Zpět na » Premier League » Middlesbrough: Klidný střed

Premier League - Middlesbrough: Klidný střed

0

Líbilo se

04.06. - Hlavně nemít problémy se záchranou, neslo se jednohlasně z tábora Middlesbrough před letošní sezónou. Více či méně se toto předsevzetí podařilo splnit, tým z Riverside Stadium se po celou sezónu pohyboval v klidném středu tabulky a nikdy se nestal přímým účastníkem bojů o záchranu. Ăškol splněn.

Před sezónou museli v Middlesbrough udělat vynucenou změnu na postu nejdůležitějším – manažerském. Na tehdejšího manažera Steva McClarena totiž ukázala anglická FA, která hledala nástupce Ĺ véda Erikssona u reprezentace Albionu. Ĺ estačtyřicetiletý McClaren se s klubem rozloučil po pěti letech alespoň účastí ve finále Poháru UEFA. Jeho odchod se Boro rozhodlo vyřešit hledáním ve vlastních zdrojích. Do manažerského křesla usedl Gareth Southgate, který ještě v minulé sezóně válel na zeleném pažitu a ze dne na den se rázem stal nadřízeným svých spoluhráčů. Jediným problémem bylo to, že bývalý anglický reprezentant ještě nevlastnil Profi-licenci UEFA a Premier League mu musela udělit výjimku. Pak už nic nebránilo tomu, aby byl Southgate, bez jakýchkoli trenérských zkušeností, vržen do víru Premier League a musel se v něm naučit plavat. Pomoci mu mohla snad jen velmi dobrá znalost prostředí.

V týmu musel udělat několik změn. Kapitánskou pásku předal holandskému záložníkovi Georgi Boatengovi. Co se týče posilování kádru, zaměřil se především na obranu. Defenzivní činnost totiž byla nejslabším článkem v předešlé sezóně, ve které tým inkasoval druhý největší počet branek z celé soutěže, hned po beznadějně posledním Sunderlandu. Právě z týmu Black Cats přivedl krajního obránce Julia Arcu, šest milionů liber zaplatil za Němce Roberta Hutha z Chelsea a především se mu podařilo vyjednat i hostování reprezentačního beka Jonathana Woodgatea, který neprožíval zrovna úspěšné časy v Realu Madrid. Nová obranná čtveřice tak dostala podobu Arca–Woodgate–Pogatetz–Davies. Klub naopak opustili útočník Hasselbaink a obránce Queudrue. Boro také muselo odrážet nájezdníky, kteří se pokoušeli ukořistit největší klenot – šikovného leváka Stewarta Downinga.

Sezóna začala přímo báječně. Boro sice těsně podlehlo na hřišti nováčka z Readingu, ale v prvním domácím utkání přišlo nečekané vítězství nad obhájcem titulu Chelsea, které zajistil v poslední minutě zápasu přesnou hlavičkou Mark Viduka. Jenomže co to bylo platné, když hned další týden tým naprosto selhal a dostal na Riverside Stadium čtyřku od Portsmouthu. Právě podobný scénář charakterizuje celou sezónu. Middlesbrough sice dokázalo zahrát naprosto fantasticky, zřejmě za nejlepší utkání sezóny se dá považovat domácí duel s Boltonem, který Boro vyhrálo vysoko 5:1 po životním výkonu záložníka Stewarta Downinga. Stejně tak ale dokázalo úplně vybouchnout. Nevyrovnanost výkonů se stala hlavním problémem. Ono se ale není zase tak moc čemu divit. Zatímco v předchozích letech po hřišti pobíhali veteráni Ince, Bokšič, Ziege, Karembeu, Hasselbaink či Southgate, letos zavál v kádru svěží vítr a tým byl značně omlazen. Již téměř vůdčími osobnostmi mužstva se stali křídelník Downing (22 let) a defenzivní záložník Lee Cattermole (19 let), který je mnohými přirovnáván k legendárnímu Royi Keanovi. Argentince Arcu nakonec vystrnadil z levého kraje obrany Andrew Taylor (20 let), na druhém kraji zase válel Andrew Davies (22 let). Své si odehrál i záložník James Morrison (20 let), do obrany nakoukl už i David Wheather (20 let). I Robert Huth je ve svých dvaadvaceti letech stále ještě mladým talentovaným fotbalistou, je však náchylný ke zraněním. Právě velký počet mladíků v týmu může být příčinnou výkyvů ve výkonech. Jak známo, největším problémem mladých fotbalistů je právě nevyrovnanost výkonů.

Navázat na loňskou spanilou jízdu pohárovou Evropou se sice nepodařilo, letos to Boro dotáhlo nejdále do čtvrtfinále FA Cupu. Konečná dvanáctá příčka v Premier League znamená polepšení si o dvě místa oproti předešlé sezóně. Nedá se očekávat, že by si klub měl v příštím ročníku dávat nějaké přehnané cíle, ale v Middlesbrough je každopádně na čem stavět.

Zazářil – Mark Viduka

Rozjížděl se sice pomaleji, ale v závěru sezóny jeho forma kulminovala. Stal se nejlepším střelcem týmu s devatenácti brankami. Nicméně důrazný australský útočník možná strávil na Riverside Stadium poslední sezónu. Zájem o něj mají Newcastle a Birmingham, v úvahu připadá i návrat do Austrálie.

Nezklamal – Jonathan Woodgate, Mark Schwarzer

Populární Woody převzal roli šéfa obrany a nevedl si vůbec špatně. Nezklamal ani Garetha Southgata, který se rozhodl jej za sedm milionů liber vykoupit z Realu Madrid. Brankář Mark Schwarzer představoval jistotu mezi třemi tyčemi, vychytal osm čistých kont. Jako náhradu za Olivera Kahna si jej vyhlédl Bayern Mnichov.

Čekali jsme víc – Robert Huth

Bronzový medailista z loňského světového šampionátu přišel v létě z Chelsea a měl vytvořit stoperskou dvojici s Jonathanem Woodgatem, ale nakonec nastoupil jen do dvanácti zápasů. Znovu jej trápila zranění a až čas ukáže, jestli nebyl jeho nákup krokem vedle.

Pohořel – Gaizka Mendieta

Kdepak je ten famózní playmaker z Valencie? Od jeho odchodu ze Ĺ panělska nabrala jeho kariéra sestupnou tendenci. Za tři roky v Middlesbrough toho moc nenahrál, ku příkladu letos jen sedm utkání. Southgate s ním už nepočítá, v létě téměř jistě odejde. Buď se vrátí do Ĺ panělska, nebo zvolí módní hit a vydá se do americké MLS.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články