Zpět na » Premier League » Dětský byznys. Kluby Premier League vydělávají za „hráčský doprovod" miliony

Premier League - Dětský byznys. Kluby Premier League vydělávají za „hráčský doprovod" miliony

Dětský byznys. Kluby Premier League vydělávají za „hráčský doprovod © elpais.com -

1

Líbilo se

12.02. - Přemýšleli jste někdy nad tím, co je to vlastně za děti, které před začátkem každého zápasu čapnou za ruku fotbalistu, možná s ním i prohodí pár slov, doprovodí ho na hrací plochu a získají tak zážitek na celý život? Kolik dětí, na něž se nedostane, jim takový moment závidí. Jak se vlastně rekrutují tito caparti, kteří musí být alespoň na pár desítek sekund v sedmém nebi?

Moje trochu naivní představa byla asi taková, že se horda brebentivých dětí šponuje se zdviženou rukou, aby povyrostla o minimálně dvacet centimetrů výš, hlásí se, jako když chce paní učitelka ve škole znát odpověď na nějakou hodně lehkou otázku..Zkrátka jak nějaký dospělák ukazuje prstem ty, ty a třeba ty...a vybere několik šťastlivců, kteří budou moci vyrazit na hřiště držíc za ruku fotbalovou hvězdu. A kolik jich následně zklamaně zamručí, když na ně neukáže a nevybere je k doprovodu. Jenže po přečtení článku v Daily Telegraph jsem trochu spadl na zem, do současné pozemské byznys reality.

Ano, už i toto odvětví se stalo velkým kšeftem. Pro některé kluby Premier League skutečně velkým. Podle dostupných informací totiž v jistých klubech vybírají poplatek až 700 liber za to, že vaše ratolest bude moci napochodovat s největšími hvězdami na zelený pažit před ligovým duelem. V Anglii je z toho poslední dobou pořádný skandál. Minulou sezónu za takový obchod měly dotčené kluby vydělat v souhrnu přes půl milionů liber.

„Je to něco strašného, že se tohle děje. Je to výsada boháčů, normální lidi na to nemají, přitom fotbal má kořeny v pracující třídě," kritizoval nový prezident parlamentního výboru, který má ve své gesci sport, Julian Knight. K němu se pak přidali další zastupitelé. Ale bez nějakého většího efektu. Nulový dopad měla i stížnost Asociace fotbalových fanoušků (FSA).

Podle studie hned 13 klubů Premier League nabízí na svých webových stránkách "balíčky", které kromě doprovodu hráče dítětem zahrnuje kompletní sadu dresu další pozornosti pro celou rodinu. Za 500 liber v případě Norwiche a Aston Villy, nebo za 650 liber v Nottinghamu při těch nejdůležitějších zápasech. Nejdražší pak prodává West Ham, za 700 liber pro zápasy kategorie A, což jsou duely s top týmy Premier League.

Některé kluby zastávají jakousi smíšenou politiku. Nepohrdnou tučným bakšišem za bohaté děti, ale zároveň i losují mezi nejmladšími příznivci takové zážitky úplně gratis. Takhle to praktikuje například Tottenham. Naproti tomu přední celky anglické ligy, celkem jich je sedm, tento obchod nepodporují. Kluby jako Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Manchester City, ale třeba i Newcastle nebo Southampton nechávají všechno na náhodě. Jména děti prostě losují a hráče jde doprovázet ten, který má zkrátka kliku.

„Když to takhle může dělat Southampton, zadarmo, nechápu, proč tak nemohou postupovat i další kluby," argumentoval předseda FSA Malcom Clarke. A fanouškovskou federaci rozhodně neumlčel ani fakt, že získané peníze většinou putují na nestátní neziskové organizace. „Je to ironické, že se těmito financemi dotují komunity , kde je největší nouze o peníze a hlavními obětmi tohoto obchodu jsou rodiny právě z těchto čtvrtí," dodal ještě prezident FSA.

Vedení West Hamu se na základě kauzy v Daily Telegraph chytlo za nos a oznámilo, že od příští sezóny vyhradí tři místa na zápas zdarma. I to je ale podle viceprezidentky fanouškovské organizace Amilah Dobson, která celý rok neúnavně naléhá na vedení Kladivářů, málo. Podle ní jsou ceny za takový zážitek přemrštěné a v mnoha případech přesahují i částku za nejdražší vstupenku na zápas. Podle ní West Ham tímto způsobem „špiní svoji značku".

Jan Preisler / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Cornero - 13.02. Odpovědět

tohle mě ani ve snu nenapadlo. jako možná bych čekal že tam pošlou protekční dítka sponzorů atd. ale že to prodávaj takhle věřejně to je bomba :D Nejlepší na tom je že to vodění na hřiště je taková nesmyslnná komedie a člověk si říkal že tam aspoň dávaj velké hvězdy dohromady s malými hráči toho klubu ale ono je to ve skutečnosti úplně jinak.

Cornero
Wazz - 13.02. Odpovědět

dělají to všichni..a kdo tvrdí, že ne tak to dělá tuplem...nevěřím, že v tomhle figuruje pouze West Ham... Smajlík 12

Wazz
peeko83 - 13.02. Odpovědět

Taky dobrý

peeko83
Ministr - 12.02. Odpovědět

Smajlík 2

Ministr
Reklama
Reklama
Nejnovější články