Zpět na » Premier League » Už se nám to krátí!

Premier League - Už se nám to krátí!

0

Líbilo se

09.05. - V Premier League je kolo před koncem rozhodnuto o vítězi ligy, dvou sestupujících a týmech, které postupují přímo nebo do předkola Ligy mistrů.. Velký boj se však strhne o Pohár UEFA a 17. popřípadě 16. příčku tabulky. Pojďme si nyní v krátkosti analyzovat stávající situaci v anglické nejvyšší fotbalové soutěži.

Nejzajímavější situace vznikla okolo posledního volného místa na sestup. Týmy si ho poslední dobou přehazují jako horký brambor a černého Petra si ve 37. kole vytáhl Wigan, zatímco Charlton po prohře s Tottenhamem definitivně padá. Osud Watfordu byl zpečetěn dávno předem. Mužstvo z JJB Stadium se zhruba 2 měsíce stabilně pohybovalo těsně nad hranicí inkriminovaného pásma, ale konkrétní otázka sestupu vyvstala až po porážce 0:1 s Middlesbrough, protože West Ham doma porazil 3:1 Bolton a kolo před koncem předstihl o 3 body Latics v tabulce.

V tuto chvíli je jisté, že Charlton s Watfordem doprovodí do Championship někdo z trojice Wigan, Sheffield nebo West Ham. A právě wiganský celek, jak už bylo řečeno, se ocitl na 18. místě a s tříbodovou ztrátou na Kladiváře, má pádu do nižší ligy z tohoto tria nejblíže. Ovšem za jistých okolností se Wigan může ještě zachránit, neboť na jeho straně je lepší skóre než u West Hamu a pokud Hammers neuspějí na Old Trafford s Manchesterem United, což je docela pravděpodobné, je setrvání v Premier League reálné. Háček je v tom, že Latics chybí rozhodující krůček – bezpodmínečně porazit na Bramall Lane Sheffield, kterému jde také o krk. Vítězství by v případě prohry Londýňanů v Manchesteru stačilo, na druhé straně Hammers ukázali, že na hřištích soupeřů umí. Za vše hovoří výhra 1:0 na Emirates Stadium, kde jako první pokořili na novém stadionu Kanonýrů tamní mužstvo.

I tak lze říci, že Sheffield s West Hamem mají své další působení v Premiership zcela ve svých rukou. Žiletkám a Kladivářům by bohatě stačila remíza svěřenců Paula Jewella, aby zůstali nad sestupovými vodami. Blades tak mohou ve 38. kole v přímém souboji s Latics o jejich nadcházejícím osudu rozhodnout. Pokud by ovšem West Ham prohrál s United může si Sheffield s Wiganem dovolit i zaváhat.

Jiná velice zajímavá situace se odvíjí v daleko odlišných patrech tabulky. Hned šestice týmů usiluje o příčky zaručující předkolo Poháru UEFA. Everton, Tottenham, Bolton, Portsmouth, Reading a teoreticky také Blackburn, to je výčet zájemců o 5., 6. a 7. pozici. Týmy jsou v tabulce za sebou poskládány sestupně od pátého až do jedenáctého místa jako ovečky s jednobodovými rozdíly. Postoupit může teoreticky každý, prakticky jen prvních pět celků. Blackburn by musel v posledních dvou utkáních, z nichž střetnutí se Spurs je odložené, dvakrát vyhrát a doufat, že někdo z trojice Everton, Tottenham nebo Bolton zaváhá. Paradoxně má však cestu otevřenou, neboť poslední zápasy hraje právě s Londýňany a Readingem. Nejblíže k zisku tohoto výsostného postavení mají Toffees, kteří se ziskem 57 bodů již delší dobu okupují tyto pozice a i když závěrečný duel této sezóny odehrají na Stamford Bridge s Chelsea, odborníci předpokládají, že si o základní fázi Poháru UEFA příští rok zahrají. Matematická naděje na ústup z pohárových příček sice stále existuje, ale to by musely Karamelky v Londýně prohrát a Reading zvítězit nad Blackburnem nejméně o 12 branek, což je nemožné. Podle papírových předpokladů by je měli doplnit Kohouti z Tottenhamu a Bolton. Tým Martina Jola má dokonce dvě možnosti, jak tuto tahanici rozhodnout, protože utkání s Blackburnem bylo odloženo. Je to jednoduché dvě vítězství, udržení stávající příčky a v následujícím ročníku vzhůru do bojů o Pohár UEFA. Na sedmé pozici, která letos znamená rovněž postup do předkola tohoto druhého nejprestižnějšího evropského poháru se zatím vyhřívá Trotters. Na záda mu však dýchají Reading, Portmouth a za jistých předpokladů, jak již bylo řečeno, do hry může vstoupit i 11. celek Rovers. K Wanderers byl navíc los 38. kola nejmilosrdnější. Na Reebok Stadium přivítají „relativně“ slabší mužstvo Aston Villy, kdežto Pompey hrají doma s Arsenalem. Blackburn s Readingem změří síly v sobotu na Ewood Paru ve vzájemném souboji. Celek, který se umístí jako osmý, dostane možnost zahrát si Intertoto Cup. Tým však může nabídku odmítnout a šance tak připadá můžstvu, jenž se umístilo za ním. Celkový stav věcí je hodně zajímavý a v závěrečném kole by se mohlo těmito příčkami ještě výrazně míchat.

Pokud jen ve zkratce zhodnotíme zbytek tabulky, zjistíme, že ve 38. kole se bude dále bojovat o třetí příčku mezi Liverpoolem a Arsenalem, jenž mají v současnosti na kontě stejný zisk 67 bodů. Oba jsou momentálně tvrdě zakotveny na svých pozicích a s předstihem si zajistili předkolo Champions League. Reds dokonce v případě vítězství v Lize mistrů nad italským AC Milán budou mít postup do hlavní fáze zaručen předem. I tak připomínám, že v tomto souboji se z dlouhodobějšího hlediska o nic nejedná, ale určitě, každý by chtěl být raději třetí než čtvrtý, takže prestiž každopádně sehraje svou roli.

O šampiónech z Manchesteru United se snad ani nemusím zmiňovat, stejně tak o londýnské Chelsea, která má titul vícemistra pro letošní rok jistou.

Pořadím by se dále ještě mohlo míchat ve středu tabulky, kde se vedle sebe seřadili s bodovým rozestupem týmy Middlesbrough, Newcastlu a Manchesteru City. Jenže tady je více než kdekoliv jinde jedno, jak se mužstva nakonec umístí, protože jistotu prvoligové příslušnosti mají s předstihem zajištěnou pro příští rok všechny celky a tak výsledek jejich posledních zápasů je nepodstatný.

/ Fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články