Zpět na » Premier League » Bolton: Lepší než loni, ale

Premier League - Bolton: Lepší než loni, ale

0

Líbilo se

19.06. - Klub z Boltonu v posledních letech stabilizoval výsledky a usadil se v horních patrech tabulky. Letos z toho bylo sedmé místo a ač Trotters chvíli bojovali i o Ligu mistrů, nakonec mohli být za dané umístění rádi.

Kdo ví, jak by to dopadlo kdyby v samém závěru nepřišel herní úpadek, díky němuž mužstvo ztratilo páté místo a tak tak, že udrželo předkolo Poháru UEFA. Jenže na kdyby se nehraje a takový je zkrátka fotbal. Pojďme si proto celou situaci okolo Boltonu rozebrat chronologicky a poněkud více podrobněji.

Sam Allardyce si o minulém létě vychutnával už osmou předsezónní přípravu v roli hlavního kouče Wanderers. V tu chvíli ještě nevěděl, že to bude jeho poslední ročník na Reebok Stadium a pro následující rok zakotví v Newcastlu. Big Sam, jak se tomuto trenérovi často přezdívá, odvedl pro Bolton velký kus dobré práce a dostal ho do popředí Premiership. I o uplynulých prázdninách přesně věděl, kdo by měl tým posílit a kdo by měl naopak odejít.

Jednoznačně největší letní akvizicí se stal Nicolas Anelka, který přišel za 8 miliónů liber z tureckého Fenerbahce Istanbul. Mnozí se Velkému Samovi vysmívali za to, koho na severozápad Anglie přivedl. Francouzský reprezentant ale poté všem kritikům zavřel ústa a ukázal, že třetí ostrovní angažmá mu jde náramně k duhu. Anelka se v Boltonu probudil a otevřel svůj notně zaprášený střelecký účet z předchozího působení v Liverpoolu, Arsenalu a Manchesteru City. Francouz pod vedením Allardyce doslova pookřál a jeho brankostroj se zastavil na počtu 11 ligových branek, kvůli kterým měl po této sezoně stůl zasypaný nabídkami od špičkových klubů Premiership.

Boltonský celek začal sezónu dobře a vítězství přece jen byly nejčastějšími výsledky tohoto týmu. Allardyce hodně sázel na rozestavení 4-3-3 se třemi útočníky Anelkou, Hadji-Dioufem a Daviesem, přičemž senegalský forvard byl tím, který góly především připravoval. Do konce listopadu umělo mužstvo ze severozápadního cípu Anglie udeřit hlavně doma a to i přesto, že se Trotters záviděníhodnou podporou svých příznivců rozhodně chlubit nemohli. Průměrná návštěvnost činila něco málo přes 20 tisíc diváků, což je ligový podprůměr. Velká rána pro Bolton přišla 28.10.2006, kdy ho na Reebok Stadium rozprášil pozdější šampión Premier League Manchester United 4:0. Do té doby nedobytný stadion náhle ztratil svoje kouzlo a bylo odstartováno období proměnlivých výkonů.

I když Wanderers dopředu avizovali útok na kompaktnost tzv. Big four (Velké čtyřky, kde dlouhodobě patří Liverpool, Arsenal, Chelsea a Manchester United), přímou konfrontaci s těmito celky mohou fotbalisté Boltonu považovat spíše za neúspěšnou. Tažení proti týmům z vrcholu výsledkové listiny nedopadlo dobře a až na výjimky potvrzující pravidlo (domácí vítězství 2:0 nad Liverpoolem a 3:1 nad Arsenalem), elitu Premier League neohrozili.

Zimní přestupové okno z hlediska Boltonu mnoho zajímavého nepřineslo a na Allardyceovu udici se chytili akorát dva úlovky ze Slovenska. Sice Lubomír Michalík a Zoltan Harsanyi. V dubnu se v anglické nejvyšší fotbalové soutěži začal lámat chleba a klíčový duel jarní sezóny s Arsenalem měl rozhodnout o tom, zda Bolton nakoukne do milionářské Ligy mistrů či nikoliv. Trotters nakonec zápas nezvládli, prohráli jej 2:1 a do toho okamžiku téměř jistá pátá příčka tabulky se počala otřásat v základech. Od památné prohry to šlo s Wanderers od desíti k pěti a pokud by snad ročník byl ještě o nějaký ten měsíc delší, Bolton by nejspíš sedmé místo neobsadil.

V průběhu dubna, konkrétně po remíze 2:2 s Chelsea na Stamford Bridge, odstoupil Sam Allardyce, nad jehož odchodem zaplakalo nejedno srdce boltonského fanouška. Rezignace Velkého Sama přišla jako blesk z čistého nebe a poslední dvě utkání odkoučoval tehdejší asistent Sammy Lee, který se posléze u Trotters ujal kormidla nastálo. Závěr sezóny zastihl tento tým v rozladěném rozpoložení, které zčásti bylo způsobeno rozsáhlou marodkou, zčásti špatnou formou některých hráčů a zčásti vrchovatou porcí smůly. Příkladem hovořící za všechny je domácí zápas s Readingem. Až do 80. minuty měli Trotters vše ve svých rukou, když si pohodlně hlídali jednobrankové vedení. Pak ale zničehonic jako by utnulo a Bolton v závěrečné desetiminutovce obdržel 3 góly a Royals svého soupeře naprosto rozložili.

Wanderers se na samém konci ročníku museli setsakramentsky snažit, aby vybojovali s 56bodovým ziskem sedmou pozici v tabulce. Nebýt výpadku v závěru, nemusel se Everton s Tottenhamem dostat před ně. I tak předsezónní úkol – účast v evropských pohárech mohl být po 38. kole hlavním funkcionářem Philem Gartsidem úspěšně odškrtnut. Sammy Lee nakonec zůstává ve funkci hlavního kouče i pro příští sezónu a fanoušci Boltonu doufají, že z Velké čtyřky se stane Velká pětka, ve které bude zahrnut i jejich milovaný klub.

Zazářil: Nicolas Anelka

Před sezónou se na něj mnozí dívali skrz prsty a nevěřili, že by mohl být Boltonu prospěšný. Chyba lávky. Francouzský reprezentant nenechal nikoho na pochybách a jeho rituál se zkříženýma rukama na hrudi při vstřelení branky, u tohoto fotbalisty viděli diváci celkem dvanáctkrát. Více gólů za Trotters v uplynulé sezóně nikdo nedal.

Nezklamali: Gary Speed, Tal Ben Haim

Záložní řada Boltonu patřila v minulém ročníku k těm lepším stránkám týmu. Velšský veterán Speed v průběhu roku oslavil 150. start za Wanderers a celkově nasázel soupeřům 8 branek. Tal Ben Haim se stal pro mužstvo nepostradatelný a izraelská reprezentace by byla v současnosti bez něj nejspíš poloviční. Brzy po konci minulé sezóny se ale upsal londýnské Chelsea a Bolton ho asi nadobro ztratil.

Čekali jsme víc: Henrik Pedersen

Už to není to co v minulosti. U Pedersena se na svém možná podepsal stáří a hlavní činovníci Boltonu si jej do budoucna na Reebok Stadium nehodlají udržet. V uplynulých letech velká persóna Wanderers letos jen paběrkovala a většinou pouze vysedávala na lavičce náhradníků.

Vyhořel: Quinton Fortune

Jihoafrický fotbalista před sezónou odešel z Manchesteru United do Boltonu s vidinou obdržení více zápasových příležitostí. Pravidlo, že každé nové angažmá není posvícení, platí u tohoto hráče dvojnásob, protože na severozápadě Anglie nepřesvědčil a vedení se ho chystá zbavit. Nutno ovšem podotknout, že Fortunea během roku sužovala zranění.

/ Fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články