Zpět na » Premier League » Bude Premier League pod jestřábím dohledem?

Premier League - Bude Premier League pod jestřábím dohledem?

0

Líbilo se

08.07. - Anglická Premier League v těchto dnech zkouší metodu, která se osvědčila v tenise. Jedná se o tzv. „Jestřábí oko“, které možná v budoucnu bude ve fotbale určovat, zda míč překročil brankovou čáru či nikoliv.

Paul Hawkins vynalezl systém, který našel své uplatnění především v tenise. S přesností milimetru dokáže totiž rozpoznat, jestli šlo o aut nebo ne. Zařízení má být v nejbližších dnech vyzkoušeno na Readingské univerzitě.

„Máme s Premier League kontrakt na vývoj tohoto systému. Je to pouze pro rozhodčí, nikoliv pro televizi. Vše bylo schváleno nejprve Premier League a potom fotbalovou organizací FIFA. Pokud chceme zdolat překážky, musíme systém pomalu ozkoušet v zápasech. Doufám, že se „Jestřábí oko“ v budoucnu stane součástí všech hřišť v Premier League,“sdělil Paul Hawkins.

Zařízení je v současnosti s velkou úspěšností používáno ve Wimbledonu, kde rozhoduje sporné momenty. Dalším sportem, který Hawk-Eye (v překladu z angličtiny) využívá k řešení hraničních situací, je kriket.

Hawkins očekává, že jeho vynález si nejen Premier League, ale i ostatní fotbalové soutěže světa osvojí do dvou let, jestli úspěšně projde testy a dále dodává: „Budeme jej v příštím měsících testovat a uvidíme, zda se vývoj někam posune. V tenise trvalo několik let, než se začal testovat a používat. Dá se předpokládat, že u fotbalu to bude stejné.“

Mezinárodní fotbalová asociace (IFAB) dala projektu zelenou po březnové prezentaci od vedení Premier League. IFAB, ale zároveň podotkla, že systém bude používán pouze k řešení sporných situací na brankové čáře a musí být stoprocentně přesný, rychlý a dostupný jen rozhodčím. Fotbalová veřejnost k celému systému ale přistupuje spíše skepticky. Hawk – Eye by totiž podle ní mohlo uškodit tradičnímu pojetí fotbalu a celou hru by zásah tohoto zařízení mohl ovlivnit.

/ Fotbalportal.cz / bbc.co.uk

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články