Zpět na » Premier League » Robin van Persie musí být před brankou rozhodnější, aby se znovu dostal do své nejlepší formy

Robin van Persie musí být před brankou rozhodnější, aby se znovu dostal do své nejlepší formy

Robin van Persie musí být před brankou rozhodnější, aby se znovu dostal do své nejlepší formy © skysports.com - Robin van Persie

6

Líbilo se

22.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Manchester United se připravuje na dnešní návštěvu Emirates Stadium. Nepřichází si však se zdvořilými úmysly, chce stadion Arsenalu bodově vyplenit. Muž, který se stal nejlepším střelcem soutěže jak v dresu Gunners, tak v barvách Red Devils neuniká pozornosti kvůli svým špatným výkonům. Robin van Persie se potřebuje dostat znovu do formy. V čem tkví problém?

Po prvním kole loňské sezóny se Manchester United zařadil na první místo. Pomohla mu k tomu vysoká výhra 4:1 nad Swansea. Robin van Persie tehdy skóroval dvakrát, a pro Davida Moyese to tak byl perfektní start.

„Nový manažer, ale stejný talisman,“ napsal tehdy Jason Burt z Telegraphu. „RVP zůstává ligovým MVP (nejužitečnějším hráčem).“ Kdo by mohl argumentovat? Dal dva krásné góly. Zejména ten druhý na 3:0 byl opravdovou lahůdkou. Vypadalo to, že se sezóna 2013/2014 ponese ve znamení pokračování předchozího ročníku, ve kterém nastřílel nizozemský snajpr 26 ligových gólů a dovedl United k titulu. Jenomže v loňské sezóně trápila Robina van Persieho častá zranění. Naskočil jen do 21 zápasů, nastřádal 12 branek, ale k odvrácení zpackané sezóny to nestačilo.

Posuneme se od utkání proti Swans o 15 měsíců dále. Jakýkoliv náznak toho, že by se měl stát znovu nejlepším střelcem Premier League je absurdní. Bez debat není Nizozemec lepší než Diego Costa nebo Sergio Agüero. Ve skutečnosti se spíše konverzace stáčí k budoucnosti mladého Jamese Wilsona a možnosti, že by měl dostat příležitost k oživení útoku Rudých ďáblů.

Názor, že tento pokles lze vysvětlit pouhým pohledem na jeho rodný list (van Persiemu bylo na začátku srpna 31 let), je složitější, než by mohl někdo navrhnout. Důkazy nejsou zřejmé a zdá se, že běžný názor, nemusí být úplně jednotný.

Pohyb

Analýza pohybu Robina van Persieho minulý měsíc na stadionu Hawthorns ukázala, že se jeho statistiky příliš nemění. Ve výše zmíněném utkání proti Swansea naběhal Robin van Persie 10,18 kilometru a udělal 53 sprintů. Zatímco v této sezóně si drží průměr 10,47 kilometru a vyprodukoval v průměru 54 sprintů na 90 minut. Na první pohled se tedy toho změnilo jen málo.

Zajímavostí je, že statistiky skutečně ukazují, že není problém v tom, aby se Robin van Persie dostal do pozice ke skórování. Ve skutečnosti je významným faktorem v jeho menším dopadu na hru důsledek toho, co dělá (nebo spíše nedělá), když se do ní dostane. „Když Robin stihne spoušť, je gól na cestě,“ uvedl David Moyes po utkání se Swansea. Ale tohle rozhodně není ten případ.

Z 35 hráčů, kteří v této sezóně Premier League nastříleli 3 a více branek, má Robin van Persie nejhorší čísla, co se týče proměňování šancí. Pouze mizerných 13,6 procenta. Pro srovnání Diego Costa si udržuje své výtečné tempo a má úspěšnost přes 45 %.

rvp chanceVyložené šance Robina van Persieho - počet klesá, stejně tak i úspěšnost proměňování (zdroj: SkySports.com)

Není to jen o kvalitě daných příležitostí. Jednoduchým vysvětlením by mohlo být to, že jeho spoluhráči mu neposkytují dostatek kvalitních přihrávek. Přesto podle OPTA zaznamenal Robin van Persie 2 góly z 6 jasných šancí. Opět se podíváme na srovnání s Diegem Costou. Španělský útočník přetavil v gól 10 z 11 vyložených šancí, pouze jednou minul. Takže i tady je pro Nizozemce výrazně nepříznivé číslo.

Méně kvalitní šance a neschopnost skórovat - to je znepokojující kombinace, která znamená neúprosný pokles. Smysl by však mohly dávat spíše psychické obtíže než ty fyzické. Zdá se, že je nasnadě otázka motivace, ale lepší by bylo pochopit svého místo v týmu a odstranit problém v rozhodování se v jednotlivých šancích.

„Tři góly v devíti zápasech nestačí. Proti Chelsea jsem měl dobrou šanci a měl jsem tři možnosti: přehodit gólmana, obejít gólmana, nebo jít přímo na branku Vybral jsem si tu poslední a nejbezpečnější. Kdybych o tom nemusel přemýšlet, tak bych jej přeloboval. Jen musím znovu začít věřit své intuici,“ říká sám Robin van Persie.

rvp statsPřesnost střelby a průměr proměňování "tutovek" (zdroj: SkySports.com)

Samozřejmě, je velmi tenká hranice mezi rozpoznáním problému a přílišným přemýšlením. Nicméně je to povzbuzující, že Robin van Persie nerezignoval a místo toho pracuje na jeho řešení. Pokud by proměnil všechny své spálené šance, byl by v tabulce střelců hned za triem Sergio Agüero, Diego Costa a Alexis Sánchez.

Může se Robin van Persie odrazit zpět na výsluní? Sir Alex Ferguson jednou srovnával jeho vliv na hru United s vlivem Erica Cantony. Což bylo pochopitelné, protože v sezóně 2012/2013, kdy Manchester United získal ligový primát, vstřelil RVP 2 góly Liverpoolu, jeden gól Chelsea, 2 branky Arsenalu a vítězný gól Citizens. V každém tomto utkání s velkými týmy slavili Red Devils zisk minimálně jednoho bodu.

Jenomže Eric Cantona skončil svou kariéru na Old Trafford, když se přehoupl přes třicítku. Robin van Persie má co dělat, aby zabránil lidem ve vykreslování podobných závěrů o jeho osobě. Rozhodující může být už jeho dnešní výkon proti svému bývalému zaměstnavateli. Nastartuje se právě proti „svým“ Gunners?

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, premierleague.com, fourfourtwo.com, fotbalportal.cz, youtube.com

Související odkazy
Nejnovější články