Zpět na » Premier League » Jak se lítá vzhůru?

Premier League - Jak se lítá vzhůru?

0

Líbilo se

27.02. - …zpívá se ve známém hitu kapely Olympic. Přesně na tuto otázku by potřeboval najít odpověď také Alan Curbishley, manažer potápějícího se West Hamu United. Devítibodová ztráta na sedmnáctý Wigan nevěstí před závěrečnou fází sezóny nic dobrého, hrozba sestupu začíná nabírat konkrétních rozměrů.

Před třemi týdny oznámil Alan Curbishley povinnost získat šest bodů v tzv. must-win games proti Watfordu a Charltonu. Tato dvě utkání se stejně ohroženými týmy označil ve svých slovech jako klíčová v boji o udržení se v Premier League. A jak vše dopadlo? Evergreenem letošní sezóny – porážkami s celkovým skóre 0:5. Místo odražení náporu největších soků tým utrpěl další rány do už tak pošramoceného sebevědomí. Ani vyhlídky do zbývající části sezóny nejsou optimistické. Kladiváře čekají například zápasy s Tottenhamem, Liverpoolem, Arsenalem, Chelsea i suverénním Manchesterem United. Kde se stala chyba?

West Ham a i ostatní fotbalové fanoušky zřejmě ukolébala devátá pozice z minulého ročníku Premier League. Na nováčka to byl výsledek skutečně výborný a kde kdo čekal, že v podobné jízdě bude tento tým nových objevů pokračovat. Svatou pravdou se však ukázalo pořekadlo, že je sice těžké dosáhnout skvělých výkonů, ale ještě těžší je v nich pokračovat. Přitom pádu nic nenasvědčovalo, tým zůstal prakticky pohromadě, klub se navíc chtěl zařadit po bok anglické špičky, když přilákal na Upton Park dvě hvězdy světové velikosti – Carlose Tevéze a Javiera Mascherana. Příběh obou Argentinců je dostatečně známý. Mascherano s týmem prakticky jen trénoval, na hřišti odehrál jen pár minut a po půl roce se pakoval do "jižanského" Liverpoolu. Carlos Tevéz sice v posledních zápasech ukazuje chuť do hry, ale měřítkem každého útočníka jsou góly a u majitele zlaté olympijské medaile stojí v této statistice velká nula. Jejich vztahy s bývalým manažerem Alanem Pardewem nebyly ideální, spory řešili často přes média, což škodí celému týmu. West Ham při jejich angažování šlápl ne o jeden, ale o několik kroků vedle.

Hammers inkasují více gólů, než je zdrávo, obrana je zejména na hřištích soupeřů velmi průchodná. Svoji vinu na tom mají však i zranění, která defenzivní hráče provázejí. Na marodce jsou dlouhodobě Danny Gabbidon, James Collins, na hřišti se pořádně nerozkoukali ani Lucas Neill a Matthew Upson a už se ocitli na seznamu zraněných. Pardew a po něm ani Curbishley nemohli snad ani v jednom zápase postavit optimální obrannou čtveřici. Hammers mají k dispozici hned sedm útočníků schopných hrát v základní sestavě, ale ani jeden z nich v ní nemá stálé místo. Pardew i Curbishley je střídali jako ponožky. Trápení svých útočných kolegů jen z povzdálí sleduje zraněný Dean Ashton, který kvůli problémům s kotníkem vynechá drtivou většinu této sezóny.

Jak říkal po svém odchodu i Alan Pardew, jeho nástupci a jmenovci Curbishleymu hrálo vše do karet. Poměrně silný kádr, příhodný los, navíc v zimním přestupovém okně dostal od nového majitele Eggerta Magnussona další finanční injekci, která mu umožnila přivést si hráče, na které si ukázal. Některé částky nebyly přesně zveřejněny, ale celkově utratil v zimě Curbs za posily okolo 25 milionů liber. Obránci Neill i Upson se zranili ihned při svých debutech v dresu West Hamu a defenzivní linie tak stále zůstala bolavým místem, což ukázaly v plné nahotě zápasy s Readingem, Fulhamem či Charltonem. Curbishley se musí nyní modlit za to, aby se oba marodi uzdravili ještě do té doby, než bude pozdě.

Jediným pozitivem jsou neustále skvělí fanoušci. Ve hře je ještě 33 bodů, tedy dost na to, aby West Ham svým příznivcům závěr sezóny osladil záchranou. Velmi blízko je však také situace, kdy po sezóně budou v Londýně pokračovat v oné písni a Upton Parkem se ponese – skončili jsme jasná zpráva…

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články