Zpět na » Premier League » Pět důvodů, proč Manchester United skončí v první čtyřce

Pět důvodů, proč Manchester United skončí v první čtyřce

Pět důvodů, proč Manchester United skončí v první čtyřce © dailystar.co.uk - Ángel Di María

3

Líbilo se

20.10. - NEPŘEHLÉDNĚTE Být fanouškem Manchesteru United byla vždy velká čest, protože už jen název klubu vyvolával v lidech pocit hrdosti, historie a úspěchu. V minulé sezoně se ale z United stal terč těch nejlepších klubů a tým bez vlastní identity. Na následujících řádcích nabízíme pět důvodů, proč fanoušci Devils mohou opět začít věřit.

Manchester United. Popsat, proč je tento tradiční klub jedním z nejúspěšnějších, nejvýdělečnějších a nejslavnějších celků historie, by mohlo zabrat celý seriál článků. V minulosti týmu z Old Trafford najdeme skvělé hráče, velké příběhy, množství trofejí i výjimečné manažery. S odchodem toho posledního velkého jména se ale United nedokázali vyrovnat tak, jak by si jejich fanoušci přáli.

Sir Alex Ferguson opustil lavičku United před více než rokem a jeho milovaný klub po jeho odchodu strádá. Během minulých dvanácti měsíců se United propadli z postavení lídra až na pozice kolem středu tabulky a na pohárové příčky se dívali s útrpným odstupem. Manažer David Moyes bude po fatálním neúspěchu u Rudých ďáblů ještě dlouho a obtížně hledat práci.

Na začátku sezony se zdálo, že ani jeho nástupce nebude mít úspěch. Louis van Gaal je jedním z nejlepších trenérů na světě, pohled do jeho CV to jasně dokládá a jeho renomé je zárukou respektu i kvality. V prvních třech zápasech ale United pod jeho vedením navázali na neúspěšnou sezonu a získali jen dva body.

Postupně se ale kritizovaný tým začíná dostávat zpět na vrchol. Možná na něj nedosáhne úplně, ale tým se začíná sehrávat. Z posledních čtyř zápasů vytěžili United tři výhry, skórovali jedenáctkrát a přiblížili se čelu tabulky. Fanoušci Rudých ďáblů mohou opět snít o pohárových příčkách a následujících pět důvodů ukazuje, že to nemusí být jen plané naděje.

1. Ángel Di María

Jméno, které asi nemusím představovat. Argentinské křídlo schopné zakončovat stejně jako akce zakládat a připravovat, technik s rychlýma nohama a jedinečným zrychlením. Po příchodu Garetha Balea nedostával argentinský reprezentant tolik prostoru, kolik by chtěl, což ještě zhoršil nákup Jamese Rodrigueze. A tak se Di María vydal dobít soutěž, v níž jeho konkurenti - Ronaldo a právě Bale - nejvíce oslnili.

Snad kromě prvního utkání v novém dresu - remíze proti Burnley - je zcela jasné, že si vybral správně. Samozřejmě se najde mnoho odpůrců nejdražšího transferu v britských dějinách, ale v dnešní době se bez mohutných nákupů dokáže dlouhodobě udržet ve hře jen málo týmů. Manchester United po loňském fiasku musel fanouškům i své reputaci dopřát okamžitý úspěch, takže na budování kádru neměl příliš čas.

Di María spasitelem United?
Seznamte se, Angel v dresu ďáblů (zdroj: bbc.com)

I proto volil největší hvězdy, které nebudou mít problémy s aklimatizací a budou zvládat nápor psychický i fyzický. S tím argentinský hráč nemá problémy, jak dokazuje jeho dosavadní statistika - tři branky a další tři asistence. Di María jednoznačně ukázal, že patří mezi největší hvězdy Premier League.

2. Louis van Gaal

Samozřejmě se objevily názory o tom, že ani Louis van Gaal není tou správnou osobou. Tyto hlasy ještě zesílily poté, co začátek sezony nebyl úplně ideální. Netrpěliví fanoušci očekávali, že po úspěchu na mistrovství světa van Gaal okamžitě přejde do „klubového režimu“ a začne vyhrávat. Tak to ale nechodí - vše si žádá svůj čas.

Koneckonců, dosavadní zkušenosti manažera van Gaal jasně ukazují, že právě tento muž je schopen vést United do nové éry. Se čtyřmi různými týmy vyhrál čtyři různé soutěže a navíc postavil tým, který se již nyní může rovnat oponentům jako Chelsea nebo Manchester City. Nečekaně špatný start do nového ročníku byl kombinací mnoha faktorů, ale zcela jistě ne pouze selháním trenérovým.

Množství zranění především v obranných řadách postavilo do zápasů mladé hráče, kteří ještě nebyli připraveni na náročný program a vysoké očekávání. I s nimi umí van Gaal pracovat, protože skupinu mladíků v holandských barvách proměnil na mistrovsví světa v Brazílii na pevnou defenzivní hráz, která v posledních třech a půl zápasech neinkasovala ani jednu branku. A pokud by případně defenzíva United neobstála, blíží se další šance nákupů v lednovém přestupním termínu.

3. Góly, góly a zase góly

Jedna z nejobávanějších útočných řad v Premier League. Van Gaal může obranu soupeřů strašit už jen tím, že před ní bude mávat seznamem svých ofenzivních klenotů. Ten čítá jména jako Wayne Rooney, Rovin van Persie nebo Radamel Falcao. K nim přidejte ofenzivní křídla Di Maríu, Juana Matu nebo Andera Herreru s Adnanem Januzajem.

Manchester United od začátku sezony nemá v útoku problémy a skóruje s lehkostí a radostí. Efektivní řada byla ochuzena o Dannyho Welbecka, ale zkušenosti Radamela Falcaa rozhodně nejsou krokem zpět. Naposledy se United radovali proti Evertonu a již dnes večer je čeká West Bromwich Albion.

Naplní Falcao očekávání?
Naplní Falcao příslib branek? (zdroj: m.goal.com)

4. Pomalý start je u konce

Po prvních třech zápasech si možná nejeden fanoušek vzpomněl na pocity mizérie a zmaru, které cítil prakticky po celou nadvládu manažera Moyese. A není divu, protože očekávání byla velmi vysoká. Ztrácet body proti Sunderlandu, Burnley nebo Swansea City je pro hrdý tým velikosti United zkrátka fatální prohra.

Opravdové testy schopností ale United teprve čekají. Ve třech z dalších pěti kol čeká United Chelsea, Manchester City a také Arsenal, což jsou týmy, které si nárokují místo na slunci anglické Premier League. Jistě, můžete namítnout, že v této fázi sezony se ještě o titulu nerozhoduje, nebo že výsledky z těchto zápasů nebudou zase tak důležité. Na druhou stranu, pokud chtějí United do pohárů, musí se umět poprat s kýmkoli.

5. Liverpool je slabší

Liverpool v minulé sezoně pohádkově kraloval. Dech mu došel až na konci sezony, takže titul se u řeky Mersey slavit nemohl. Klíčovým faktorem hry Liverpoolu byli dva jedinci - útočná esa Luis Suárez a Daniel Sturridge. Druhý jmenovaný je zraněný, první už United v této sezoně neohrozí, protože přestoupil do Barcelony.

Anglický celek se samozřejmě pokoušel nahradit Luise Suáreze těmi nejlepšími, ale jeho snaha se zatím nevyplácí. Mario Balotelli je sice skvělý střelec, ale jeho charakter by těžko zvládal i ten nejlepší psycholog na světě. Kromě něj tu máme ještě veterána Rickieho Lamberta, který není schopen odehrát všechny zápasy v sezoně. Lazar Marković prožívá náročnou etapu aklimatizace na ostrovní poměry a Divock Origi tráví svou poslední sezonu v Lille. Suma sumárum, Reds nejsou tak silní, jako bývali v minulém ročníku.

Využije toho Manchester United a vrátí se na pozice, kam podle mínění mnohých právoplatně patří? Odpověď na tuto otázku zjistíme až na konci sezony, ale já osobně jsem velmi zvědavý, jak si van Gaal poradí s ambicemi, očekáváním a budoucností celkově.

Kam dál?

Ondřej Pražák / redrants.com, goal.com

Související odkazy
Nejnovější články