Zpět na » Premier League » Chelsea: S lazaretem do boje

Premier League - Chelsea: S lazaretem do boje

0

Líbilo se

07.07. - Po dvou letech kralování našla Chelsea svého přemožitele a opouští trůn pro mistra Premier League. Sezóna přesto nemusí být hodnocena jako neúspěšná, vždyť na Stamford Bridge putují hned dva cenné poháry za vítězství v FA Cupu a Carling Cupu. A nebýt nebývalého množství lazarů v týmu Blues, nemuselo zůstat jen u nich.

Hvězdami nabitá Chelsea, tak jako před každou sezónou, vyhlásila útok na vítězství ve všech soutěžích, ve kterých startovala. Za hlavní prioritu však bylo neoficiálně označeno dobytí evropské scény, tedy poháru pro vítěze Ligy mistrů. Dopomoci k tomu měly dvě hvězdy první velikosti – ukrajinský tygr Andrej Ĺ evčenko, který dlouhá léta strašil obránce v italské Serii A a také kapitán německé reprezentace Michael Ballack, kterému mohla Chelsea díky nulovému odstupnému nabídnout královský plat 130 000 liber týdně (asi 5,5 milionu korun). Jak se ale později ukázalo, sázka na „Modrý balet“, po vzoru madridského Realu, nebyla tím pravým ořechovým.

Sezóna však nezačala špatně. Hned ve druhém kole sice přišla nečekaná porážka na půdě Middlesbrough, ale jinak kráčeli Blues jistými kroky za tříbodovými zisky. Průběžné vedení Manchesteru United proto nikoho moc neznepokojovalo. Důležité chvíle měly přijít teprve na přelomu roku. Z tradičního nahuštěného vánočního programu totiž Chelsea získala z devíti možných bodů jen tři a ztráta na vedoucí United začala povážlivě narůstat. Nevýrazné výsledky ještě potvrdila prohra s Liverpoolem na Anfield Road. Právě zde se lámal chleba. Nic už totiž nepomohla poté následující série devíti vítězství v řadě, Chelsea od Vánoc tahala za kratší konec a druhá zůstala až do konce.

Nedá se přitom říct, že by se hra Chelsea nějak výrazně změnila, ale jednou z hlavních příčin výše zmíněného výpadku byla rozsáhlá vlna zranění, která Mourinhovy svěřence v zimním období postihla. Boulahrouz, Bridge, Cole, Terry, ti všichni utrpěli menší či větší šrámy a museli několik zápasů vynechat. Chelsea se zde zle nevyplatilo letní pouštění žilou obránců Johnsona nebo Del Horna. V několika zápasech proto musel uprostřed obrany zaskakovat záložník Essien. Mourinho se zřejmě poučil a pro příští sezónu má nachystané nové posily v podobě Tal Ben Haima a Alexe. V neposlední řadě nelze zapomenout ani na tak dobře známé zranění Petra Čecha. Cudicini ani Hilário potřebnou jistotu spoluhráčům v poli dát nedokázali.

Další z faktorů, který týmu bezpochyby uškodil, byl příchod Ĺ evčenka. Do Chelsea se měl údajně dostat jen kvůli vřelým vztahům s majitelem Abramovičem. Mourinho s ním měl zpočátku trpělivost, ale i nedotknutelný Ukrajinec se musel po několika matných výkonech posadit na lavičku náhradníků. Okamžitě se okolo něj začaly točit nejrůznější zvěsti, od návratu do AC Milán až po donášení Abramovičovi. Běloruský záložník Hleb z Arsenalu dokonce neváhal veřejně prohlásit, že třicetiletý útočník je na anglický fotbal už dávno starý. Čím méně to šlo Ĺ evčenkovi, tím více zářil jeho kolega Didier Drogba. Silový útočník se stal nejen nejlepším střelcem mužstva, ale i celé Premier League se dvaceti góly.

Místo triumfu v Premier League a Lize mistrů uspěla Chelsea na poli domácích pohárových soutěží, když získala Ligový pohár i FA Cup. V očích veřejnosti možná pokládané za druhořadé trofeje, ale FA Cup se v Anglii těší podobné důležitosti jako ligová soutěž. Letošní finále navíc určitě utkví fanouškům v hlavách, protože se hrálo na zbrusu novém Wembley. Blues v něm vítězstvím 1:0 oplatili Manchesteru United druhé místo v lize.

Odvážný cíl čtyř trofejí se naplnit sice nepodařilo, ale i dva poháry jsou při daném vývoji sezóny úspěchem.

Zazářil – Didier Drogba

Už o něm byla řeč. Celá odpovědnost za střílení branek při výpadku Ĺ evčenka letos ležela na něm. Drogba se s ní srovnal skvěle. Střílel góly, pracoval pro mužstvo, na rozdíl od jiných hvězd noviny plnil jen svými výkony na hřišti. Možná nejužitečnější hráč celé soutěže.

Nezklamal – Mickael Essien

I ghanský záložník patří mezi ty, kteří obětují osobní pocty pro týmový úspěch. Nestřílí tolik gólů jako Lampard, nezabrání tolika gólům jako Čech, ale jeho práce pro tým je přesto nedocenitelná. Dokázal bez větších problémů zaskočit na více postech sestavy.

Čekali jsme víc – Michael Ballack

Od bronzového medailisty z loňského světového šampionátu si určitě v Chelsea slibovali víc. Zatímco v Bayeru byl vůdčí postavou, v týmu Blues byl jen součástí hvězdného souboru a zapadl do průměru. Ani on sám nebyl se svými výkony spokojen. Navíc mu byl neustále předhazován jeho vysoký plat.

Pohořeli – Khalid Boulahrouz, Andrej Ĺ evčenko

Narychlo upečený přestup řízného holandského obránce se příliš nepovedl. Nastoupil jen do 13 zápasů a vše nasvědčuje tomu, že po roce anglickou ligu opustí. Zájem má Sevilla i některé německé kluby. Ĺ evčenka netřeba zatím zatracovat, ale v příští sezóně bude muset hodně přidat, aby napravil pokažený dojem. Pokud ovšem v Chelsea zůstane.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články