Zpět na » Premier League » Proč je Unai Emery manažerem, kterého Arsenal potřebuje tady a teď?

Premier League - Proč je Unai Emery manažerem, kterého Arsenal potřebuje tady a teď?

Proč je Unai Emery manažerem, kterého Arsenal potřebuje tady a teď? © bbc.co.uk, fotbalportal.cz - Unai Emery

4

Líbilo se

23.05. - NEPŘEHLÉDNĚTE Dvě sezóny na lavičce Paris Saint-Germain mu nepřinesly příliš radosti. S bohatým ambiciózním klubem neprorazil v Lize mistrů. Ale jeho zkušenosti, schopnost zlepšit hráče i trofeje, které získal, dělají z Unaie Emeryho manažera, který se nyní do Arsenalu přesně hodí. On sám už příchod na Emirates Stadium potvrdil na svých oficiálních webových stránkách. Proč je tím pravým?

Během úterního večera a noci se začaly šířit zprávy o tom, že se Unai Emery skutečně stane novým manažerem Arsenalu. Sám Emery to už má uvedeno i na svých oficiálních webových stránkách, kde píše o tom, že je hrdý na to, že se připojí k „rodině“ Arsenalu.

Poprvé od října 1996 bude tedy jmenován nový hlavní lodivod Gunners. Je to rozhodnutí, které rozdělilo fanoušky Kanonýrů. Ti totiž delší dobu očekávali příchod Mikela Artety, bývalého hráče londýnského klubu. Tato možnost ale v pondělí definitivně padla.

Ale dobrou zprávou pro ty, kteří pochybují o Emeryho blížícím se příchodu, je to, že Španěl přinese do klubu mnoho změn. Arsenal to potřebuje. Za posledních deset let neprožil žádnou velkou radost.

Pokud se alespoň část smutného pádu Arséna Wengera z evropské manažerské elity dá přičíst tomu, že dává hráčům přílišnou volnost a také nedostatku zaměření na detaily, pak je jen malé nebezpečí, že by se to mohlo s pedantským Emerym opakovat.

Ďábel na detaily

Emeryho rozbory videa, které analyzují oba soupeře a zaměření na nuance svého týmu, jsou tak detailní, že se ve Španělsku staly legendárními. V některých případech se pro určité hráče staly nočními můrami. Jako pro Joaquína, který pod Emerym hrál ve Valencii. „Vytvořil pro nás tolik videí, že jsem odbíhal pro popcorn,“ uvedl.

Emery je fotbalem posedlý. Neponechává nic, co by podléhalo jeho kontrole, náhodě. Ale podle všeho právě toto podnítilo vedení Arsenalu ještě víc v tom, aby Emeryho angažovali. Španělský kouč jim připravil zprávu společně s detailní prezentací o každém hráči Gunners s tím, jak jednotlivé hráče zlepší.

Neexistuje ani riziko, že by Arsenal mohl brzdit laxní trénink. Emery je manažerem, který má tendenci vyvolávat velké názory. Existuje mnoho způsobů, jak jej popsat. Ale máloco jej vystihuje tak, jako právě slovo: intenzivní. Očekává od svého mužstva vysokou energii, neochvějný rychlý rytmus na tréninku i v zápase a nadšení hráčů by mělo odpovídat jeho zapálení pro hru.

Příkladem, který to shrnuje, je fascinující videozáznam z tréninku, který se konal před finále Evropské ligy v roce 2016. Tehdejší kouč Sevilly toho během něj naběhal snad víc než hráči Arsenalu během posledních let.

Revitalizace „starých“ hráčů

Šestačtyřicetiletý Bask má také schopnost „oživit“ fotbalisty, kteří se zastavili ve svém progresu. To bude v Arsenalu obzvláště vítaným rysem. V současném kádru Gunners je spousta takových, kteří potřebují jeho pomoc.

Když se Banega znovu sešel se svým bývalým šéfem z Valencie v Seville, vracel se z hostování v Argentině, kde chtěl zahnat zklamání. Emery jej přeměnil ve dvojnásobného vítěze Evropské ligy a jednoho z nejlepších a nejvlivnějších hráčů ve Španělsku. Dostal ho zpět do hry. Byl to takřka zázrak.

sfsd(zdroj: fourfourtwo.com)

Podobným příběhem si prošel i Adil Rami. I on prožil v Seville obrovský progres poté, co zažil zklamání v Miláně. Podobný přístup by mohl například ocenit Héctor Bellerín, jehož vývoj byl v sezóně 2016/2017 pozastaven.

Problémy v Paříži

To ovšem neznamená, že Unai Emery nikdy neselhal. Jeho kritici se budou chlubit tím, že vám o tom povědí. Existuje spousta otázek, které by se měly klást ohledně jeho schopnosti řídit špičkové hvězdy, což se samozřejmě nejvíce projevilo při sporu Neymar vs. Cavani v PSG během minulé sezóny. V Arsenalu je střet takovýchto eg málo pravděpodobný. Odchod Alexise Sáncheze by měl znamenat, že k něčemu takovému v kabině Kanonýrů nedojde.

Pak je tady nevyhnutelná skutečnost, že nedokázal zaznamenat úspěch v Lize mistrů. V Paris Saint-Germain to bylo naprosto žádoucí. Negativní dopad může mít slabší úroveň francouzské Ligue 1. Ale Emeryho problémy v Champions League se neomezují jen na jeho angažmá v PSG. Byly k vidění i během jeho působení ve Valencii a v Seville. Takže je obtížné ignorovat chyby PSG na této scéně.

Ale zatímco kritika některých detailů Emeryho času v Paříži je spravedlivá, jádrem této záležitosti bylo to, že byl prostě nesprávným mužem pro tento klub. Byla to špatná kombinace - jako přidání arašídového másla do kaviáru. Obojí je samo o sobě dobré, ale neznamená to, že by to mohlo „fungovat“ dohromady.

Lepší zapadnutí

Arsenal se jeví jako mnohem vhodnější klub pro Unaie Emeryho. On by měl být pro Gunners také tím správným mužem. Realitou Arsenalu je to, že v této době hraje až druhou nejprestižnější evropskou soutěž. Také soupeří v lize s kluby, které mají mnohem větší rozpočty. Chce s nimi sedět u velkého stolu. Pokud se chce zapojit co nejrychleji, Emery je na to specialista. Jedná se o muže, který pro Valencii získal třetí místo ve španělské lize a přivedl ji do Ligy mistrů. Zároveň klub prodával tak moc, že se to dá považovat za zázrak.

Stejně tak byl skvělý jeho čas, který strávil v Andalusii. Teď je obtížné si to představit, ale Unai Emery nebyl mezi fanoušky Sevilly oblíbený, když v lednu 2013 přicházel do klubu. Zastavte nás, jestli vám to nezní povědomě: Hrdý klub, který si prošel zklamáním a opustil pozici mezi nejlepšími kluby ve Španělsku. Fanoušci už byli unavení. Chtěli změnu, a to okamžitě. Takže vyjádřili zklamání, když během druhé poloviny sezóny dovedl Emery Sevillu jen k devátému místu.

V následující sezóně přinesl do Sevilly první trofej za poslední 4 roky. Vyhrál s ní Evropskou ligu. Rok poté tento triumf obhájil, čímž se Sevilla stala nejúspěšnějším klubem v historii této soutěže. Sevillistas na to nikdy nezapomenou. A další rok Sevilla Evropskou ligu vyhrála znovu. Třikrát v řadě!

V tom okamžiku, ti stejní fanoušci, kteří byli na počátku Emeryho angažmá značně neklidní, zpívali oslavné chorály o tom, jak bez Emeryho nemohou žít. Mnoho z nich jej stále považuje za největšího manažera v historii Sevilly.

Liga mistrů a finanční přínosy s ní spojené. To teď příznivci Arsenalu potřebují ze všeho nejvíce. Také vyhrávat zápasy ve vyřazovací fázi a přínos trofejí.

Bude to vášnivé, intenzivní, obsedantní, upřímné, a někdy dokonce i frustrující. Mohly by se však objevit okamžiky skutečné slávy. V každém případě to rozdělí názory. Takový je Unai Emery.

Kam dál?

Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články