Zpět na » Premier League » Díl první: Co bylo, bylo...

Premier League - Díl první: Co bylo, bylo...

0

Líbilo se

13.03. - Minulost. Co nám vůbec přinesla? Existuje mnoho odpovědí, které by se daly použít - každopádně určitě pěkné zážitky, nezapomenutelné okamžiky, radost z fotbalu a ze hry jako takové. Zkrátka fotbal je záležitostí, která baví lidi od nepaměti.

Ovšem fotbal nepřináší jenom radost, ale bohužel i zklamání. Zklamání z neúspěchů, nešťastných proher, ale také i z odchodů hvězd, které zabolí každého fanouška nejvíce. Prohra je věc, se kterou se musí počítat, ale odchod klíčového hráče je záležitost, kterou si jenom málokterý skalní fanda chce připustit. A to právě bude i námětem tohoto článku - odchody, o kterých se toho namluvilo a napsalo již hodně. Je to článek plný subjektivních názorů, které možná někoho zaujmou. Ovšem nebude to jenom o velikých odchodech mezi kluby.

Trh s hráči už ve fotbale nějakou tu chvíli funguje a z dob jeho fungování jsme si myslím zvykli na leccos, včetně podobných skandálů jako bylo vyjednáváni Ashleyho Cola za zády svého klubu s rivalem a podobně. Obchod s hráči je pro některé kluby ovšem nemilou záležitostí, své by o tom mohly říct kluby z lig jako jsou česká, slovenská či z jiných "sociálně slabších" zemích. Ovšem ono milou záležitostí to nemusí být ani pro nějaký menší klub, který sice hraje v silné zemi a jehož finanční situace je dobrá, ovšem peníze hýbou nejenom světem, ale i hráči. Bohužel už to vypadá, že z fotbalu se vytrácí právě ta fotbalovost a čím dál více se tu jedná pouze a jenom o peníze . Jestli v následujících případech šlo o peníze, či pouze o snahu dostat se na vyšší fotbalovou metu, nevím a ani si raději neodvažuji tipovat. Jisté je, že ať už to bylo z jakéhokoliv důvodu, oni odešli . Ptáte se kdo "oni"? Myslím, že pro průměrného fandu Fulhamu není ani třeba přímo jmenovat, o kterých třech hráčích tu bude řeč a tedy rovnou začněme tím prvním - prvním velkým odchodem, první morovou ranou do řad malého londýnského klubu z Craven Cottage.

Celým jménem Louis Laurent Saha narozen 8. srpna 1978 v Paříži. 181 centimetrů vysoký a 72 kilo vážící francouzský vynikající útočník, na kterého musí každý fanoušek Fulhamu vzpomínat hlavně v dobrém. Jeho schopnosti a vstřelené branky z něj udělaly na několik sezón hlavní útočnou zbraň Cottagers a stal se z něj obávaný soupeř. Je to technicky velmi zdatný hráč, má skvělou střelu, o čemž již v minulosti nejednou přesvědčil jak fanoušky Metz, Fulhamu ale i nyní fandy Manchesteru United. Psal se rok 2003 a pro některé fanoušky se tento rok stal chmurným. V té době ještě tento vynikající hráč oblékal dres Fulhamu a taktéž střílel góly, ovšem nad jeho dalším působením na Craven Cottage se začaly stahovat mračna. Zájem Manchesteru United byl obrovský. Sir Alex Ferguson nešetřil chválou a superlativy na adresu tohoto francouzského reprezentačního útočníka a také se nebál sáhnout hluboko do kapsy, no tedy spíše do klubové pokladny, ačkoliv pan Ferguson nebude žádný chudý člověk, pochybuji, že by jenom tak vysypal z rukávu na stůl vedeni Cottagers 13 miliónů liber. To bylo definitivní ukončení dlouhých tahanic a rozprav na téma "odejde či neodejde" a přestup se stal skutečností .Někteří tvrdí, že si Saha přestup takřka vymodlil, chcete-li tak i vybrečel, jiní to zase vidí po jeho skvělých výkonech jako logické vyústění situace. Ať tak či tak, věc, kterou Chris Coleman tak dlouho oddaloval a popíral, se stala skutečností, i přes zklamání Chrise Colemana, na kterém bylo jasně vidět, že nemá zájem na tom, aby Louis odešel. Pro takový malý klub to bývá vždy malá fotbalová tragédie - odchod nejlepšího střelce a velké persony základní sestavy je vždy více než citelná ztráta a nejinak tomu bylo i u Cottagers .Louis Saha se v Manchesteru velmi rychle zabydlel a ihned po svém přestupu začal střílet góly. Deset zápasů a 7 gólů - vynikající vizitka pro tohoto již bývalého hráče Cottagers a jednoznačně tím umlčel ty, kteří nevěřili v jeho schopnosti. Ovšem pak přišlo to, čeho se asi každý fotbalista obává - zranění. A bohužel to stalo na dlouhou dobu nejčastěji skloňovaným výrazem ve spojitosti s Louisem Sahou.V roce 2005 to dokonce vypadalo, že po řadě vleklých zranění, kterých bylo více než je zdrávo, opustí Saha United. V tu chvíli vznikaly různé fámy, drby a zákulisními spekulacemi se to jenom hemžilo. Mluvilo se i dost o Sahově návratu zpět na Craven Cottage, ale asi největší překážkou přestupu nebyla přestupová suma požadovaná vedením United, nýbrž plat hráče. Ať tak či onak, ať už zájem ze strany Fulhamu byl jenom takzvanou "kachnou" odchod Sahy od United se nekonal. Nyní obléká dres United a v této sezóně opět patří Saha mezi nejlepší kanonýry v drese. Ovšem kde jeden získá, druhý ztratí. Bohužel Saha dle mého názoru stále nebyl dostatečně nahrazen a stále se čeká, kdy se objeví další tak vynikající hráč jako býval on.

Ovšem co se týká útoku, nedá se říct, že by na přestupovém trhu byl Chris Coleman nečinný. V klubu od roku 2003 se objevil na postu útočníka jeden výjimečný hráč - Brian McBride. Přišel z USA z klubu Columbusu za sumu okolo půl milionu liber. Později se ukázalo, že to byl mistrný tah angažovat tak skvělého hráče. Brian začal střílet góly a dlouhodobě patří k nejlepším střelcům Cottagers, což potvrdil i v minulé sezóně kdy vsítil 11 branek.. Je to výtečný hlavičkář a skvělý hráč do vápna. Nevypustí téměř žádný souboj a dokáže si vždy najít skulinku, kudy míč propasírovat do brány soupeře. Je to v nynější době pilíř útoku a i přes svůj pokročilý věk nevypadá na to, že by chtěl se svojí kariérou fotbalisty končit, neřkuli odejít. Dokonce si řekl svými výkony o prodloužení kontraktu, byť mu bude brzy už 35 let.

Dalším povedeným příchodem byl až do loňské sezony mladý útočník liberijského původu, nyní hrající s nizozemským pasem, Collins John. Tento mladý útočník prokázal svůj talent a v loňské sezoně nastřílel 10 branek. Probíhaly spekulace o jeho odchodu, nejčastěji skloňovaným klubem v tomto směru byl Watford, který však se svojí nabídkou neuspěl a John zůstal nadále hráčem Cottagers. Ovšem jako by se po něm slehla zem - už to není ten "starý dobrý" Collin, který když vběhl na hřiště přinesl zmatek do soupeřovy defenzívy a oživení do našich řad. V nové sezoně se nepotkal s příliš dobrou formou a zatím je jenom stínem toho tak nadějného útočníka. Můžeme doufat, že svůj potenciál opět projeví a začne střílet branky. A já pevně věřím v to, že to bude v dresu Fulhamu. Ono přeci jenom věčné zahřívání lavice asi není to, co by si mladý Nizozemec přál, a tedy mohl by se ozvat některý klub, který již dříve projevil zájem o služby tohoto útočníka a Chrise Colemana by ještě mohly čekat velmi horké chvíle. Collin má totiž kontrakt do roku 2008 a jak každý jistě ví, čas nezastavíš.

A do třetice všeho dobrého tu máme dalšího útočníka. Jeho jméno je Heidar Helguson, pochází z Islandu a přišel před dvěma roky z Watfordu. Ve druhé lize prokázal, že góly střílet umí, ovšem v dresu Cottagers ukázal ještě víc. Nejenom že je schopný góly vstřelit, umí je také připravit. Je velmi rychly a houževnatý a výborně také vypomáhá defenzívě, na hřišti nechá duši. Ačkoliv se v této sezoně gólově tolik neprosazuje, je určitě více než platnou součástí týmu a do budoucna doufejme že i góly přijdou.

A pak tu máme ještě dvě jména, které jsem si schválně schoval až na konec. Jedním z nich je starý známý matador anglických hřišť Tomasz Radzinski - kanadský útočník, ovšem já osobně bych ho mezi útočníky zas až tak neřadil. Ačkoliv je to výtečný hráč, dle mého je mnohem platnější po stranách kde může uplatnit svojí rychlost a skvělé technické vybavení. Je to přímo smrtící hrozba pro nepřítele a je těžké ho zastavit. V poslední době opravdu přesvědčuje o tom, že křídelní prostory jsou jeho a že může být právě tím rozhodujícím článkem v sestavě.

No a na konec tu máme velikána fotbalových trávníků - zkušeného italského hráče - legendu AS Roma a italské ligy - Vincenza Montellu. Tento vynikající, no skoro by se až nabízelo říct více než vynikající, ovšem pokud bych měl popsat Vincenza, byl by to článek plný superlativů a možná bych tu seděl ještě do příštího týdne. Nemusím ho myslím vůbec představovat, jeho schopnost dávat góly mluví za něj.Jedinou skvrnou na příchodu tohoto hráče je fakt, že je u nás "pouze" na hostování, a tedy po konci sezóny o tuto star nejspíš Chris Coleman přijde.

Tedy ať už byla minulost jaká byla, je dobré hledět do budoucnosti, ovšem nesmíme zapomínat na časy minulé. První rána do sestavy Cottagers se již dávno zacelila a náplast, která ji překryla již dala zapomenout všem fandům Fulhamu na to, že kdysi to byla nepředstavitelná ztráta...

Toť ohlédnutí za prvním z té trojky vynikajících hráčů kteří opustili v poslední době stadion Craven Cottage - příště se dočkáte pokračování a chytré hlavy již ví, že pokud půjdeme tak, jak se věci v časovém sledu udály, bude nás čekat změna na postu citlivém a důležitém - na postu brankáře...

/ Martin Svoboda

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články