Zpět na » Premier League » Změní Big Four své složení?

Premier League - Změní Big Four své složení?

0

Líbilo se

02.07. - Arsenal, Liverpool, Chelsea, Manchester United. Elita anglické kopané, která už několik let drží svoji nadvládu nad Premier League. Ani letos se tabulka na prvních čtyřech místech nijak nezměnila, ale závěr uplynulé sezóny a dosavadní průběh přestupového období naznačuje, že "Big Four" by se v příštích letech nemusela stát nedotknutelnou.

Během posledních deseti let se podařilo jen třem klubům vklínit mezi silnou čtyřku. První to dokázal Leeds United, ještě ve svých slavných dobách. V případech Newcastlu a Evertonu se však jednalo jen o příjemná překvapení, která oživila boje o přední příčky. Premier League bývá také často za tuto dominanci čtyř gigantů kritizována. Titul s železnou pravidelností putuje vždy do Londýna, Manchesteru, nebo Liverpoolu, na rozdíl třeba od německé bundesligy, kde se pořadí často mění. Poslední měsíce však naznačují, že ona hegemonie by mohla být už v příští sezóně narušena.

Nakupujte, dokud je co

Závody v posilování kádru začaly okamžitě po skončení uplynulé sezóny. Mistr z Manchesteru neváhal a doplnil již tak silnou soupisku o záložníky Naniho, Andersona a Hargreavese, za které v součtu zaplatil přes 40 milionů liber. A to má ještě Sir Alex políčeno na kvalitního útočníka. Chelsea také neotálela, avšak Jose Mourinho zvolil trošku jinou strategii. Zatím neutratil ani libru, podepsal totiž smlouvu se třemi volnými agenty – Sidwellem, Ben Haimem a Pizzarem. Že by však měl od hodného strejdy Abramoviče útrum, to popírá: "Nikdo z vedení za mnou nepřišel a neřekl, abych podepisoval jen volné hráče, protože nedostanu peníze. Když je podepisujete jenom proto, že jsou zadarmo, je to špatný obchod. Já je přivedl proto, že jsou dobří." V Chelsea už se také těší na Maloudu z Lyonu nebo Brazilce Alexandra Pata. Třetím velkým hráčem na trhu se stal Tottenham. Manažer Martin Jol poslal 10 milionů liber na účet Southamptonu za beka Garetha Balea, dalších 16,5 za útočníka Darrena Benta. A zdaleka nehodlá končit. V jednání je stále příchod vycházející francouzské hvězdy Younese Kaboula (10 milionů liber), Jol by rád oslabil i konkurenční Chelsea a zatoužil po opomíjené dvojici Lassana Diarra, Shaun Wright-Phillips (souhrnně 18 milionů liber).

Vybírejte, ale nepřeberte

Arsenal a Liverpool se na přestupovém trhu rozhlíženi daleko déle. Než se stačili rozkoukat Gunners, pláchl jim do Barcelony kapitán Thierry Henry, největší opora týmu v posledních osmi letech. Až dnes se Arsene Wenger rozhoupal a koupil z Dinama Záhřeb útočníka Eduarda Da Silvu, odstupné zůstalo utajeno. Nebylo by na tom nic až tak divného, kdyby z tábora Dinama nevyšla zpráva, že Da Silva stál 16 milionů liber, tedy téměř na vlas stejnou částku, kterou Arsenal inkasoval za hvězdného Henryho. Při vší úctě k Chorvatovým kvalitám budí tento přestup jisté rozpaky. Ne každý hráč, zvláště z jihu, si dokáže na anglický styl přivyknout. Pokud Da Silva stál skutečně tolik co Henry, bude mít plné ruce a hlavně nohy práce, aby tuto částku obhájil. Rafael Benítez z Liverpoolu se zahleděl do Fernanda Torrese z Atlética Madrid a momentálně nevidí a neslyší nic okolo sebe. Poslední zprávy však hovoří o tom, že svého miláčka přeci jen na Anfield Road přivede, i když ho i s Torresovým platem přijde na nekřesťanských 58 milionů liber. Pro Torrese platí to stejné co pro Da Silvu. Wenger i Benítez dlouho vybírali, ale jestli nepřebrali, ukáže až samotná sezóna.

Drogba: Arsenal nemá šanci

Kdo tedy půjde z kola, přesněji z velké čtyřky, ven a kdo se naopak zařadí do skupiny vyvolených? První na ráně je Arsenal. Už předchozí dvě sezóny jen tak tak uhájil čtvrté místo a nikdo neví, co s Kanonýry udělá odchod Henryho. Z boje o titul už Arsenal vyřadil nejlepší střelec uplynulé sezóny Didier Drogba z Chelsea: "Arsenal má velký problém, Henryho absenci se nepodaří jen tak vyřešit. Znamená to, že o titul si to rozdáme znovu my s United." Ano, v boji o titul to zřejmě vypadá jen na zmíněnou dvojici. I Liverpool totiž dlouhodobě strádá, titul z Premier League je Reds zakletý, poslední získali před dvaceti lety. Proč by se na místech těchto dvou nemohl objevit některý z číhajících dravců? Everton dal dohromady skvěle fungující tým, Portsmouth si v posilováním kádru v ničem nezavdá s týmy ze špičky tabulky, od nuly budou chtít začít v ambiciózním West Hamu. Největší šanci však mají Kohouti z Tottenhamu. Holandský stratég Martin Jol už tři roky buduje silný tým, vedení mu přivede na koho si ukáže. Měšec s klubovými financemi se zdá být bezedný. Spurs už dvakrát po sobě skončili na páté pozici, výborný finiš z minulého ročníku navíc dává slušné naděje pro ten nadcházející. "Pro mě, jako pro manažera, by bylo důležité vyhrát titul, ne FA Cup. Ale ve Spurs je to nemožné. Ale dostat se do elitní čtyřky, pokud Liverpool nebo Arsenal vypadne, to bychom dokázat mohli. Proč ne," hledí Jol optimisticky do nové sezóny.

Kádry týmů ještě zdaleka nedostaly konečných podob, ale už teď vše nasvědčuje tomu, že příští ročník nejlepší fotbalové soutěže světa by mohl být nejzajímavější za posledních několik let.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články