Zpět na » Premier League » Novinky v Premier League – tlustší ofsajdová linie, podpaží jako určující a další

Premier League - Novinky v Premier League – tlustší ofsajdová linie, podpaží jako určující a další

Novinky v Premier League – tlustší ofsajdová linie, podpaží jako určující a další © skysports.com, fotbalportal.cz - Změny pravidel v Anglii

1

Líbilo se

23.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Nová sezóna Premier League, ve které bude obhajovat titul Manchester City, začne za tři týdny. Chystají některé novinky. Jednou z nich je například tlustší ofsajdová linie, která by měla zvýhodňovat útočící mužstvo. Také došlo k několika dalším změnám. Například VAR už bude divákům ukazovat jen finální rozhodnutí.

Od sezóny 2021/2022 dojde v Premier League k několika změnám pravidel. Tou hlavní je věc, která se řešila prakticky v každém kole. Jde o ofsajdovou linii. Mnohokrát se stalo, že tým přišel o vstřelený gól jen kvůli několika centimetrům. To by se mělo lehce změnit.

Tlustší ofsajdová linie

VAR bude v Premier League nastaven tak, aby byly využívány silnější linie k určování marginálních rozhodnutí ohledně ofsajdového postavení. To potvrdil i Mike Riley, šéf rozhodčích v Professional Game Match Officials Limited. Vše představil na výroční valné hromadě v červnu.

PGMOL doufá, že tato změna vrátí útočícímu týmu výhodu. Vše se také mění díky zpětné vazbě z jednotlivých klubů.

Mělo by to tedy pomoci vymýtit případy, kdy například pouhý prst na noze útočícího hráče rozhodl o tom, že byl v postavení mimo hru. Gól pak neplatil. Mnozí odborníci i fanoušci označovali tyto situace za naprosto zničující pro fotbal jako takový.

Zatím není jasné, jak moc silné tyto linie budou. Doufejme každopádně, že výsledný obraz z VARu bude pro všechny diváky dosti přesvědčivý.

Rozhodnutí VARu

Když už mluvíme o divácích, tak ti již neuvidí postupné vypracovávání rozhodnutí VARu. Premier League byla dříve jedinou ligou, která toto používala. Vedlo to k tomu, že byly sdíleny fotky a záběry ještě před finálním rozhodnutím, což působilo velký chaos. Nově diváci uvidí jen finální rozhodnutí.

Podpaží a ofsajdy

Stručné vysvětlení FIFA o tom, kde začínají a končí ofsajdové linie, říká, že spodní část podpaží je nyní klasifikována jako část těla, odkud budou měřeny ofsajdy.

Změny u pravidla hry rukou

Náhodný dotek ruky při akci, která vede ke gólu, již nebude považován za přestupek. Ovšem bude se to brát za přestupek, pokud tento dotek rukou povede přímo k vytvoření gólové šance nebo jím bude gólu dosaženo.

Také nové pravidlo říká: „U hráče je považováno jeho tělo v nepřirozené poloze, když poloha jeho ruky zvětší objem těla. Pokud se jedná o přirozený pohyb, nebude to považováno za přestupek.“

I tak jistě bude existovat tzv. šedá zóna, ve které budou možné oba názory. Snad takových situací bude co nejméně.

Návrat tří střídání

EFL také ruší pravidlo pěti možných střídaní. Toto pravidlo bylo zavedeno v červnu 2020 po přestávce, kterou způsobila koronavirová pandemie. Teď už tomu tak nebude, Týmy v Championship, League One a League Two budou moci mít na lavičce maximálně 7 náhradníků a poslat do hry jen 3 z nich.

Kam dál?

Více informací o Manchester United naleznete zde.

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Více informací o Liverpool FC naleznete na lfcway.com.

Více informací o Tottenham Hotspur naleznete zde.

Více informací o Arsenal FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Rozhodnutí VARu tpč... Si teď už můžou ovlivňovat zápasy jak je libo, aniž by nedostali čočku, vymrdanci.

AVSuvorov
Reklama
Reklama
Nejnovější články