Zpět na » Premier League » Çağlar Söyüncü – Nová stoperská hvězda Premier League se cítí v Leicesteru jako doma. Učí se od Kola Tourého

Premier League - Çağlar Söyüncü – Nová stoperská hvězda Premier League se cítí v Leicesteru jako doma. Učí se od Kola Tourého

Çağlar Söyüncü – Nová stoperská hvězda Premier League se cítí v Leicesteru jako doma. Učí se od Kola Tourého © skysports.com, fotbalportal.cz - Çağlar Söyüncü

2

Líbilo se

18.01. - NEPŘEHLÉDNĚTE Rodák z tureckého Izmiru přišel do Leicesteru v létě 2018 z německého Freiburgu. Zajímal se o něj i Manchester City. Čekalo se, že třiadvacetiletému stoperovi bude nějaký čas trvat, než se dokáže adaptovat na tempo a rychlost Premier League. V první sezóně moc nehrál. S příchodem Brendana Rodgerse se vše změnilo. Patří k nejlepším obráncům soutěže.

Çağlar Söyüncü je tréninkovém centru Leicesteru pověstný svými častými žertíky. Najednou vás chytne „do kravaty“, hravě vás bouchne do žeber...takže je pro redaktora úleva, když se dočká jemného podání ruky a laskavého pozdravení „merhaba“ v jeho rodném jazyce.

Má zrovna po ranním tréninku, který zřejmě nebyl úplně příjemný. Leicester prohrál se Southamptonem a ztratil druhé místo. Çağlar Söyüncü byl ovšem nejlepším hráčem domácích.

Mezi fanoušky Foxes si rychle získal sympatie. K tomu samozřejmě nestačí jen hezké chování. Turecký stoper musel předvést své dovednosti na hřišti. Je dominantní. Má za sebou několik impozantních výkonů. Zejména díky němu mají Lišky druhou nejlepší defenzivu soutěže. Méně branek obdržel pouze suverénní Liverpool. Brendan Rodgers věděl, co v něm dřímá.

Çağlar Söyüncü připouští, že to pro něj byla velká výzva. V této sezóně měl nahradit Harryho Maguirea, který odešel do Manchesteru United za 80 miliónů liber. Zvládá to zatím naprosto skvěle. Jeho sebedůvěra neustále roste i mimo hřiště.

„Řekl bych, že nejdůležitější věcí je to, že nastupuju pravidelně. Když hrajete, můžete se jen zlepšovat. Skutečnost, že do mě manažer vkládá tolik nadějí, mi dodává sebevědomí,“ vypráví Çağlar Söyüncü s úsměvem na rtech. Na některé otázky odpovídá prostřednictvím překladatele. Nadále svou angličtinu zlepšuje.

„Při tréninku si užijeme spoustu legrace. Je tu skvělá atmosféra.“

Pod Claudem Puelem, předchůdcem Brendana Rodgerse, Çağlar Söyüncü pouze paběrkoval. Naskočil jen do 6 ligových zápasů. Z Freiburgu přišel v roce 2018 za 19 miliónů liber.

sdsdv(zdroj: skysports.com)

Teď je vše jinak. Chce být moderním obráncem „nejlepší ligy na světě“. Jeho čísla ukazují, že je obrovským bojovníkem. Také ale výtečně zvládá rozehrávku. Určitě je to velmi tvořivý hráč. V rámci Leicesteru vévodí i statistikám zablokovaných střel, vítězných vzdušných soubojů i počtu krátkých přihrávek na vlastní polovině hřiště.

asfa(zdroj: skysports.com)

Dokonce má vyšší procento (33 %) přihrávek směrem dopředu než Virgil van Dijk (30 %) z Liverpoolu. Çağlar Söyüncü se snaží vydávat vlastní cestou.

„Neustále se snažím učit od jiných lidí, ale nesnažím se nikoho napodobovat, ani stát se nikým jiným. Snažím se rozvinout svůj vlastní styl. Věřím svým schopnostem.“

sgvdd(zdroj: skysports.com)

Jeho dovednosti ukazují, že od začátku kariéry rozhodně nehrál v obraně. V raných letech v Turecku nastupoval na pozici záložníka. Svou technickou zdatnost už několikrát předvedl. Legendární je například to, jak si v utkání proti Chelsea pohrál u rohového praporku s Christianem Pulišičem. Brendan Rodgers s těmito věcmi počítá, i když někdy mohou být poněkud riskantní.

„Snažím se poučit z každého zápasu, do kterého nastoupím. Jde o minimalizaci mých chyb,“ připouští Çağlar Söyüncü. Také je třeba podívat se na to, jak „zařídil“ penaltu proti Manchesteru United nebo dokázal polapit Harryho Kanea.

sdvs(zdroj: skysports.com)

Dychtí po neustálém zlepšování, chce být co nejvíce všestranným hráčem. Většinou nastupuje ve stoperské dvojici po boku Jonnyho Evanse. Někdy hraje Leicester na tři stopery. Çağlar Söyüncü většinou hraje zleva, ale příležitostně, jak tomu bylo i proti Southamptonu, vpravo.

„Dělám to, co mi bylo řečeno. Nezáleží na tom, jestli hraju vlevo, nebo vpravo. Manažer zvládá taktiku skvěle. On i jeho trenérský tým výborně analyzují soupeře a my podle toho hrajeme.“

Evans je na hřišti zdrojem neustálého povzbuzování. „Vždy se snaží pomoci mladým hráčům,“ potvrzuje Çağlar Söyüncü. Mladý turecký stoper je také nesmírně vděčný Kolu Tourému. Legenda Arsenalu patří do trenérského týmu Brendana Rodgerse. Spolu působili už ve skotském Celticu.

afssd(zdroj: skysports.com)

Kolo Touré Söyüncümu hodně pomáhá, mají spolu individuální tréninky, provádějí videorozbory, snaží se odbourat veškeré chyby.

„Všichni děláme chyby...ale on mi řekne vždy, když udělám chybu. Ale také mi ukazuje, kde jsem si vedl dobře. Reprezentoval svou zemi, hrál v Premier League a měl skvělou kariéru. Mám velké štěstí, že hraji na stejné pozici jako on.“

„Byl velmi mladý, když přišel do Anglie. Sdílí se mnou své zkušenosti a potíže, které měl po svém příjezdu sem. Pomáhá mi, když to poslouchám.“

„Tím, že jsem byl předtím v Německu, mi po příchodu do Anglie pomohlo. Bylo o něco snazší se přizpůsobit. Ale Kolo i mí spoluhráči mi hodně pomohli a pomáhají.“

Zatím ještě s angličtinou bojuje, ale snaží se zlepšovat. Během své cesty z tureckého Izmiru do East Midlands přes Německo, kam dorazil jako dvacetiletý, si stále s sebou nese skromné hodnoty ze svého prvního klubu v Altinordu.

Na západním pobřeží Turecka se zlehka zbavil zemědělských povinností, když se postupně vypracoval v hráče prvního týmu a ze druhé turecké ligy se stěhoval do bundesligového Freiburgu.

Zdůrazňuje hodnotu pokory a tvrdé práce. „V Turecku říkáme, že je důležitější, kde žiješ, než to, kde ses narodil. Musíš si z nového místa udělat svůj domov.“

„Od prvního dne, kdy jsem dorazil do Leicesteru, cítím vřelost místních fanoušků. Nejsem to jen já. Podporují celý tým. V zimě, v létě, doma, venku...stále milují svůj klub. Když se nám daří a vidíte šťastné fanoušky, cítíte se hrdí.“

Tito příznivci Leicesteru znovu mohou snít o Lize mistrů. Možná i o nějaké té trofeji, protože na konci ledna se s Aston Villou poperou v odvetě o postup do finále Carabao Cupu.

Teď se ale Çağlar Söyüncü se svým týmem soustředí na nedělní duel proti Burnley. Právě proti Clarets nastartovali Foxes v říjnu svou úžasnou sérii osmi vítězství v řadě. Doufají v něco podobného.

„Čeká nás ještě dlouhá cesta. Nemluvíme o našich cílech. Soustředíme se pouze na další zápas.“

Pokud jde o osobní mety, rozhodně se chce Çağlar Söyüncü posunout na tu absolutně nejvyšší úroveň. Situaci sonduje znovu Manchester City. Na stole by brzy měla přistát nová vylepšená smlouva od vedení Leicesteru. Ale teď je důležitý pocit spokojenosti a sounáležitosti.

„Jsem hráčem Leicesteru a tomu odevzdávám to nejlepší, co ve mně je. Udělal jsem to pro každý tým, ve kterém jsem dosud působil. Snažím se dát do všeho maximum. Ano, opravdu jsem teď šťastný.“

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, youtube.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Cornero - 18.01. Odpovědět

tady je videt jak moc je dulezity jak se s hraci pracuje a ne pouze jakyho hrace kdo koupi. My koupime super stopera udelame z nej prumernyho oni koupi neznamyho a udelaj z nej tahouna

Cornero
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články