Zpět na » Premier League » Získá Leicester letos svůj první titul v historii? Koho by mohl napodobit?

Získá Leicester letos svůj první titul v historii? Koho by mohl napodobit?

Získá Leicester letos svůj první titul v historii? Koho by mohl napodobit? © skysports.com, fotbalportal.cz - Dokáže Leicester vyhrát titul?

4

Líbilo se

09.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE Zpočátku se o tom mluvilo spíše v žertu. Postupně se o tom začalo šeptat a nyní už jsou spekulace pěkně hlasité. Leicester uchvacuje Premier League, má pětibodový náskok a směle kráčí vstříc splnění snu - snu o premiérovém ligovém primátu. V posledních 20 letech získalo v nejprestižnějších evropských ligách svůj první titul. Ke komu by se mohli Foxes připojit?

V sobotu Leicester dokázal vyhrát na půdě Manchesteru City celkem jasně 1:3. Díky tomu zvýšil svůj náskok na čele tabulky už na pět bodů. Bylo to pořádné razítko na to, že si Foxes hodně hlasitě říkají o titul. Všichni je musí brát vážně. Do konce zbývá „už jen“ (nebo ještě) 13 kol.

Pokud by tým Claudia Ranieriho dotáhl tuto senzaci až do pohádkového konce, přinesl by Leicesteru první titul v celé jeho historii.

Podívejme se na to, koho by mohl napodobit. V posledních dvou desetiletích v 5 nejprestižnějších ligách Evropy to dokázalo pouze 6 týmů, které slavily svůj premiérový titul.

Wolfsburg 2008/2009

Felix Magath byl v Anglii zesměšňován, když přišel k Fulhamu, kde měl začít záchranářskou misi, která nakonec skončila neúspěšně, a mužstvo si pod ním připsalo šňůru 11 zápasů bez výhry. Následně musel svérázný trenér skončit. Ovšem nedlouho před tím zaznamenal Magath velký úspěch v Bundeslize.

V sezóně 2008/2009 vedl Magath Wolfsburg. Ze začátku ročníku nic nenasvědčovalo tomu, že by se Vlci měli prát o titul. Ale od začátku února vyhrál Wolfsburg 14 zápasů ze závěrečných 16 kol, včetně debaklu 5:1, který uštědřil Bayernu Mnichov. Na prvním místě se pohybovali pouze v osmi kolech, ale to Vlkům stačilo k tomu, aby získali titul.

lfsnEdin Džeko slaví bundesligový titul (zdroj: skysports.com)

Bylo jasné, kdo hrál klíčovou roli. Bylo to památné útočné duo Džeko (26 gólů) - Grafite (28 gólů). Dva nejlepší střelci Bundesligy. Dalším do party byl Zvjezdan Misimovič, jenž si připsal hned 20 gólových asistencí.

Deportivo La Coruña 1999/2000

Ve Španělsku se povedl získat premiérový titul Deportivu La Coruña. Za posledních patnáct sezón (od roku 1985 do roku 1999) dokázalo přerušit nadvládu Realu Madrid a Barcelony pouze Atlético Madrid. Málokdo čekal, že „Depor“ po šestém místě ze sezóny 1998/1999 zaútočí na titul.

Ovšem s pomocí dvaadvacetigólového Roye Makaaye mužstvo kouče Javiera Irurety šokovalo Španělsko. Deportivo využilo ústupu Realu Madrid, který skončil až na pátém místě, což samozřejmě stálo místo trenéra Johna Toshacka. Barcelona svůj primát podruhé v řadě obhájit nedokázala.

lfnMakaay vystřílel Deportivu titul (zdroj: skysports.com)

Deportivo v mistrovské sezóně prohrálo jedenáctkrát a získalo o 10 bodů méně než Barcelona v předchozím ročníku.

Auxerre 1995/1996

Kouč Guy Roux vedl Auxerre více než 40 let, což je z dnešního pohledu něco opravdu neskutečného. Je však jisté, kterou sezónu si bude pamatovat nejvíce. V ročníku 1995/1996 byly hlavní favority na zisk titulu PSG A Monaco. Ti měli v kádru hráče jako Youri Djorkaeff či Sonny Anderson. Jenomže bylo to právě Auxerre, kdo jim nakonec vyfoukl titul a vyhrál Ligue 1 o 4 body před touto silnou dvojicí.

lfnLaurent Blanc v dresu Auxerre (zdroj: skysports.com)

Auxerre si v sezóně 1995/1996 dokonce dokráčelo pro double, když ovládlo i francouzský pohár. To ve finále zařídili svými brankami Laurent Blanc a Lilian Laslandes. O rok později pak Auxerre vyhrálo Intertoto Cup.

Lens 1997/1998

Třikrát skončilo Lens v lize druhé. Až v roce 1998 se konečně dočkalo. I když to bylo nesmírně těsné. Získalo totiž stejně bodů jako Méty, ale díky lepšímu brankovému rozdílu (Lens mělo +25, Méty +20) titul patřil Lens. Bylo to skvělé období pod koučem Danielem Leclercgem. V dané sezóně dosáhlo Lens na finále francouzského poháru, ve kterém podlehlo PSG.

Lyon 2001/2002

Lyon vládl Ligue 1 nepřetržitě sedm sezón. Až do roku 2008. Ale je pozoruhodné, že právě titul z roku 2002 byl vůbec prvním triumfem v klubové historii. Za tento tým válely hvězdy, jako Marc-Vivieén Foé, Sonny Anderson, Juninho Pernambucano či Sidney Govou. Vedl jej budoucí kouč francouzské reprezentace Jacques Santini. Lyon zvítězil o dva body před Lens.

lfsnAnderson s Govouem slaví titul (zdroj: skysports.com)

Montpellier 2011/2012

Montpellier dokázal vyhrát Ligue 1 v sezóně 2011/2012. Právě na začátku této sezóny bohatí šejkové koupili PSG. Pařížský klub se teprve tvořil a skončil „až“ druhý. O tři body za Monpellier. Jasnou hvězdou týmu byl Olivier Giroud s 21 vstřelenými brankami. Dnešní útočník Arsenalu hrál tehdy v kádru i s dalšími hráči, kteří později odešli do Premier League. Byli to Remi Cabella, Benjamin Stambouli a Mapou Yanga-Mbiwa.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články