkem 9,39 miliardy liber. Druhý jmenovaný, který vlastní také podíl ve společnosti Adidas, pomohl zachránit Villains před nucenou správou a v červenci 2018 se ujal role předsedy představenstva.

4) Arsenal - Stan Kroenke (10,18 miliardy liber) - Americký podnikatel Stan Kroenke se stal akcionářem Arsenalu v květnu 2007 a o rok později byl jmenován do představenstva. V roce 2018 získala společnost Kroenke Sports & Entertainment, jejímž je předsedou, 100 % klubu. Čistý majetek 76letého Kroeneka se odhaduje na 10,18 miliardy liber. Společnost již vlastní podíly například v Seville, Janově a Melbourne Victory a její hodnota se odhaduje na 8 miliard liber.

3) Chelsea - Todd Boehly, Hansjorg Wyss, Mark Walter (12,47 miliardy liber) - Do první trojky se posunuli majitelé Chelsea Todd Boehly, Hansjorg Wyss a Mark Walter. Americký podnikatel Boehly dokončil jejich převzetí Chelsea v květnu 2022, které se stalo nejdražší transakcí s týmem v historii profesionálního sportu. Tým The Blues koupil od Romana Abramoviče za neuvěřitelných 4,25 miliardy liber. Jejich čisté jmění se odhaduje na 12,47 miliardy liber.

2) Manchester City - Abu Dhabi United Group, Silver Lake (17,37 miliardy liber) - Zatímco ostatní kluby Premier League vlastní milionáři i miliardáři, Man City vlastní premiér Spojených arabských emirátů šejk Mansúr. Dvaapadesátiletý šéf získal City v září 2008 od bývalého thajského premiéra Thaksina Šinawatry a společnost Abu Dhabi United Group na něj nechala převést vlastnictví klubu. Čisté jmění skupiny Abu Dhabi United Group údajně činí 17,37 miliardy liber.

1) Newcastle United - Saudi Public Investment Fund, RB Sports & Media (489 miliard liber) - Klubem Premier League s nejbohatšími vlastníky je Newcastle United, který byl v říjnu 2021 koupen v rámci převzetí za 300 milionů liber. V současné době vlastní Straky Saúdský veřejný investiční fond, jehož čisté jmění se odhaduje na 489 miliard liber - což vyfukuje rozpočet všech ostatních týmů do vzduchu.

petr magasanik / sportbible.com

Nejnovější články