Zpět na » Premier League » Charlton: Ani tři nestačili...

Premier League - Charlton: Ani tři nestačili...

0

Líbilo se

19.05. - Letos se s výměnami manažerů v Premier League doslova roztrhl pytel. Výjimkou v tomto směru nebyl ani Charlton, ba naopak jako jediný sáhl ke změně na vedoucím postu hned dvakrát. Ani tři kormidelníci však nestačili – Addicks po sedmi letech čeká minimálně jednoroční pobyt v League Championship.

Otázka řešení postu manažera se pro Charlton stala po dlouhé době něčím úplně novým. Vždyť do května loňského roku vedl tým Alan Curbishley – podržte se – dlouhých patnáct let. Se 729 odkoučovanými zápasy v řadě se zařadil po bok matadorů jako Sir Alex v Manchesteru United nebo Guy Roux v Auxerre. Novou éru měl klub začít pod Ianem Dowiem.

Ten se v předchozí sezóně neúspěšně pokoušel dovést do Premier League Crystal Palace a když od Eagles odešel, laso mu hodil právě Charlton. A začal mistrovským kouskem. Jako volného hráče se mu podařilo ulovit holandského kanonýra Jimmyho Hasselbainka, který dal Addicks přednost třeba před skotským Celticem Glasgow. Zkušený útočník měl vytvořit obávanou dvojici s objevem loňské sezóny Darrenem Bentem. Jenže to by nesměl být fotbal, aby vše šlo podle plánu… Vstup do sezóny byl tragický, ze dvanácti zápasů dokázal tým vydolovat jen dvě vítězství a Dowie se stal prvním odvolaným manažerem v sezóně. Na jeho místo byl posunut dosavadní asistent Les Reed.

Tato rošáda se však ukázala jako naprostý krok vedle. Reedovo působení u týmu bylo od počátku předurčeno k neúspěchu. Ne snad ani kvůli jeho trenérským schopnostem (dlouhá léta pracoval jako kouč mládeže), ale především proto, že se zkrátka nejednalo o žádného mediálně známého manažera. Na druhou stranu je pravdou, že s trénováním v Premier League neměl žádné zkušenosti a fanoušci na něj hleděli skrz prsty. Nevedlo se mu o nic lépe než Dowiemu a výpověď našel na stole už po osmi zápasech. V tu chvíli byl Charlton na úplném dně. V polovině sezóny ztráta sedm bodů na záchranu, vyřazení z Carling Cupu od Wycombe. Sezóna se zdála být úplně zpackaná a sestup jistou záležitostí. Jenomže to by nesměl přijít Alan Pardew.

S Pardewem přišly hlavně výsledky, které byly potřeba jako sůl. Pětačtyřicetiletý manažer dal šanci několika neokoukaným tvářím, jako například Jerome Thomas nebo Alexandre Song. Na lavičku posadil trápícího se Hasselbainka a útočné duo vytvořil z dvojice Bentů. Ăšspěch byl okamžitý – remíza s Fulhamem a vydřené vítězství nad Aston Villou vrátily Addicks do boje o záchranu. Pardew dokázal pozvednout děravou obranu, čímž se trochu ulevilo méně produktivnímu útoku, kde pravidelným gólovým přispěvatelem byl jen Darren Bent. Pro Pardewa osobně byl klíčovým duel s West Hamem, odkud byl ještě před příchodem do Charltonu nemilosrdně vyhozen. A pomsta byla sladká, vysoké vítězství 4:0 stále více a více posilovalo naději na udržení, poté navíc přišla série šesti zápasů bez porážky a po sedmi měsících také únik z pásma sestupu. Addicks měli vše ve svých rukách. Leč nejdůležitější část sezóny však týmu nevyšla. Několik špatných výsledků a především vzrůstající forma West Hamu poslaly Charlton znova do červené zóny. Domácí prohra s Tottenhamem v předposledním kole definitivně ukončila sedmileté působení Londýňanů v Premier League.

Podobně jako West Ham nebo Manchester City zažíval i Charlton v průběhu sezóny vzestup formy, ale oproti svým konkurentům mu vždy něco scházelo. Jakoby vždy tahal za kratší konec. Příčina sestupu jistě tkví v první polovině sezóny, která se klubu hrubě nepovedla. Od nástupu Alana Pardewa se však začalo blýskat na lepší časy i přesto, že sezóna nakonec musí být zákonitě hodnocena jako neúspěšná. V silách současného týmu je dosáhnout v příští sezóně stanoveného cílu – tedy návratu zpět mezi anglickou elitu.

Zazářil – Scott Carson

Získal ocenění pro nejlepšího hráče klubu za minulou sezónu, za svého nejlepšího hráče jej označil i manažer Alan Pardew. Stále teprve jednadvacetiletý brankář je obrovským příslibem do budoucnosti. Charltonu však nepatří, jeho kmenovým klubem je Liverpool. Z něj odchází polský veterán Dudek a pro Carsona se tak může otevřít šance na boj o místo v bráně Reds.

Nezklamal – Darren Bent

Mladší z dua Bentů pokračoval ve střelecké formě z loňské sezóny. Třináct branek v jednom z nejhorších týmů soutěže je slušná bilance. Jeho odchod je z 99% jistou věcí. Hráč s jeho střeleckými kvalitami a vrozeným čichem na góly zkrátka hrát v nižší soutěži nemůže.

Čekali jsme víc – Marcus Bent

V posledních letech se Marcus Bent dostal do stínu svého mladšího jmenovce, ale letos měl šanci znovu ukázat, že není o nic horší. Když se Darren zranil a musel vynechat několik zápasů v řadě, čekaly se góly především od něj. Jenomže nepřišly.

Pohořel – Jimmy Floyd Hasselbaink

V létě přišel sice zadarmo, ale o to více zatížil platový rozpočet klubu. Protřelý mazák se zkušenostmi z Chelsea nebo Atlética Madrid se však v dresu Addicks nechytil. Tři branky na kanonýra jeho formátu, to je zklamání. Z úsporných důvodů byl po skončení sezóny z klubu uvolněn.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články