Zpět na » Premier League » Zapomenutý střelec

Premier League - Zapomenutý střelec

0

Líbilo se

27.03. - Když Kevin Phillips před 7 lety nastřílel v Premier League za Sunderland úctyhodných 30 branek, měl nakročeno do nejlepších anglických klubů. Po čase však upadl v zapomnění a dnes už si tohoto vyhlášeného kanonýra vybaví v paměti jen málokdo. + video

V ročníku 1999/2000 se Sunderland pohyboval na předních místech tabulky a nakonec skončil sedmý jen o skóre za šestou Aston Villou, která tím pádem postoupila do předkola Poháru UEFA. Více než umístění tohoto celku však upoutal svými výkony toho času ne příliš známý hráč Kevin Phillips. V té době váleli borci jako Owen či Shearer, ovšem na jaře roku 2000 zvedl nad hlavu cenu pro nejlepšího kanonýra sezóny překvapivě tehdy 26letý Philips. Jeho neomylná pravačka rozklepávala kolena i těm nejvěhlasnějším soupeřům, ale góly uměl dávat i hlavou. Před 7 lety zaznamenal 30 ligových a 5 pohárových branek. Vyhlášenému ostrostřelci Shearerovi unikl v konečném součtu téměř o parník a lidé se začali ptát kdo, že ten šikovný mladík vůbec je. Phillips přitom měřil pouhých 176 cm a renomé si musel patřičně vydobýt.

Na scénu velkého fotbalu v Anglii naskočil ve Watfordu, kam si ho přivedl současný kouč Newcastlu Glenn Roeder z Baldock Town. Hornets tenkrát dosahovali pozic ve středu výsledkové listiny druhé ligy a ambice anglického útočníka směřovaly přece jenom výše. Na konci druhého ročníku v barvách mužstva z londýnského předměstí si jeho služby zajistil Sunderland, který ho udržel na příštích 7 let. Ĺ estisettisícová investice se vyplatila. Hráč ukazoval své kvality, ale naplno dal o sobě vědět až v sezóně 1998/1999, kdy se trefil 23krát ve 26 ligových zápasech, ačkoliv byl delší dobu sužován zraněními. Příští rok však přišel obrovský „boom“ a jestliže v minulém ročníku měl velkou formu, tak v tom následujícím byla minimálně dvojnásobná. Phillips dával góly jak na běžícím páse a jeho zdrcujícímu tempu od počátku nestačili ani ostatní kanonýři jako právě Shearer, Owen nebo Heskey. Když skončilo září 99 měl na kontě 6 branek, v závěru ledna se číslo zastavilo na dvaceti a zdálo se, že tento forvard bude útočit na nejzatvrzelejší rekordy Dixieho Deana z Evertonu, který v roce 1928 vstřelil rovných 60 gólů a pomohl svému týmu k zisku mistrovské trofeje. Přestože byla teprve půlka sezóny, tak tyto představy byly hodně předčasné, ale je pravda, že 20 přesných zásahů už v lednu, nebývalo v anglické lize každý rok. Na jaře poté přišel malý útlum, ovšem korunku pro krále střelců mu již nikdo za třicítku branek nesebral. Památné byly především střetnutí s rivalem z Newcastlu, jenž Sunderland vždy porazil. Sunderlandští fanoušci Kevina Phillipse doslova milovali a sám fotbalista si od nich vysloužil přezdívku „SuperKev.“ Forma tohoto nadaného útočníka nezůstala bez povšimnutí a rázem přišla pozvánka do anglické reprezentace, kde si pak zahrál v 8 duelech. Je až s podivem, že kanonýr takových kvalit nikdy nedostal v národním dresu možnost odehrát celých 90 minut. Albion se v té době chystal na EURO 2000 a jeho tehdejší irský kouč Kevin Keegan nominoval Phillipse do týmu. Ani jedenkrát však služeb tohoto fotbalisty nevyužil a hráč si v Nizozemsku a Belgii vůbec nezahrál. Anglie nakonec nepostoupila ze skupiny a se šampionátem se rozloučila již v úvodní fázi.

V následujících letech začínala Phillipsova kariéra nabírat sestupnou tendenci. Góly v každém ročníku skoro přímo úměrně ubývaly. V roce 2003 přišel přestup do Southamptonu, kde sice dával stále dostatek branek, ale ten starý „SuperKev“ už byl pryč, i když 13 popřípadě 14 gólů za sezónu bylo pořád dobrým průměrem. Na přelomu současného desetiletí zamířil do Birminghamu a sice do celku Davida O’Learyho – Aston Villy. Philips zde měl plnit roli obávaného „shootera“ po boku Dariuse Vassella. S příchodem Milana Baroše ovšem na oba nezbylo místo a ač Phillips na rozdíl od Vassella zůstal v týmu až do loňského roku, prakticky se neprosadil, protože ho postihovala řada zranění a po sezóně zvolil odchod do druholigového West Bromwiche. Phillips momentálně našel druhý dech a letos vstřelil v tomto klubu již 15 gólů a potvrdil, že pokud se mu vyhýbají zranění a dostává příležitost, umí hrát pořád na špičkové úrovni, třebaže se jedná o Championship.

I když se Phillipsovi v dresu Aston Villy moc nedařilo nastřílel ve 23 utkáních 4 branky, přestože ho postihovala řada zranění.

Položme si však ruku na srdce a zeptejme se. Kdo si dnes na tohoto útočníka vzpomene? Fandové Sunderlandu a nejvěrnější příznivci Premier League ho určitě mají ve svých albech vystaveného pořád, ale ti ostatní už jaksi pozapomněli. Kevin Phillips svým výkonem z roku 2000 překonal tamního kanonýra z šedesátých let Briana Clougha a stal se nejlepším střelcem v poválečné éře klubu. Phillips nastoupil za Sunderland k 209 zápasům, v nichž vsítil 115 branek. Jenže „SuperKev“ během své kariéry doplatil na častá zranění a také na malý zájem nejlepších anglických celků. Phillipsova hvězda už pomalu vyhasínala, ale ve West Bromu, jako by začala nabírat na ztracené síle. Uvidíme, čeho se od tohoto hráče ještě dočkáme.

Zde přidáváme video s památnými 30 brankami ze sezóny 1999/2000

/ Fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články