Zpět na » Premier League » Proč Antonio Conte není viníkem problémů, kterým čelí Chelsea

Premier League - Proč Antonio Conte není viníkem problémů, kterým čelí Chelsea

Proč Antonio Conte není viníkem problémů, kterým čelí Chelsea © zimbio.com, fotbalportal.cz - Antonio Conte

4

Líbilo se

11.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE Antonio Conte je pod velkým tlakem. Jeho čas u kormidla Chelsea se může brzy skončit. Italský manažer má napjaté vztahy s vedením londýnského klubu. Blues prožívají špatný start do nového roku. Vypadli z TOP4, kam se mohou vrátit, pokud zvládnou pondělní duel s West Bromwichem. Server FourFourTwo přichází s názorem, že Antonio Conte není hlavním viníkem problémů Chelsea.

Antonio Conte je na Stamford Bridge obětí vlastního úspěchu. Jednou z největších „chyb“ italského manažera bylo to, že v minulé sezóně vyhrál s Chelsea titul. Kdyby k tomu nedošlo, jistě by teď nebyl pod takovým tlakem.

Určitým způsobem je tato sezóna taková, jaká měla být ta Conteho premiérová v Premier League. Pro tým, který v sezóně 2015/2016 skončil až na desátém místě, by bylo úspěchem, kdyby skončil v TOP4 například na čtvrtém místě. Možná to však nebylo moudré a Antonio Conte dovedl Chelsea až na samotný vrchol. Byl to ročník, kdy měl Conte štěstí na to, že neměl zraněné hráče a i zápasový program bez evropských pohárů mu hrál do karet.

Takové podmínky se takřka nikdy nepodaří zopakovat. To si moc dobře uvědomoval i Antonio Conte a Chelsea varoval, když slavila titul pro mistra ligy. Následovala mistrovská kocovina, což obhájce trofeje často potká. Nastal pokles, nikoliv progres.

Chelsea má důvody k odvolání Antonia Conteho, ale výsledky nejsou jedněmi z nich. Vzhledem k tomu, jaké má italský kouč pracovní podmínky, se mu daří dobře.

Šok z náročného programu

Co lze vůbec od Chelsea v této sezóně očekávat? Požadovat boj o titul by znamenalo ignorovat výhody, které měla v minulé sezóně: žádné zápasy mimo Anglii, méně únavy, méně zranění. Hodilo se také nějaké to štěstí a velmi dobré efektivní zakončování. Pak dostanete ročník, který je v podstatě neopakovatelný.

sfafas(zdroj: fourfourtwo.com)

Dva týmy si v poslední době prošly obdobnou zkušeností. V roce 2014 pádil Liverpool za titulem, mocně o něm snil. Také nebyl zatížen zápasy v evropských pohárech. Nakonec mu těsně unikl, ale skončil na skvělém druhém místě. Pak v klubu věděli, že potřebují rozšířit kádr pro Ligu mistrů. Podepsali Adama Lallanu, Dejana Lovrena, Lazara Markoviče, Maria Balotelliho a Alberta Morena. Ale nevyrovnaný tým klesl na šesté místo a kouč Brendan Rodgers byl odvolán.

Leicester získal v roce 2016 senzační titul. Šokoval všechny. Také měl obdobné výhody. Také se snažili zvýšit konkurenci v týmu. Přišli Islam Slimani, Ahmed Musa, Wilfred Ndidi a Bartosz Kapustka. Ale v následující sezóně se pohybovali v dolních patrech tabulky a dokonce jim hrozil i sestup. To stálo práci Claudia Ranieriho.

U Chelsea je to podobné. Přišli noví hráči, tým se pokusil připravit na náročný program, ale „šok“ z návratu do normálního zápasového zápřahu se ukázal jako příliš velký.

Od Sandra až po Zappu

Může se zdát, že Chelsea je jiný případ. Je to přeci jen klub, který má prostředky na to, aby stavěli na úspěších a ziscích titulů. U ostatních týmů se projevilo, že to byla jen výjimečná sezóna. Pak se ukázala jejich opravdová finanční kapacita i šíře kvalitního kádru. Liverpool před tím skončil v lize sedmý, osmý, šestý a sedmý. Leicester sotva přežíval v Premier League.

Skuteční adepti na zisk titulů by vrazili spoustu peněz do kvalitních posil a také by se jim podařilo udržet klíčové hráče. Liverpoolu odešel Luis Suárez do Barcelony, Leicesteru zase N´Golo Kanté do Chelsea. Reds a Foxes se pak vrátili do normálu, tam, kde byli předtím.

A přesto je Chelsea opravdu výjimkou? Byly roky, kdy Blues patřili ke klubům, které hodně utrácely. Když manchesterské kluby otevřely své peněženky, Roman Abramovič se také snažil vyvážit a chytře investoval do hráčů. Chelsea to tak naposledy udělala v roce 2014, kdy Diego Costa a Cesc Fábregas pomohli Josému Mourinhovi získat titul. Ale takovou strategii je na dnešním „brutálním“ přestupovém trhu složité udržet.

sdfseRoman Abramovič už tolik nesoutěží s Manchestery, co se týče přestupů (zdroj: fourfourtwo.com)

To je to, co nyní Contemu stěžuje práci. V médiích se objevila spousta jmen hráčů, které by italský manažer rád zlákal na Stamford Bridge. Zdálo se, že Chelsea pronásleduje Romelua Lukakua, který se měl stát náhradou za Diega Costu. Ale poté přišel Manchester United a Chelsea ustoupila. Místo toho si vzala Álvara Moratu z Realu Madrid. Pak Conte očividně toužil po Arturo Vidalovi a Radjovi Nainggolanovi. Místo toho dostala Bakayoka a Drinkwatera. Když Antonio Conte potřeboval křídlo, zaměřil se na Alexe Sandra a Alexe Oxlade-Chamberlaina. Nakonec skončil s Davidem Zappacostou.

Diskuze o čistých výdajích a platech

I během letošního ledna chtěl údajně Antonio Conte poněkud oživit tým nově příchozími. Snažil se získat hráče, kteří nepřišli v létě: Alexis Sánchez, Alex Sandro a Virgil van Dijk. Ale první jmenovaný zakotvil v Manchesteru United a Virgil van Dijk se stal rekordní posilou Liverpoolu. Red Devils a Reds nabídli takové mzdy a odměny, kterým Chelsea nemohla konkurovat. Místo toho vedení Chelsea přivedlo Rosse Barkleyho, Oliviera Girouda a Emersona Palmieriho.

Člověk dokáže pochopit, proč Chelsea odmítá platit přemrštěné peníze a proč chce spíše přivést mladší hráče, které pak ještě dokáže zhodnotit. Chtějí hráče, jejichž hodnota ještě může růst. Conte navrhl několik složitých transferů. Mohl by také více využívat produkty mládežnické akademie. Přesto jsou v soutěži trenéři, se kterými může Conte jen stěží bojovat. Když Pep Guardiola a José Mourinho nějakého hráče chtějí, tak ho zkrátka dostanou. Conte se musí vyrovnat s druhou až třetí volbou.

sesdRoss Barkley je jednou z lednových akvizic (zdroj: fourfourtwo.com)

Jedním z argumentů je to, že Chelsea během loňského léta utratila 230 miliónů liber, ale tento argument ignoruje prodeje Nemanji Matiče, Diega Costy a dalších. Podle serveru Transfermarkt utratil londýnský klub pod vedením Conteho jen 70 miliónů liber, pokud vezmeme v potaz čisté výdaje, v nichž jsou započítány i získané peníze z prodeje hráčů. Zatímco Manchester City utratil 3,6 miliardy liber a Manchester United 2,6 miliardy liber. Jak říká Gary Neville, Chelsea přestala konkurovat svým úhlavním rivalům na přestupovém trhu.

Nejlepší v Londýně

To je také důvod, proč by Antonio Conte neměl počítat s tím, že bude moci pravidelně bojovat o mistrovský titul. A rozhodně ne v sezóně, kdy má několik zraněných hráčů. Realistickým cílem je umístění v TOP4.

A právě tam se Chelsea nacházela před startem 27. kola Premier League. Zdá se, že Conte je v krizi a bojuje o svůj post hlavního manažera. Ale Blues byli na čtvrtém místě, bod za třetím Liverpoolem a o bod před Tottenhamem. Arsenal je dokonce o 5 bodů zpět (po 27. kole může být zpět o 8 bodů). Chelsea je stále ve hře v FA Cupu i v Lize mistrů. V tomto hrozném období, kdy se zdá být všechno špatné, je Chelsea schopna konkurovat všem týmům v Premier League, vyjma tedy odskočeného Manchesteru City, který drtí všechny.

Někteří budou poukazovat na to, že Chelsea z posledních 5 ligových kol vyhrála jen jednou. Prohrála doma s Bournemouthem 0:3 a poté schytala debakl 4:1 na půdě Watfordu. Dostavila se únava z těžkého zimního období okolo Vánoc. Všechny týmy s tím bojují. Jakmile se hráči dostanou zpět do pohody, dá se očekávat, že se vše zlepší.

Podle mnohých hlasů, i tak Chelsea brzy Antonia Conteho odvolá. Vedení se bude odvolávat na Conteho stížnosti ohledně důvěry i ohledně přestupů a bude mít pravdu. Kdyby to ovšem bylo založeno jen na tomto chování, italský kormidelník by už dávno nepůsobil na Stamford Bridge.

Důvodem, proč stále zůstává na lavičce Chelsea, je i to, že jen málo trenérů, kteří by dokázali v takovémto prostředí za stejných podmínek dobře pracovat a se stejnými hráči dosahovat úspěchů. V tabulce Premier League je Chelsea v podstatě tam, kde patří. A to i s přihlédnutím k tomu, že při zisku titulu to vypadalo poněkud jinak.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Nejnovější články