Zpět na » Premier League » Sheffield: Oči pro pláč

Premier League - Sheffield: Oči pro pláč

0

Líbilo se

21.05. - Stačilo tak málo. Nováčkovi ze Sheffieldu unikla záchrana v Premier League o pouhý bod. Dlouho se zdálo, že Blades kráčejí k záchraně celkem suverénně, ale nakonec nezvládli poslední krok. Ne nadarmo se říká, že právě ten bývá ze všech nejtěžší...

Před posledním kolem se situace vyvinula tak, že utkání mezi Sheffieldem United a Wiganem bylo zápasem kdo s koho. Vítěz bral vše, na poraženého čekal pád o soutěž níž. A záchranářské finále Sheffieldu prostě nevyšlo, hosté z Wiganu dokázali zápas takticky dovést do vítězného konce. Po závěrečném hvizdu nezůstalo na Bramall Lane snad jediné oko suché, sestup si totiž opravdu nikdo nepřipouštěl. Soupeř z Wiganu totiž nehrál předchozí zápasy v oslnivé formě, ale nervózní duel zkrátka zvládl lépe. Pro domácí fanoušky to byl skutečný šok. Ukázalo se, jak tenká je hranice mezi úspěchem a neúspěchem. Zpropadený bod stačilo uhrát v některém z předchozích 37 utkání a předsezónní cíl mohl být naplněn. Bylo to kruté, ale Černý Petr někomu v ruce zůstat musel.

Jak už bylo zmíněno, dlouho to na sestup vůbec nevypadalo. Sheffield si držel více než polovinu sezóny bezpečný odstup od pásma sestupu, místy až komfortních deset bodů. V tomto období dokázal porazit i soupeře z horní poloviny tabulky, z Bramall Lane odjížděli s nepořízenou i taková mužstva jako Arsenal nebo Tottenham. Právě na domácím stánku měl Sheffield ze všech konkurentů v boji o záchranu nejlepší bilanci, zato v utkáních venku nasbíral nejvíce porážek z celé soutěže. V poslední třetině sezóny se však něco zadrhlo. Tým vstřelil v šesti zápasech v řadě jediný gól a začalo být pořádné horko. Ĺ patné výsledky byly ještě umocněny tím, že k mocnému finiši se nadechovaly ostatní týmy ze spodku tabulky, především West Ham a Charlton. Série tří životně důležitých zápasů však znovu vlila Žiletkám do krve optimismus (výhry nad West Hamem a Watfordem, remíza s Charltonem). Ale právě už dávno odepsaní Hammers a Latics nakonec Sheffieldu vypálili rybník a ten se jim v konečném účtování díval na záda.

Manažer Neil Warnock přitom dal do kupy kádr sympatických bojovníků. Tým, který vybojoval postup do Premier League v čele s Kennym, Morganem, Jagielkou, Tongem či Gillespiem vhodně doplnil o kvalitní fotbalisty (Rob Hulse) i dravé mládí (Colin Kazim-Richards). Hulse se stal nejlepším střelcem klubu, turecký reprezentant Kazim-Richards byl také u několika důležitých momentů. V zimě poskytlo vedení Warnockovi další nemalé finanční prostředky na posílení kádru a do Sheffieldu zamířil třeba reprezentační obránce anglické jedenadvacítky Matthew Kilgallon nebo egyptský internacionál Ahmed Fathi. Především se však vydařil nákup útočníka Jonathana Steada, který dokázal po loňském trápení v Sunderlandu střelecky procitnout a na pět gólů mu stačilo 13 zápasů. Osmapadesátiletému Warnockovi se ale nakonec svůj soubor ke kýženému cíli přivést nepodařilo a v létě tak může nastat další přebudovávání kádru. Neil Warnock totiž po sedmi a půl letech mužstvo opustil. Proč? Podle svých slov by rád pokračoval v Premier League, ale možná byla tím pravým důvodem obrovská frustrace ze sestupu. Warnock často obviňoval ostatní manažery, že nechávají v méně důležitých zápasech odpočívat své klíčové hráče a narušují tak regulérnost soutěže. Po překvapivé výhře West Hamu na Old Trafford nezůstal jeho kritice ušetřen ani Sir Alex. Na rozdíl od takového Adriana Boothroyda Warnock zkrátka sestup ještě úplně nestrávil. V nejbližších dnech by měl tým převzít Bryan Robson, pod kterým by měla začít nová éra Blades.

Zazářil – Paddy Kenny

Čaroděj na brankové čáře. Nejlepší brankář League Championship loňské sezóny pokračoval ve spolehlivých výkonech i letos a několikrát se mohl ucházet o cenu pro zákrok kola. Zuby si na něj brousí nováček ze Sunderlandu.

Nezklamal – Rob Hulse, Phil Jagielka

Warnock za urostlého útočníka Hulse neváhal v létě vysázet Leedsu tři miliony liber a vyplatilo se. Stal se nejlepším střelcem svého týmu s osmi góly. A mohlo jich být ještě víc. Sezóna pro něj totiž skončila už před dvěma měsíci, když si po nepříjemném střetu s Petrem Čechem nadvakrát zlomil nohu. Phil Jagielka už je dlouhá léta oporou defenzivní činnosti Sheffieldu a dostal se i do širšího reprezentačního kádru. Čtyřiadvacetiletý univerzál nebude mít v létě o nabídky na přestup nouzi.

Čekali jsme víc - Keith Gillespie

Zapsal se do dějin Premier League. V lednovém zápase s Readingem přišel na hřiště jako střídající hráč a po dvanácti sekundách dostal za úder do obličeje Stephena Hunta červenou kartu. Míč se přitom ani nedostal do hry, takže byl vlastně vyloučen za nula sekund hry. Den nato sám požádal o zařazení na transfer listinu.

Pohořel – David Unsworth

Neskutečný příběh za sebou má tenhle chlapík, který spíše než pohořel nedostal šanci. Vloni vybojoval se Sheffieldem postup do Premier League, na podzim byl z klubu vyhozen jako nepotřebný. Angažoval ho Wigan a právě v rozhodujícím zápase sezóny vstřelil z penalty vítěznou branku, kterou poslal svého bývalého zaměstnavatele do druhé ligy. Wigan ho pár dní nato propustil. Jen aby toho třeba už v příští sezóně nelitoval, velezkušený bek je na pomsty bývalým klubům mistr…

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články