Zpět na » Premier League » Liverpool: Jak Reds Jürgena Kloppa poškodil „odliv mozků“?

Premier League - Liverpool: Jak Reds Jürgena Kloppa poškodil „odliv mozků“?

Liverpool: Jak Reds Jürgena Kloppa poškodil „odliv mozků“? © skysports.com, fotbalportal.cz - Co se děje v Liverpoolu?

2

Líbilo se

03.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE Je to snad ústup ze slávy? V této sezóně Liverpool rozhodně nečeká boj o mistrovský titul. Bude to pro něj tuhý boj alespoň o TOP 4. Aktuálně to vypadá, že bude marný. Během ledna nepřivedl klub žádnou výraznou a potřebnou posilu do záložní řady. I když všichni moc dobře vědí, že hlavně tady tým Jürgena Kloppa tlačí bota. Jaké jsou faktory v pozadí, které celé dění ovlivňují?

Liverpool se nachází na devátém místě tabulky Premier League a v roce 2023 ještě nevyhrál žádný zápas nejvyšší soutěže. Odchod klíčových osobností způsobil, že se Liverpool stal klubem v přechodu.

Vytvořili jsme situaci, kdy mohu mít všechny nejlepší informace od těch nejlepších lidí.“

Když se Jürgen Klopp rozvaloval v zasedací místnosti hotelu Hope Street, na stejném místě, kde v roce 2015 podepsal smlouvu a stal se manažerem Liverpoolu, vyřazoval z něj klid.

Blížilo se třetí výročí Němcova působení v čele klubu bez trofejí, Liverpool byl poraženým finalistou Ligového poháru a Evropské ligy v roce 2016 a Ligy mistrů v roce 2018.

Kloppa to však nijak nevyvedlo z míry. Neochvějně věřil, že mimo hřiště jsou na místě ti správní lidé a procesy, které zajistí, že úspěch bude následovat i na něm.

Jeho zen byl oprávněný. Liverpool měl brzy dosáhnout nebývalých výšin a stát se prvním britským týmem, který bude současně držitelem evropského poháru, evropského superpoháru, mistrovství světa klubů a ligového titulu.

Spolu s Manchesterem City nově navrhli, co je třeba k získání titulu mistra Anglie. Na kontinentu byli týmem, kterému se měli ostatní vyhýbat.

Liverpool měl skutečně chytrost mimo hřiště, která jiskřila jejich šviháctvím na něm; hlavně Klopp, prezident FSG Mike Gordon a sportovní ředitel Michael Edwards.

Z „tří moudrých mužů“ zůstal jen manažer a při analýze toho, co se na Anfieldu nepovedlo - mužstvo v lize už šestkrát prohrálo, na první čtyřku ztrácí deset bodů, vypadlo z obou domácích pohárových soutěží a rozchází se se svou identitou -, pomáhá začít od začátku.

Trojice Klopp-Edwards-Gordon fungovala skvěle po profesionální i osobní stránce. Všichni značně rozdílné povahy, které spojoval společný, poctivý přístup pod společnou vizí toho, čím by Liverpool měl být a jak trvale konkurovat.

sgsd(zdroj: skysports.com)

Klopp a Edwards nenuceně diskutovali o perspektivních hráčích, potenciálních nových zaměstnancích, vylepšeních fotbalové infrastruktury a dalších významných záležitostech při snídani nebo obědě v jídelně na tréninkovém hřišti, než se dopracovali k podrobnější analýze.

Svou vizi by představili Gordonovi, který poskytl finance a jakoukoli další potřebnou podporu, jako když zasáhl do rehabilitace vztahů se Southamptonem, aby získal Virgila van Dijka.

Partnerství mezi Kloppem, Edwardsem a Gordonem bylo nepřekonatelné a podporovalo pocit autority, jistoty a harmonie v rozhodování Liverpoolu.

V listopadu 2021 Edwards potvrdil, že po skončení smlouvy v červnu 2022 odstoupí ze své funkce, aby strávil nějaký čas mimo hru.

V této sezóně se Gordon vzdal každodenního řízení klubu, aby se mohl soustředit na nabídku společnosti Fenway Sports Group na investici do Liverpoolu - nebo na jeho přímý prodej.

Dva ze tří nejdůležitějších mužů, kteří se podíleli na zajištění úspěchu klubu, už nejsou na místě, ale to je jen svrchní vrstva příběhu.

Rozvrat je ještě hlubší. Když byla oznámena zpráva o Edwardsově odchodu, Liverpool při jmenování Juliana Warda nástupcem zdůraznil kontinuitu a dobře zvládnuté přechodné období.

Ten však v listopadu podal výpověď, odchází na konci sezony a ve funkci bude teprve rok.

Znepokojující je, že z Liverpoolu odchází také Ian Graham, uznávaný ředitel výzkumu, který je všeobecně považován za nejlepšího v oboru.

Tato dvojice se prý již necítí oprávněna dělat svou práci co nejlépe.

V předvečer sezony odešel bez vysvětlení klubový lékař Jim Moxon, a to v prostředí rostoucích třenic v lékařské sféře mezi fyzioterapeuty a sportovními vědci.

V roce 2020 uvolnil svůj post šéfa výkonnostního oddělení Philipp Jacobsen. Jeho povinností bylo sladit oddělení a vytvořit jednotný způsob práce, ale zjistil, že je to téměř nemožné.

V tréninkovém komplexu panuje velká obava, že Andreas Kornmayer, šéf kondičního oddělení a jedna z Kloppových nejdůvěryhodnějších postav, má příliš velký vliv a špatně se s ním spolupracuje.

Proti tomu stojí odstup, který si dokázal z hráčů vydobýt v předchozích sezónách, a respekt, který budí.

Fluktuace v lékařském oddělení i mimo něj je, ať už se to vezme z jakéhokoli úhlu, vysoká.

Z Liverpoolu byli také vyštípáni někteří zaměstnanci, kteří byli součástí osvědčeného a neprůstřelného procesu, jako Harrison Kingston, který odešel, aby se stal ředitelem analýzy výkonnosti a rámce marocké fotbalové federace, a Mark Leyland, který je v současné době analytikem trenéra prvního týmu v Newcastlu.

Dochází k neustálému „odlivu mozků“, což Liverpool řadí mezi týmy na přechodu.

„Velký důraz se klade na nedostatečné osvěžení hráčského kádru, což je správné, ale platí to i v zákulisí,“ řekl jeden ze zaměstnanců.

„Spousta klíčových lidí odešla, někteří získali příliš velkou moc. V rozhodování je teď méně důvěry.“

Existuje ještě důvěra v tento proces?

V Kloppově éře Liverpool hlásal heslo, že to, co vidíte na hřišti, je výsledkem toho, co se děje mimo něj. Ukazuje tedy eroze herní identity také na přerušení procesu nebo na jeho úplnou zradu?

Když bylo rozhodování optimální - řízené jasnými parametry, ovlivňované informacemi z dat a kolektivně nakupované -, Liverpool se pohyboval mezi nejlepším a druhým nejlepším týmem v Evropě.

Nakupovalo se chirurgicky, s přihlédnutím k věku hráče, škálovatelnému výkonu, dostupnosti, sklonu plnit požadavky Kloppova stylu po psychické i mentální stránce.

Prodej byl elitní - překonala ho jen Chelsea, která z něj pod vedením Romana Abramoviče udělala stroj na zisk.

aafsfs(zdroj: skysports.com)

Plánování směrem dopředu bylo na tak pokročilé úrovni a sladěné, že akademie Liverpoolu strávila tři měsíce důslednou přeměnou Trenta Alexandera-Arnolda na pravého obránce, když si zmapovala, že je to pro něj nejbližší cesta, jak proniknout do prvního týmu.

Tato metodika fungovala tak dokonale, že byla kopírována po celém kontinentu. Pak se to zastavilo, propadlo nebo změnilo, podle toho, koho v Liverpoolu posloucháte.

Současné okolnosti předurčuje klíčové období mezi lety 2019 až 2021. Předtím, než Liverpool v Madridu zvedl nad hlavu Ligu mistrů, poté co zaznamenal 97 bodů a skončil v nejvyšší soutěži hned za City, upřednostnil politiku udržení, aby si zachoval páteř.

Mohamed Salah, Sadio Mané, Jordan Henderson a Joe Gomez v roce 2018 podepsali prodloužení smlouvy. Andy Robertson, Alexander-Arnold, Divock Origi, Joel Matip a James Milner měli následovat v příštím roce.

„Nové smlouvy a udržení těchto kluků tady je silný, silný signál pro okolní svět,“ řekl by Klopp. „Upřímně řečeno, je to skvělé znamení. Líbí se mi, že tito kluci jsou opravdu v dobrém fotbalovém věku.“

Tato strategie tehdy dávala smysl, protože jádro týmu bylo, jak manažer nastínil, v ideální fázi kariéry, aby se mohlo posunout ještě dál. Nebyli přetažení ani vyčerpaní, a co je důležité, existovala taktika postupného osvěžování a zároveň ponechání rezerv pro potvrzené změny hry.

Ale rychle se posuneme do června 2021 a Liverpool stále zdůrazňoval linii udržení je nejvíc. Jedinými hráči, kteří v té době pravidelně nastupovali, byli Thiago a Diogo Jota, zatímco Harvey Elliott byl nadějný mladík s vysokým stropem.

Ibrahima Konaté byl angažován o měsíc později jako jediná významná investice toho léta.

Liverpool už byl v pozici, kdy měl páteř v nohách a mysli další dva roky neúnavného fotbalu - v nejvyšší možné intenzitě. „Dobrý fotbalový věk“ pomalu odcházel.

Klub se nechtěl příliš zavazovat, pokud jde o délku smlouvy a výrazné zvýšení platů starších členů kádru, a proto umožnil Ginimu Wijnaldumovi odejít zadarmo.

Henderson, Fabinho, Alisson, Robertson a Van Dijk však byli vázáni lukrativními dlouhodobými smlouvami, které by po nich vyžadovaly, aby po sezónách, kdy šli do všeho naplno, ještě po třicítce předváděli fotbal na plný plyn.

Odměňování důležitých hráčů a ochrana jejich hodnot je normální a zdravý proces, ale s načasováním a délkou některých prodloužení smluv nepanoval úplný souhlas.

Velkým problémem bylo, že jádro nebylo dostatečně doplněno a kádr - plus mzdové náklady - nebyl řádně zredukován.

Prsty byly namířeny přímo na Covidem deprimovaný trh, ale kluby s omezenějšími zdroji se v příjmech a výdajích orientovaly lépe.

Panoval pocit, že nebýt pandemie, jeden velký prodej by financoval závažné omlazení, jako to udělal přestup Philippeho Coutinha do Barcelony za 142 milionů liber.

Barcelona a Real Madrid kroužily kolem Maného a Salaha, ale druhý jmenovaný se rozhodl pro Edena Hazarda a oba kluby se zašívaly ve finanční tísni.

Paris Saint-Germain, další peněžní nápadník, se soustředil na jiné priority, a to na Kyliana Mbappého a Lionela Messiho.

ssdfdgs(zdroj: skysports.com)

Zde nebyly žádné významné nabídky, ale co hůř, potíže s přesunem okrajových hráčů.

V těchto letech 2019 až 2021 Liverpool na hřišti omračoval, ale s otevřenýma očima nastavil stabilní chůzi do nebezpečné zóny. Od té doby se to ještě zhoršilo.

Jediným etablovaným záložníkem, kterého klub od srpna 2018 natrvalo koupil, byl v září 2020 Thiago, o jehož problémech se zraněním se všeobecně vědělo.

Přestože oddělení přineslo další hráče náchylné k výpadkům, jako jsou Naby Keita a Alex Oxlade-Chamberlain, unavené nohy Jamese Milnera a Hendersona, stejně jako syrové mladíky, bylo opakovaně zanedbáváno.

To bylo přičítáno čekání na správné hráče, z nichž prvořadý byl Jude Bellingham.

Jakkoli je anglický reprezentant skvělý, nestačí a jeho budoucnost není zaručena, neboť do jeho podpisu investovali i City a Real Madrid.

Liverpool potřebuje intenzivní operaci ve středu pole - v období, kdy jsou ve hře hloupé peníze -, přičemž Milnerovi, Keitovi a Oxlade-Chamberlainovi končí smlouva, zatímco Fabinho a Henderson jsou naprosto z formy.

Střed hřiště podepírá osmnáctiletý Stefan Bajčetič. Jak je možné, že byl Arthur Melo, který má problémy se zraněními, považován za řešení, byl poslán na hostování, si můžeme jen domýšlet.

Dopředu klub loni v létě umožnil Manému, aby se vydal za novou výzvou do Bayernu Mnichov, a ze Salaha udělal nejlépe placeného hráče v historii klubu.

Dlouho se vědělo, že regenerace přední trojice, která dovedla Liverpool k úspěchu, bude nesmírně náročná.

Luis Díaz se před zraněním kolena výborně aklimatizoval, zatímco Darwin Núñez působil jako „strůjce chaosu“.

Zajímavé je angažování Codyho Gakpa, o něhož nebyl zájem už loni v létě, kdy byl v den uzávěrky přestupů na pokraji přestupu do Leedsu a počítalo se s ním jako s alternativním útočným cílem Manchesteru United.

Nizozemský reprezentant, který měl skvělé mistrovství světa, byl načrtnut jako náhrada za Firmina, ale jednatřicetiletý brazilský internacionál je blízko k dohodě o nové smlouvě v pohybu, který může být podán jako neoptimální spolu s návrhy na udržení Milnera.

wfsf(zdroj: skysports.com)

V uplynulém roce Liverpool utratil 180 milionů liber na svůj útok v drahém dynamickém posunu, který, jak doufají, dodá dlouhodobý zisk.

Nejzajímavější bylo vidět Salaha odkloněného od jeho role hlavní hrozby a izolovaného v širokých oblastech s výrazným snížením objemu střel.

Salah nepřestal být Salahem, systém mu to už neumožňuje.

Poté, co je všichni obdivovali, jsou některá rozhodnutí Liverpoolu postavená pořádně na hlavu.

Tým, který byl tak blízko ke quadruple, je k nepoznání. Obrana inkasovala 25 gólů - více než za celou sezónu 2018/2019 a o jeden méně než v minulé sezoně.

Podrobný pohled na zatracované statistiky Liverpoolu ukazuje, že jejich konverze velkých šancí na zápas je nejnižší od ročníku 2015/2016.

Svou roli sehrála fyzická a psychická únava, ale rozsah problémů se zraněními - zejména s podkolenními šlachami - je alarmující.

Liverpool musí napravit neduhy v lékařském oddělení a „požáry“, které existují jinde mezi trenérsko-výkonnostně-náborovými divizemi.

Náznaky, že Klopp a jeho asistent Pep Lijnders absorbovali větší moc, se nezmírní, ale je jednoznačné, že Němec si zachovává podporu kabiny a zaměstnanců.

Absence soukromých i veřejných brífinků v jeho neprospěch to ilustruje. Liverpool ví, jak moc Kloppovi vděčí za mnohé, za překážky, které by bez něj nemohl zdolat, a za sny, které by zůstaly jen sny.

To, že pětapadesátiletý Klopp má stále žaludek na tento boj a stojí v jeho čele uprostřed všech otřesů v klubu, hovoří za vše.

FSG hledá pro Liverpool investici nebo přímého kupce, protože klub nemůže konkurovat státem posilovaným týmům ani finanční okázalosti Chelsea.

Příjmy jsou sice vysoké a v žebříčku Deloitte Football Money League se poprvé v šestadvacetileté historii této publikace umístil nad United, ale v závodě ve zbrojení se zvedla laťka.

Klopp už dříve s pomocí špičkových myslitelů ukázal prostředníček logice a vybudoval vítězný stroj podložený účinnou strategií.

Letošní sezona přinese mnoho bolesti a je třeba chytře a komplexně investovat, ale Liverpool se musí vrátit k tomu, kým a čím byl: příkladem na hřišti i mimo něj.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Smajlík 3 .. Ono je to mnohem prostší, než tyhle bláboly. Klopp je utavil jako v Dortmundu, hráči jsou z něho znechucení a přeji si, aby odešel.

AVSuvorov
Wazz - 04.02. Odpovědět

musí napsat místnímu fňukymu z felvidéku ..ten všechno ví všechno zná a od všeho má klíče

Wazz
Související odkazy
Nejnovější články