Zpět na » Premier League » Přeměna Granita Xhaky – stal se z něj ofenzivní záložník a daří se mu

Přeměna Granita Xhaky – stal se z něj ofenzivní záložník a daří se mu

Přeměna Granita Xhaky – stal se z něj ofenzivní záložník a daří se mu © skysports.com, fotbalportal.cz - Granit Xhaka

1

Líbilo se

01.10. - NEPŘEHLÉDNĚTE Granit Xhaka byl jedním z posledních hráčů, kteří se vraceli k tunelu na Gtech Community Stadium v Brentfordu, a před fanoušky se zdržel o něco déle než většina z nich a zvedl ruce na znamení vděčnosti, když skandovali jeho jméno. Takové přijetí bylo ještě nedávno nepředstavitelné. Ovšem teď je všechno jinak.

Tři roky poté, co na Emirates Stadium vybouchl za sborového bučení a následně přišel o kapitánskou pásku, scény v západním Londýně minulou neděli podtrhly pozoruhodnou změnu osudu.

Cesta k tomuto bodu byla dlouhá. Ještě v únoru, kdy se Arsenal naposledy utkal s Brentfordem, bylo vidět, jak Xhaka po střídání Alexandra Lacazetta odmítá kapitánskou pásku. „Nebyl jsem na to připravený,“ vysvětlil později.

Tentokrát ji však při absenci zraněného Martina Ødegaarda nosil od začátku, když Arsenal dosáhl vítězství 3:0, které ho vrátilo do čela Premier League.

Později řekl, že to pro něj byl velmi výjimečný a emotivní den.

Páska na ruce přispěla k symbolice této události, ale jeho vykoupení je především zásluhou výkonů. Proti Brentfordu byl Xhaka vynikající, stejně jako celou sezónu a stejně jako značnou část té minulé.

sfsaafs(zdroj: skysports.com)

Za jeho zlepšením je Mikel Arteta, muž, který Xhaku přesvědčil, aby na Emirates Stadium zůstal i v roce 2020, a to, jak přebudoval střed pole.

Xhaka byl po celou dobu svého působení v Premier League považován za defenzivního záložníka, ale nyní je tato role přenechána Thomasi Parteymu, přičemž obránci Arsenalu, obvykle Oleksandr Zinčenko a Ben White, se často zasouvají dovnitř, aby poskytli další podporu.

Xhaka se zase uvolnil, aby se mohl posunout dále dopředu a působit jako levá strana Arsenalu na pozici klasické osmičky, přičemž podobnou roli na opačné straně plní Ødegaard nebo proti Brentfordu Fabio Vieira.

„Někdy musíte hráče vyvést z jejich komfortní zóny a otevřít jim jiné dveře, abyste prozkoumali, jak na to bude tým reagovat a co udělá soupeř,“ vysvětlil Arteta, když poprvé provedl změnu v průběhu druhé poloviny minulé sezony.

Xhaka zpočátku vypadal na nové pozici nesvůj. Vážné zranění Parteye si pak vyžádalo, aby se v několika posledních zápasech sezóny vrátil zpět. V té době už ale bylo jasné, že si užívá většího prostoru pro útočení.

Nyní se mu daří.

S jedním gólem a třemi asistencemi, z nichž poslední přišla v podobě jeho vynikajícího diagonálního kříže na Gabriela Jesuse minulou neděli, který byl poslán přesně z oblasti, ve které má nyní pokyn operovat, měl Xhaka již přímý podíl na více gólech než v kterékoli z předchozích tří sezón.

Arsenal najednou hraje podle jeho představ.

Xhaka se méně zapojuje do rozehrávky Arsenalu, jeho počet přihrávek se oproti minulé sezoně snížil o téměř 15 procent, ale mnohem více ovlivňuje hru ve finální třetině, vytváří více šancí a má více než dvakrát tolik doteků v soupeřově pokutovém území.

Xhaka měl vždy vynikající přehled a schopnost přihrávat a tyto vlastnosti mu nyní pomáhají odblokovat obranu soupeře. Kromě maximálního využití jeho nejlepších vlastností pomáhá změna pozice zakrýt jeho slabiny.

dgsdgs(zdroj: skysports.com)

Tyto slabiny už dlouho frustrují fanoušky Arsenalu.

Od svého příchodu do Premier League v roce 2016 udělal Xhaka více chyb vedoucích ke gólům (osm) než kterýkoli jiný hráč v poli. Je také na prvním místě v počtu červených karet (čtyři) a žlutých karet (54). Pouze dva hráči, Wilfred Ndidi a Oriol Romeu, se dopustili více faulů (267).

Xhakův temperament ho občas zklamal, ale jeho postavení na hřišti bylo donedávna dalším velkým faktorem, který stál za opakujícími se problémy, jež tolik rozzuřily příznivce klubu.

Xhaka, kterému chybělo zrychlení nebo bojovnost hráče jako Partey - manažer Arséne Wenger, který s ním podepsal smlouvu, ho při jedné příležitosti vyzval, aby se bojům zcela vyhnul -, byl často ponecháván odkrytý v základu zálohy a zranitelný vůči soupeřovým útočníkům.

Problémem pro Wengera, a vlastně i pro ty, kteří ho následovali na trenérském postu, bylo, že nevyvážený tým Arsenalu postrádal další možnosti hry před obranou, kde byl Xhakův vliv při držení míče, ne-li mimo něj, klíčový.

V poslední době, kdy je Partey obvykle k dispozici, však Xhaka mohl trávit většinu času spíše na soupeřově polovině než na vlastní. Je na něm podstatně méně zátěže při zajišťování obrany a je to vidět na statistikách.

aDAFASASA(zdroj: skysports.com)

Xhaka má v průměru méně zákroků a v důsledku toho i méně faulů než kdykoli předtím ve své kariéře v Arsenalu. „Mám mnohem větší volnost od trenéra i od spoluhráčů,“ řekl minulý měsíc.

To ovšem neznamená, že by už nepřispíval k defenzivní činnosti. Xhaka možná není nejrychlejší na krátké vzdálenosti, ale jeho výdrž a pracovní nasazení nemají konkurenci. V této sezóně totiž urazil více kilometrů (77,4 km) než kterýkoli jiný hráč Arsenalu.

Asi nikoho nepřekvapí, že se mu daří jako box-to-box záložníkovi, když ho tak Wenger popsal při příchodu na Emirates Stadium. Ale i s ohledem na to jeho útočný vliv v této sezóně předčil očekávání.

Xhaka má zásadní podíl na tom, že se Jesusovi daří výborně, a jeho hlavička po přihrávce švýcarského reprezentanta proti Brentfordu ho vynesla na čtyři góly v prvních sedmi startech.

afffasa(zdroj: skysports.com)

„Jsem moc rád, že s ním mohu hrát,“ řekl Jesus, když po tomto zápase poskytl rozhovor Sky Sports po boku Xhaky. „Je to inteligentní a kvalitní hráč a celou dobu se mě snaží najít.“

Ostatně jeho asistence nebyla jediným příkladem. Celkem Xhaka našel Jesuse proti Brentfordu jedenácti přihrávkami, včetně prudkého průnikového míče, z něhož málem skóroval podruhé, zatímco Brazilec ho našel v osmi případech, což je opět více než kterýkoli jiný hráč.

Tento vzorek je stále relativně malý, ale porozumění mezi oběma hráči se v průběhu sezóny prohlubuje.

Ve skutečnosti si Xhaka s Jesusem vyměnil více přihrávek než kdokoli jiný, v průměru 9,4 za 90 minut. To je v ostrém kontrastu s jeho průměrem 6,5 na 90 minut s Lacazettem v minulé sezoně.

Xhakova role se změnila, ale některé věci zůstávají neměnné. Jeho profesionalita a nasazení, ačkoli je fanoušci často přehlížejí, vždy vzbuzovaly respekt jeho kolegů - a trenérů.

„Od svého příchodu sem má fantastický přístup,“ řekl Wenger. „Má velký charakter a je velmi důležitý,“ dodal Unai Emery. „Je to jeho osobnost a způsob, jakým přistupuje ke své profesi, co z něj dělá výjimečného hráče,“ řekl Arteta.

Nyní však kromě toho nabízí ještě mnoho dalšího.

Jeho přijetí z hostujícího hřiště v Brentfordu završilo příběh o vykoupení, ale větší změny lze nalézt na hřišti, kde je znovuobjevený Xhaka vidět, jak nabíhá dopředu a rozbíjí obranu soupeře. Pokud bude ve stejném duchu pokračovat i proti Tottenhamu, očekávejte, že jeho jméno uslyšíte znovu.


Premier League můžete sledovat živě na Canal+Sport!

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Nejnovější články