Zpět na » Premier League » Hooligans aneb fotbalový fenomén

Premier League - Hooligans aneb fotbalový fenomén

0

Líbilo se

23.03. - Hooligans, hools, rowdies – všemi těmito výrazy lze pojmenovat členy skupin tzv. ultras fanoušků. Anglie byla možná jako jedna z prvních zemí vůbec donucena proti podobným příznivcům neštítících se násilí razantně zakročit. I angličtí hooligans prošli svým vývojem a Fotbalportal.cz nyní provede sondu do jejich historie. + videa

Kdo jsou to vlastně angličtí hooligans? Jakým způsobem si vysvětlit chování těchto lidí? Najít odpovědi na tyto otázky není vůbec jednoduché. Obecně platí, že se jedná o skupiny extrémních sportovních fanoušků projevujících se především ve fotbalové sféře za pomoci násilí a jiných netradičních praktik. Někteří lidé se mylně domnívají, že fotbalové chuligánství, nejenom na Ostrovech, je ve společnosti jevem ne příliš starým. Dějiny však zaznamenávají první nepřístojnosti fanoušků už na počátku 18. století. Anglie jako jedna z prvních zemí světa, čelila zběsilému řádění hools a také zavedla spoustu zákonů, jenž měly tomuto chování předejít.

Již kolem roku 1920 vznikaly v zemi na sever od La Mancheského průlivu první skupinky fans, říkajících si Roughs, což v překladu znamená „Drsňáci.“ Party těchto příznivců se ovšem zdaleka nepodobaly těm dnešním rowdies. Na svědomí měly pár rvaček a výtržností, ale nebylo to nic závratného. Typické chuligánství, tedy souboje ozbrojených chlápků, při kterých platí pravidlo „Každá zbraň je dobrá zbraň,“ demolování skoro všeho co přijde do cesty a v neposlední řadě úkol zranit nebo i zabít příznivce soupeřova týmu, začalo v Latinské Americe na přelomu minulého století a s nástupem 60. let dorazilo i do Anglie. Situace v ochozech anglických stadiónů se stávala být neúnosnou. Vláda byla zoufalá a v roce 1968 odsouhlasila po společné schůzi řadu protiopatření, které měly těmto nepokojům zabránit. Jenže tento počin měl na hooligans spíše opačný účinek. Umírnit nebo vymýtit chuligány úplně nebylo jednoduché hned z několika hledisek. Být členem určité skupiny hools neznamenalo jen podporovat velice radikálními způsoby svůj klub, ale zastávat i nesouhlasný postoj s tehdejší společností. Lidé, kteří v tomto období byli příslušníci hooligans pocházeli většinou z chudších vrstev, živili se manuální těžkou prací nebo byli nezaměstnaní a tudíž i nespokojeni se sociální sférou. Navíc chuligánství se stávalo životním směrem a na tu dobu bylo v módě. Laicky řečeno, bylo „in.“ Od toho se odvíjely i specifické druhy chuligánského oblečení. V šedesátých letech se volila vizáž podle vzoru Skinheads, která později přešla v drahé luxusní oblečení. Hooligans brali útokem butiky s tímto šatstvem. Bohužel v tomto případě nejde o metaforu, nýbrž o holou skutečnost. Vybíjení výloh a následné rabování bylo na denním pořádku. Potom rowdies zasáhla vlna tzv. uniforem. Tehdy letěly značky jako Burberry, Ben Sherman, Polo Ralph Lauren, Stone Island, Aquascutum nebo Paul and Shark. Každá skupina nosila oděv od dané společnosti a tím se lišila od ostatních. Od toho uniformy.

Image:Ben sherman.gifImage:Polo Ralph Lauren logo.png Loga zmíněných značek oděvních společností Ben Sherman (vlevo) a Polo Ralph Lauren (vpravo).

Chuligánství začínalo být obrovskou hrozbou a v 80. a 90. letech obavy kulminovaly. Mezi ty „nejvyhlášenější“ patřili fanoušci Liverpoolu F.C. a později převzali tuto pomyslnou štafetu ultras Leedsu United. Hlavně liverpoolští se neštítili prakticky ničeho a do historie vstoupili jako iniciátoři jedné z nejhorších tragédií, která se kdy ve fotbale udála. Psal se 29. květen 1985, když bylo v Bruselu na programu finále PMEZ mezi Liverpoolem a Juventusem. Nevyhovující Heysel Stadium se měl stát smutným svědkem řádění anglických fanoušků. Rowdies Liverpoolu se vyzbrojili vším možným včetně střelných zbraní a zaútočili na italskou část hlediště, jenž se dalo okamžitě na ústup. V nastalém zmatku přišlo o život 39 lidí. Událost nezůstala bez povšimnutí a brzy padly nejradikálnější tresty v dějinách tohoto sportu. Anglické týmy se nemohly 5 let zúčastnit evropských pohárů a pro Liverpool platil tento zákaz ještě o rok déle. Aby toho nebylo málo, tak „Kolébku fotbalu“ postihlo další neštěstí. Na Hillsborough 1989 při utkání Liverpoolu F.C. – Nottingham Forest sice nebyli hooligans hlavním důvodem smrti 96 fanoušků, ovšem podle oficiální policejní zprávy sehráli roli ve vyvolání zmatku a způsobení obrovské tlačenice. Je všeobecně známo, že v Sheffieldu selhal lidský faktor, který neměl lidi na tento nedostačující stadion pustit v tak obrovském množství. Někteří lidé však i přesto stále vidí vinu i straně liverpoolských hools.
Tady přikládáme video přímo z Heysel Stadium, které nepotřebuje žádných dalších komentářů

Obrázky tragédie z Hillsborough 1989, kde přišlo o život 96 lidí

S nástupem 90. let zvolili britští chuligáni novou strategii. Ač kamery byly na fotbalových hřištích instalovány trochu později, umožňovaly snadné dopadení výtržníků a vyznavači extrémního fandění se snažili čím dál tím více splynout s davem. Může se zdát, že tragédie z Bruselu a Hillsborough učinila hools přítrž, ale situace se nijak výrazně nezlepšila. Dlouhotrvající nevraživost mezi fanoušky Albionu a Německa se blížila bodu varu právě v tomto období. Vše vyvrcholilo na Mistrovství světa ve Francii 1998, kdy se střetli angličtí rowdies s muslimskými příznivci z Marseille a Němci brutálně zmlátili jednoho z francouzských policistů, jenž si ponese následky po zbytek života. Za mřížemi kvůli marseillským potyčkám skončilo 100 chuligánů. Další tragédie, ve které byli namočeni Angličané, se odehrála v roce 2000 v Istanbulu. Hlavní příčiny – alkohol a provokace. Na jaře tohoto roku se chystala turecká metropole na utkání Poháru UEFA Galatasaray – Leeds United. Britští fanoušci dorazili ve velkém počtu a značně posilnění alkoholem. Tento faktor hrál v příštích okamžicích největší roli, protože Angličané vyprovokovali Turky k rozsáhlým bitkám a následně se v ulicích Istanbulu strhl lítý boj na život a na smrt. Bohužel pro 2 příznivce Leedsu to byl boj poslední. Někteří rozzuření fans domácích totiž použili nože a 2 Angličany ubodali. Zraněny byly desítky dalších lidí a z vraždy bylo obžalováno 5 tureckých občanů, kteří se těchto střetů účastnili. Je ironií, že v tu chvíli chybělo jen několik měsíců do zahájení EURA 2000, které se muselo s podobnými excesy vypořádat za každou cenu. Nizozemí a Belgie vyhlásili anglickým rowdies otevřenou válku a hrozili vyloučením Albionu ze šampionátu, jestliže by se jejich fandové dopustili výtržností. Naštěstí se až na malé výjimky nic nestalo a i příští Mistrovství světa v Koreji a Japonsku 2002 popřípadě evropský šampionát v Portugalsku z roku 2004 dopadl z pohledu Anglie a jejich fanoušků dobře. Malou kaňku však utrpěl loni v Německu, kde se skupiny Angličanů opět projevily ve špatném světle. Stuttgart ovšem stihl asi 200 podnapilých fanouškům zavčas zastavit a řádění bylo podchyceno v samém zárodku.

Kytice na počest dvou zavražděných fanoušků Leedsu United z roku 2000.

V posledních letech šly do popředí nové technologie a s nimi i nová forma dorozumívání mezi znesvářenými hooligans. Výzvy k velkým rvačkám či vyhrožování nepohldným hráčům byly na internetu běžně k vidění. Své o tom může říkat Rio Ferdinand, jenž byl terčem fanoušků Leedsu. Minulý rok zase emailovými dopisy vyhrožovali smrtí readingské dvojici Ibrahima Sonko a Stephen Hunt hooligans londýnské Chelsea, kteří chtěli pomstít především zranění Petra Čecha. Díky mobilním telefonům bylo naprosto snadné domluvit bitku přímo na stadionu. Předejít těmto situacím znamenalo pro policii velmi těžký úkol. A tak jediným účinným řešením se zdají být zákazy vstupu do hlediště a jiné podobné razantní postihy daných výtržníků, které se někdy daří hools stejně obcházet. Dá se říci, že chuligán není jen extrémním fanouškem, ale, jak už bylo zmíněno, i protivník společnosti. Pomocí účastnictví ve skupinách hooligans lze vyjádřit svůj vlastní názor a do celé věci se pak plete i politika nebo rasismus. V roce 2001 došlo v Anglii při utkání Oldham – Stoke k nepokojům s rasistickým podtextem. Studie z předcházejících let potvrzovaly, že rozdíly v barvě pleti stále nemůže překousnout poměrně velké procento fanoušků, kteří se pak podle toho projevují. Zajímavý je i pohled na spotřebu alkoholu, v níž jsou Angličtí ultras opravdovými přeborníky. Přesné údaje o množství konzumace pití daleko tvrdšího než voda nejsou známé, ale nám poslouží informace německé policie z loňského mistrovství světa, která zjistila, že při potyčkách ve Stuttgartu vypil každý zadržený fanoušek během celého pobytu přibližně 17 litrů alkoholu a to je číslo, jenž vyrazí dech i zkušenému štamgastovi. Dnes už v Anglii není situace tak vyhrocená jako před lety, ovšem hlavně kvůli italským hooligans, o kterých toho bylo před nedávnem napsáno spousta, je stále aktuální.

Ostrovní fotbal má obrovskou tradici a ať už jsou to hools Anglie, Walesu či Skotska, kteří se mimochodem při jednom zápase jejich reprezentace s Ruskem proslavili tvrzením Alkoholismus versus Komunismus, všude v těchto zemích panuje rivalita mezi jednotlivými mužstvy nebo národy celé věky. Známé jsou rozbroje londýnských klubů. Zrovna nedávno se odehrály po utkání FA Cupu mezi Chelsea a Tottenhamem menší nepokoje v jedné západolondýnské hospodě, kde si to rozdali oba znesvářené tábory. Dohromady se utkalo asi 34 lidí, kteří nepohrdli noži ani jinými nebezpečnými předměty.

Pochopit filozofii anglického chuligánství je pro většinu fotbalového přívrženstva nezdolatelný úkol, ale když se podíváme na to kam až sahají kořeny tohoto směru, musíme připustit, že chuligáni, nejen z anglických hřišť, jen tak nevymizí, neboť letitá historie mluví za vše. „Kolébka fotbalu“ dala světu fotbal, s nímž přišly věci dobré i špatné. Zkrátka hooliganism v různých obměnách byl, je a bude nadále a nikdo to jen tak nezmění. Protože kdyby jednou mělo být chuligánství úplně vymýceno, musel by být úplně vymýcen i fotbal jako takový. Je to jeho součást, která s touto hrou odnepaměti souvisí.

/ Fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články