Zpět na » Premier League » Watford: Sbírání zkušeností

Premier League - Watford: Sbírání zkušeností

0

Líbilo se

Dnes 00:51 - Rok se s rokem sešel a můžeme začít bilancovat. Začneme pěkně od konce – tedy u Watfordu. Loni slavili hráči Hornets fantastický postup do Premier League, letos ve stejnou dobu k oslavám důvod není. Poslední místo v tabulce totiž znamená sestup zpět do League Championship.

Watford byl už před sezónou pokládán za jednoho z hlavních kandidátů na sestup. V jeho kádru byste jen těžko našli nějaké borce ošlehané těžkými bitvami v Premier League. Povětšinou se jednalo o hráče se zkušenostmi z nižších soutěží, pro které se zdál být i samotný postup do nejvyšší soutěže velkým (a také nečekaným) úspěchem. Když k tomu přidáte mladého a nezkušeného manažera, byl Watford při diskusích o sestupu první na ráně.

Předpovědi se začaly naplňovat velmi brzy, tým od začátku sezóny na své soupeře ztrácel. Od třetího kola se prakticky nehnul z pásma sestupu. Právě od tohoto kola mohlo být ale vše jinak, kdyby se z otevřené partie s pozdějším mistrem z Manchesteru podařilo vydolovat více než porážku 1:2. Vůbec za celý úvod sezóny zaplatil Watford nováčkovskou daň. Hned v následujícím kole totiž prohrál v Boltonu gólem z penalty v 96. minutě. Pak ztratil vedení 2:0 proti Fulhamu a nakonec musel být rád za remízu 3:3. Na premiérové vítězství si tak fanoušci museli počkat až do 11. kola, kdy Hornets porazili 2:0 Middlesbrough. Možná právě „facka“ z úvodních kol určila ráz celé sezóny. Malá naděje na záchranu svitla snad už jen po vydřeném vítězství 1:0 na Upton Parku s West Hamem jedenáct kol před koncem. Ta však s dalšími přibývajícími porážkami na kontě pohasínala, až po remíze s Manchesterem City čtyři kola před koncem vyhasla úplně.

A přitom stačilo jediné – proměňovat šance. Střílení branek bylo právě to, co tým Aidyho Boothroyda nejvíce trápilo. Že se bez gólů vyhrávat nedá, to je stará pravda. Týmu chyběl typický střelec. Tedy jeden by tu byl. Jamajčan Marlon King v minulé sezóně nasázel soupeřům 22 gólů a stal se nejlepším střelcem League Championship. V brankových hodech měl pokračovat i v Premier League, ale v 8. kole proti Arsenalu se zranil a do hry se vrátil až v závěru sezóny, kdy už bylo o osudu Hornets prakticky rozhodnuto. Kinga nedokázal nikdo z jeho spoluhráčů ve střílení gólů zastoupit, slibně se možná jevil mladý Maďar Priskin, který před sezónou neuspěl na testech v Liberci. Výsledkem je proto velmi chabý průměr 0,76 vstřelené branky na zápas.

Možná právě díky nepřízni štěstí si tento tým našel hodně příznivců, kteří Hornets drželi palce. Spousta fanoušků cítila, že Watford prostě není tam, kde by být mohl. Manažer Aidy Boothroyd však byl jiného názoru, věci viděl naprosto realisticky a nikdy se na nějakou smůlu nevymlouval. Právě kvůli své skromnosti mnohé příjemně překvapil a stal se výraznou osobností mezi ligovými manažery. Jeho schopnosti zaujaly i funkcionáře FA, pro které byl jedním z hlavních kandidátů na místo trenéra reprezentace do 21 let. Volba však nakonec padla na Stuarta Pearce, tehdejšího manažera Citizens. I ve Watfordu pochopili, jaký mají ve věčně zadumaném Boothroydovi poklad a ještě před skončením sezóny s ním podepsali zbrusu nový tříletý kontrakt.

Co se týče budoucnosti, nečeká klub snadné období. O okamžitém návratu také v klubu ani nikdo nahlas nemluvil. Boothroyd však hodlá udržet současný kádr co nejvíce pohromadě a zkusit zužitkovat nabyté zkušenosti z letošní sezóny, které jsou určitě velmi cenné. Podařilo se také zorganizovat rekonstrukci stadionu, na anglické poměry malý Vicarage Road se rozšíří zhruba o pět tisíc míst. Zázemí je vyřešené, teď už chybí jen ty výsledky…

Zazářil – Ashley Young

Reprezentant anglické jedenadvacítky byl největším klenotem Watfordu. Ofenzivní záložník či útočník na sebe během pár měsíců upoutal pozornost téměř poloviny klubů Premier League a jeho odchod byl jen otázkou peněz. V lednu nakonec putoval za necelých deset milionů liber do Aston Villy.

Nezklamal – Ben Foster

Byl to právě on, kdo napravoval svými zákroky střeleckou nemohoucnost svých spoluhráčů. Když už Watford získal nějaký ten bodík, většinou na tom měl lví podíl právě Foster. Nevyvaroval se však i hrubých chyb, gól od kolegy Paula Robinsona přes půl hřiště z paměti jen tak nevymaže. V průběhu sezóny se dostal i do reprezentace. O místo teď bude bojovat v úplně jiném týmu – v Manchesteru United.

Čekali jsme víc – Darius Henderson

V minulé sezóně vstřelil ve dvojici s Marlonem Kingem 14 branek, letos byl jeho gólový příspěvek mnohem chudší. Obávaný hlavičkář rozvlnil síť soupeřů jen třikrát. Na první gól čekal až do konce února a to jej ještě vstřelil z pokutového kopu. Zraněného Kinga zastoupit nedokázal.

Pohořel – Steve Kabba

Ani on nenapravil střeleckou mizérii. V zimě za něj zaplatil Aidy Boothroyd Sheffieldu půl milionu liber, ale pětadvacetiletý útočník se gólově neodvděčil ani jednou. Měřítkem každého útočníka jsou góly a Kabbovi v této kolonce zeje nula.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články