Zpět na » Premier League » Benji překračuje plán

Premier League - Benji překračuje plán

Benji překračuje plán © skysports.com - Benjaniho tradiční gesto na oslavu gólů

0

Líbilo se

16.11. - Před pár lety by zastánci centrálně plánovaných ekonomik Benjani Mwaruwariho dozajista pochválili za to, jakým způsobem překračuje plnění plánu. Jestliže si útočník Portsmouthu před sezonou stanovil za cíl vstřelit alespoň patnáct branek ve všech soutěžích, pak vězte, že více než půlku již má dávno za sebou a táhne Pompey do špičky anglické kopané.

Kdo by to byl čekal? V Premier League sice už neprohání obrany soupeřů Thierry Henry, ale přišli noví renomovaní střelci - Fernando Torres, Eduardo Da Silva nebo Rolando Bianchi. Adeptů na nejlepšího kanonýra bylo pochopitelně daleko více, Ronney, Berbatov, Owen, ti všichni mají potenciál na to, aby pravidelně stříleli přes dvacet branek za sezónu. Ale Benjani na čele tabulky střelců? Sice pracovitý, ale v minulosti velmi neproduktivní hráč? Vždyť už mu bude třicet… Ale proč ne? Ruku na srdce - kdo z vás znal Drogbu ve dvaceti letech? Rychlonohý Zimbabwan za sebou nemá žádnou zářnou minulost, ale o to více si užívá současnost. Jak praví známé rčení - zraje jako víno.

Do Evropy se zpožděním

Benjani se sice narodil v Malawi, ale fotbal se učil hrát v Zimbabwe. Místní ligu hrával až do svých jedenadvaceti let, což je věk, ve kterém má většina nadějných hráčů již podepsanou profesionální smlouvu v Evropě. I zde je vidět, že Benjani neměl kariéru, jak se říká, „nalajnovanou“. Místo do Evropy zamířil do Jihoafrické republiky, kde dvě sezóny oblékal dres týmu Jomo Cosmos. Zde se však karta pomalu začínala obracet. V roce 2001 byl Benjani zvolen nejlepším fotbalistou jižní Afriky a řekl si o angažmá na starém kontinentu. Švýcarský Grasshoppers Curych sice nepatří ani mezi širší evropskou špičku, ale pro adaptaci na odlišný styl hry i kulturu mohl být dobrou přestupní stanicí. Ze strany mladého Afričana to ale také žádná sláva nebyla, během celé sezóny totiž vstřelil pouze jedinou branku a po skončení hostování se zdálo, že zamíří s nepořízenou zpět do Afriky.

Ve stínu Cissého

Na scéně se však tehdy objevil první starý lišák, který Benjanimu dal důvěru. Byl jím Guy Roux z Auxerre. Začátek vůbec nebyl špatný, Benjani chvíli vedl tabulku střelců, ale pak se zpět do sestavy vrátil zraněný Djibril Cissé a jeho rozlet byl zabržděn. Roux totiž oba útočníky vedle sebe stavěl málokdy, změnu nepřinesl ani nový kouč Jacques Santini, který pro změnu praktikoval hru pouze na jeden útočný hrot. Pro Benjaniho se naštěstí v pravý čas objevil druhý protřelý trenér - Harry Redknapp. Jeho Portsmouth byl v zimě 2006 v hodně prekérní situaci, prakticky odsouzen k sestupu. Benjani měl být jedním z hráčů, kteří se měli pokusit hrozící pád o soutěž níž odvrátit. Redknapp za něj dokonce byl ochoten zaplatit 4,1 milionu liber, tehdy rekordní částku v dějinách klubu. Proč? „Ptal jsem se na něj Arsena Wengera (známý znalec francouzského fotbalového prostředí - pozn. redaktora) a ten mi řekl, že pokud ho můžu získat, ať nasednu na první letadlo a udělám to,“ prozrazuje Redknapp, odkud vzešla myšlenka Benjaniho koupit. A tak se uvadající útočník vydal na anglickou misi, stal se teprve třetím hráčem ze Zimbabwe, který kdy nastoupil v Premier League.

Přes noc hrdinou

Začátek byl hodně složitý. Jestliže měl být Benjani tím, kdo bude střílet góly, pak si mohli mnout ruce kritici tohoto přestupu. V prvních čtrnácti zápasech se totiž netrefil ani jednou a zdálo se, že Redknapp šlápl vedle. Naštěstí pro Benjaniho a celý Portsmouth však přišlo probuzení v ten správný čas - v rozhodujícím zápase celé sezóny. Benjani proti Wiganu vstřelil svůj první gól v Anglii, navíc zařídil penaltu a měl tak hlavní podíl na vítězství 2:1, které Pompey dalo definitivní jistotu záchrany v Premier League. „Benji“ se stal přes noc hrdinou.

V polovině plánu

Úspěšný boj o záchranu měl rozhodující význam pro další klubové plány. Nový majitel Alexander Gaydamak opět neváhal Redknappovi uvolnit značnou sumu na nákup nových posil, které měly zajistit klidnější průběh sezóny. Na Fratton Park nakonec přišlo deset nových hráčů, avšak Benjani své místo neztratil. Za celou sezónu sice vstřelil jen šest branek, ale Redknapp si jej cenil pro jiné vlastnosti - nasazení a sílu v osobních soubojích. Góly však někdo přeci jen dávat musel, proto před letošní sezónou přišli další útočníci Utaka a Nugent. Benjanimu rázem vzrostla konkurence, ale jak vidno, od začátku sezóny ukazuje, že do základní sestavy patří. Za třináct zápasů nastřílel tolik branek, včetně hattricku do sítě Readingu, kolik za poslední rok a půl a s osmi zásahy vede tabulku střelců. „Nečekal jsem to. Ale ještě to nic neznamená, dal jsem si za cíl 15 gólů ve všech soutěžích, takže mi pořád alespoň sedm chybí,“ dodává překvapený Benjani.

Juventus?

Za rok oslaví reprezentant Zimbabwe třicítku, proto má možná nejvyšší čas na to, aby si vyzkoušel angažmá v některém z evropských velkoklubů. Proslýchá se o zájmu italského Juventusu, ale Redknapp o jeho prodeji nechce ani slyšet: „Benjani nepůjde nikam. Je to pro nás důležitý hráč, začneme s ním jednat o nové smlouvě. Je úžasné se na něj dívat. Překypuje sebevědomím, konečně dostal odměnu za svoji tvrdou práci.“ Benjani tak díky své střelecké potenci může oprášit starou přezdívku. Ještě když hrával v Zimbabwe, říkali mu funebrák. A to proto, jak svými góly dokázal pohřbívat naděje soupeřů na bodový zisk. Že by letos s Portsmouthem pohřbil naděje některého klubu z Big Four?

Kam dál?

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
kaša - 17.11. Odpovědět

neni to špatnej kanonýr Smajlík 7

MEzNa - 16.11. Odpovědět

pěknej příběh je dobrej:)

MEzNa
Aaron - 16.11. Odpovědět

Hlavně musí stát při zemi. Afričané si hned začnou myslet, že jsou hvězdy a pak je cesta dolů rychlá. Momentálně je to jeden z nejlepších hráčů v PL a snad mu forma vydrží. Bylo by to příjemné překvapení kdyby se zrovna on stal králem střelců v PL

Aaron
Magpie - 16.11. Odpovědět

Pěkný článek! Smajlík 1

Magpie
Nejnovější články