Zpět na » Premier League » Co bylo, bylo... díl II.

Premier League - Co bylo, bylo... díl II.

0

Líbilo se

26.03. - Psal se 29. říjen 1970 a v nizozemském mětečku Voorhout ještě v tu chvíli netušili, že se jim právě narodila možná největší fotbalová persóna tohoto města. Tento malý přírůstek byl pojmenován Edwin - celým jménem tedy Edwin van der Sar.

Edwin je dalším z řady klenotů, které se podařilo vypiplat od mládí pánům ve fotbalové akademii týmu Ajax Amsterdam a opravdu si mohli tito pánové mnout ruce, protože v pozdější době se ukázalo, že nevychovali jen tak někoho.

V roce 1990 začal svou profesionální kariéru Edwin van der Sar jak jinak, než v dresu Ajaxu a stal se i brankářskou jedničkou tohoto týmu, který v nizozemské lize válcoval téměř každého, kdo se mu postavil do cesty. Výčet úspěchů byl veliký. od výher tamní ligy, přes výhry domácích pohárů až po výhru Champions League, kterou v roce 1996 zkompletoval treble. Po tomto výčtu úspěchů bylo už všem jasné, že se Edwin bude stěhovat za lepším...

A taky se tak stalo - dostal nabídku od jednoho z věhlasných italských gigantů - na Delle Alpi po něm toužili a "stará dáma" ho lákala a lákala, až ho nakonec v roce 1999 do svých řad získala. Zdálo se, že Edwinova budoucnost je jasně spjata s Juventusem a že svojí pozici brankářské jedničky si udrží na pěkně dlouho, ovšem již v roce 2001 se vše zlomilo. Na Delle Alpi se objevil další brankář světových kvalit. Gigi Buffon byl 32 milionovou investicí, která v žádném případě nemohla sedět na lavici náhradníků a to byl jasný signál k nizozemskému reprezentačnímu brankáři. Netrvalo to dlouho a Edwin se z Delle Alpi stěhoval.

Psal se rok 2001 a poté, co vedení Cottagers složilo do klubové pokladničky staré dámy 7 milionů liber, si mohl van der Sar opět hledat nové bydlení - tentokrát však v hlavním městě Anglie, jeho domovským stánkem se stala Craven Cottage. V té době to byl vůbec přestupový rekord Fulhamu, ovšem Edwin ihned začal ukazovat, proč to bylo tolik. Stal se základním stavebním kamenem Cottagers a fanoušci mohli jásat. Jeden z největších brankářských gigantů se objevil na soupisce Fulhamu. Tento 197 centimetrů vysoký brankář likvidoval šance světoznámých útočníků a dokázal je doslova přivést k šílenosti. Po technické stránce je výtečný, zvládá skvěle výkopy a díky své výšce a dlouhým rukou je ve vzduchu takřka nepřekonatelný, a pokud by ho snad některý z útočníků chtěl přelobovat, nebude to žádná hračka. Edwin se také může pyšnit výtečnými reflexivními zákroky, kterými nejednou zachránil své kluby, včetně Fulhamu, od inkasování branky.

Mnozí fotbaloví fandové, kteří až tak dobře neznají anglickou Premier League, ho až tolik neuznávali. Edwin van der Sar nikdy nepatřil mezi brankáře, kteří vévodí tabulkám vychytaných nul či mají vynikající průměry branek na zápas a podobně. Pokud bychom sledovali pouze tyto statistiky, spousta lidí by jenom mávla rukou a řekla si, že tenhle brankář nestojí ani za zmínku. Ovšem opak je pravdou. Ono chytat za některý z gigantů a vyhrávat každý zápas s nulou to jde, ovšem zkuste si chytat za malý klub, který nemá na tak zvučné posily do řad obránců jako Manchester či Liverpool .Zvlášť když pak ještě odejde tak kvalitní pravý bek, jakým je Steve Finnan, který si šel na chlebíček vydělával k Reds.

A tedy pro běžného fandu fotbalu který brankář je tedy lepší - ten co chytá za giganta a i když góly dostává, vyhrává? A nebo snad brankář, který je pro svůj tým oporou, avšak je nucen řešit za zápas tolik situací, přičemž na druhé straně jeho kolega z velkoklubu si klidně může zajít na kafčo, přečíst noviny a možná se ještě optat manželky jak se měly děti ve škole? Je to na subjektivním posouzení, ale já vždy preferoval raději brankáře z menších klubů, kteří ze sebe v každém zápase vydaly duši, a i když třeba 2 góly dostali, pořád za zápas toho předvedli strašně moc. Bohužel realita byla prostě taková, že obrana nebyla nikdy silnou stránkou Fulhamu, a proto se často Edwin stával kořistí útočných lovců protivníka. Ovšem nebylo vůbec výjimkou, že zlikvidoval nejeden sólový nájezd Zkrátka Edwin van der Sar byl pro takový klub jako je Fulham neocenitelný - nedá se ani slovy popsat jak až moc byl důležitý a jak až moc si já osobně vážím jeho práce. Prokázal, že to není - promiňte mi ten výraz - žádná primadona, hrající jenom pro peníze. Přestupem do Fulhamu si v mém fotbalovém srdci získal navždy místo - ukázal, že se nebojí výzvy a myslím, že když řeknu, že se stal brankářskou legendou Cottagers, tak to nebude vůbec od věci.Zkrátka lepšího brankáře si Fulham ani vysnít nemohl.

Ovšem každá pohádka někdy skončí, a ne vždy na konci všichni spolu žijí šťastně až do smrti. Uběhly dva roky od doby, kdy Manchester United kořistil z řad Fulhamu jeden klenot, a až začal pošilhávat očkami po dalším. Postupně jenom jedním v roce 2005, kdy ovšem nejprve Edwin prodloužil kontrakt, ovšem v témže roce na něj funkcionáři Manchesteru United v čele s manažerem Fergusonem upřeli obě své oči a bylo jasné, že Edwin lákání ze strany jednoho z největších fotbalových klubů Evropy podlehne.1.7.2005 se stal tím osudným dnem, kdy oficiálně tento velikán spojil své fotbalové dny s Manchesterem United a cesty Fulhamu a Edwina se tedy nadobro rozešly. Podle mého názoru to byl vůbec nejcitelnější zásah do sestavy Cottagers. No avšak Edwin hned začal všechny fotbalové fandy přesvědčovat o tom, že je jedním z nejlepších brankářů světa a nyní, již za obranou tvořenou zvučnými jmény typu Ferdinand již přišly tu průměry a vychytaná čistá konta. Myslím, že teď už nikdo nemůže pochybovat o jeho kvalitách a ba naopak, i ve svém věku ukazuje , že nejspíš se zabydlí v bráně United až do pozdního brankářského věku.

Ovšem na Craven Cottage si kladli otázku "co teď"? Klubová pokladna byla sice bohatší (pouze...) o 2 miliony liber, ovšem jak nahradit tak skvělého hráče? No není to lehké. Na tomto postu se prostřídalo pár hráčů, počínaje Crossleym, který však již je už i v pokročilém brankářském věku, a dále jiná jména z různých koutů světa. Jednu chvíli se velmi nadějně jevil zisk Tonyho Warnera z druhé nejvyšší anglické ligy, ovšem moc dlouho se v PL neohřál a stěhoval se na hostování zpět do druhé ligy.
Nějakou dobu se zdálo, že Edwin nebude vůbec pořádně nahrazen, ovšem poměrně brzy Chris Coleman osvědčil skvělý výběr hráčů na přestupovém trhu a zlákal dalšího brankáře skvělého jména. Hodně dlouho se na něj upíraly zraky právě Manchesteru United, který však po získání Edwina neměl zájem tohoto brankáře dál sledovat a snažit se ulovit, a tam kde sir Ferguson úspěšný nebyl, Chris Coleman slavil úspěch a Fulham a všichni jeho fandové se mohli těšit na příchod dalšího skvělého brankáře. Je jím finský reprezentační brankář Antti Niemi - myslím, že kdo sleduje PL, není nutno tohoto brankáře nijak představovat. A tedy závěr? Vždy, když něco končí, naskytne se prostor k tomu, aby se něco nového mohlo zrodit. Ačkoliv jedna hvězda odešla, přišla další - které se jí myslím vyrovná. A tedy Cottagers opět mají obrovskou jistotu v bráně a nemusí se bát, že pokud obrana vyrobí nějakou chybu, nenajde se nikdo kdo už by to napravil.Antti už je z dresu Southamptonu zvyklý, škoda jen toho zranění - ovšem na brankářském postu pořád myslím že budoucnost malého klubu z Londýna bude světlá...

A co příště? Příště přijde na řadu opravdový šok - nečekaný přestup, který přišel jako blesk z čistého nebe a který šokoval nejenom fandy Fulhamu, ale i celou Premier League...myslím, že se máte na co těšit...

/ Martin Svoboda

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články