Zpět na » Premier League » Cena za sestup – Jaký je pro kluby finanční dopad po pádu z Premier League?

Cena za sestup – Jaký je pro kluby finanční dopad po pádu z Premier League?

Cena za sestup – Jaký je pro kluby finanční dopad po pádu z Premier League? © zimbio.com, fotbalportal.cz - Shaqiri už ví, že si Stoke v příští sezóně Premier League nezahraje

8

Líbilo se

06.05. - NEPŘEHLÉDNĚTE Stoke City už má jasno. V příští sezóně si Premier League nezahraje. Po prohře s Crystal Palace a překvapivém vítězství West Bromwiche proti Tottenhamu klesli Potters na poslední místo a jsou prvním jistým sestupujícím. Samozřejmě to tento klub pocítí i z finančního hlediska. Po sestupu z nejvyšší soutěže budou příjmy z televizních práv výrazně nižší.

Po deseti letech opouští Stoke City Premier League. V úterý je na programu možná rozhodující bitva v boji o záchranu. Na půdě Swansea se představí Southampton. Oba kluby dosud nasbíraly shodně 33 bodů. Saints jsou díky lepšímu skóre sedmnáctí, tedy na první nesestupové pozici.

Obě mužstva půjdou za vítězstvím. To by jim mohlo zajistit záchranu v nejvyšší soutěži. Southampton i Swansea už se v Premier League etablovaly. Finanční šok, který by po pádu o patro níž zažily, by byl krajně nepříjemný.

Deloitte Sports Business Group odhaduje, že sestup znamená pokles příjmů zhruba o 50 miliónů liber. Kluby v Premier League obdrží každou sezónu 90 miliónů liber. Tyto peníze plynou z televizních práv, a to z domácího i zahraničního trhu.

Týmy, které sestupují, obdrží 40 miliónů liber. Je to tedy velký rozdíl a velký nedostatek. Tyto platby odpovídají 55 % příjmů z TV vysílání v prvním roce po sestupu. Ve druhém roce se snižují na 45 % (35 miliónů liber) a ve třetím roce je to 20 % (15 miliónů liber).

Nicméně pokud by byl klub v Premier League pouze jednu sezónu a ihned by spadl - to by mohlo potkat Brighton nebo Huddersfield -, obdržel by pouze první dvě platby.

Samozřejmě toto není jediný finanční zásah a snížení příjmů. Se sestupem souvisejí i ztráty z prodeje vstupenek, z reklamy, peníze od sponzorů a další.

Takže i když dostanou sestupující kluby určitou kompenzaci, pád z Premier League pocítí opravdu výrazně.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články