Zpět na » Premier League » Arsenal: Bude ještě hůř?

Premier League - Arsenal: Bude ještě hůř?

0

Líbilo se

29.06. - Zklamání, výbuch, ústup ze slávy, najdete lepší slova? Londýnský Arsenal měl celkem čtyři možnosti k získání některé z cenných trofejí, ale nevyužil ani jedinou, ve třech případech dokonce vyklidil bojové pozice velmi brzy. Čas vysvědčení nastal a Wengerovi hoši si to letošní určitě za rámeček nedají.

Už loňská sezóna se stala varováním, ale finále Ligy mistrů tak trochu zakrylo neúspěch na ostatních frontách. Vyřazení už v prvním kole vyřazovací části Ligy mistrů, čtvrté místo v Premier League, páté kolo FA Cupu a za několik měsíců už bude zapomenut i jediný významnější počin, jimž bylo finále Carling Cupu. Zkrátka zklamání na čtvrtou. Kam se poděl ten téměř neporazitelný tým, který na začátku nového tisíciletí získal dva ligové tituly?

Pokud srovnáme tehdejší a současný kádr, najdeme několik důležitých rozdílů. Pro připomenutí, základní sestava Arsenalu z mistrovského ročníku 2001/02 vypadala přibližně takto: Seaman – Cole, Campbell, Adams, Keown – Pires, Parlour, Vieira, Ljungberg – Henry, Bergkamp. Příznačným označením pro tento tým by se mohlo stát slovo zkušenost. Věkový průměr těchto borců hodně převyšoval ten nynější. Je sice hezké mít v týmu teenagery Fabregase, Djouroua, Denilsona nebo Walcotta, ale jejich nevyrovnanost výkonů, zapříčiněná právě nízkým věkem, je neoddiskutovatelná. Manažer Wenger je také často kritizován za přílišný počet cizinců v týmu. Výše zmíněnou sestavu tvořili z více než poloviny hráči anglické reprezentace. A dnes? Na celé soupisce jsou všehovšudy dva Angličané, přičemž místo v základní sestavě nemá jisté ani jeden z nich. Tento problém se ukázal v plné nahotě při utkáních Arsenalu s papírově slabšími soupeři. Jakmile někdo na Kanonýry nastoupil s ostřejším stylem hry, techničtí hráči Arsenalu začali mít problémy a právě v těchto utkání poztráceli pořádnou dávku bodů (namátkou Sheffield, Fulham, Manchester City). Nějaký ten „anglický řezník“ typu Carsleyho či Nolana by se v těchto utkáních nepochybně hodil. Naopak v zápasech s týmy z velké čtyřky neměl Arsenal problémy. Dokázal například dvakrát zdolat Manchester United, poražen odcházel pouze ze souboje s Liverpoolem na Anfield Road.

Velkým problémem se také ukázaly začátky zápasů. Arsenal musel celkem dvacetkrát (tj. ve více než polovině utkání) dotahovat náskok soupeře. Ne, že by se mu to nedařilo, hráči jistě zaslouží pochvalu za otočené zápasy s Manchesterem United či Boltonem. Jenomže pak tu byla také utkání, kde stačili náskok pouze srovnat a zbytečně tak přišli o dva body například v zápasech s Aston Villou nebo Middlesbrough. Příčina se dá opět hledat v nízkém věku sestavy, hráči zřejmě nepřistupovali k utkáním zcela koncentrovaní. Hlavně domácí Emirates Stadium se měl stát nedobytnou pevností, ale i zde Arsenal desetkrát prohrával a poztrácel spoustu bodů, ač byl ve většině zápasů lepším týmem. Ĺ ance si hráči Gunners vypracovali, ale jejich produktivita byla chabá, na každý gól se obrovsky nadřeli.

Jedno navazuje na druhé. Problémy se střílením branek by možná nebyly takové, nebýt několika zranění, které zejména ofenzivní hráče Arsenalu postihly. Kapitán a nejlepší střelec týmu v historii Thierry Henry měl prakticky celou sezónu drobné problémy a byl nucen několik utkání vynechat. Začátkem března pro něj už sezóna skončila nadobro a zápas proti Wiganu byl nakonec tím posledním, který v červeném dresu odehrál. Už koncem ledna byl do konce sezóny vyřazen i do té doby nejlepší střelec týmu Robin van Persie, mladíček Walcott kvůli chatrnému zdraví také zvládl jen 16 utkání. Menším či větším potížím se nevyhnul ani playmaker Tomáš Rosický.

Už několik týdnů před koncem sezóny bylo jasné, že tento ročník se do historie Gunners nijak výrazně nezapíše. Povinnost si tým splnil alespoň pět kol před koncem, kdy odrazil nápor dotírajícího Boltonu a zajistil si místo v předkole Ligy mistrů. Vrchol sezóny však měl teprve přijít a nekonal se na hřišti. Kvůli neshodám uvnitř klubu odešel dlouholetý viceprezident David Dein, před pár dny klub hodil přes palubu i svého kapitána Thierry Henryho. Z důležitých postav tak na lodi zbyl už jen Wenger. Arsenal má zájem na prodloužení kontraktu, ale francouzský kouč podle Henryho slov skončí už za rok. Arsenal prožil těžkou sezónu, ale ta následující bude podle všeho ještě těžší.

Zazářil – Francesc Fabregas

Nedávno dvacetiletý záložník toho už má ve svém věku za sebou tolik co málokdo jiný. Stal se nejvytěžovanějším hráčem Arsenalu v této sezóně, odehrál všechna utkání v lize i Lize mistrů. Po nákupu Henryho určitě jeden z nejlepších Wengerových obchodů.

Nezklamal – Gilberto Silva

Brazilský záložník, který na podzim oslaví už 32. narozeniny, se stal při zranění zkušených spoluhráčů jakýmsi dohlížejícím nad londýnskou školkou, zastupoval Henryho v kapitánské funkci. Do očí bije také jeho nebývalá produktivita – deset gólů v sezóně vstřelil naposledy možná v žákovských letech.

Čekali jsme víc – Thierry Henry, Freddie Ljungberg, William Gallas

Tahle trojice měla táhnout mužstvo za úspěchy, ale proti byla ve všech třech případech zranění. Každý z nich proto pomohl Arsenalu jen zhruba v polovině utkání. Pokud budou Ljungberg s Gallasem v příští sezóně fit, stanou se opět důležitými součástkami celého soukolí.

Pohořel – Jeremie Aliadiere

Neprosadil se na různých hostováních, neprosadil se ani letos v Arsenalu. Wenger ho nenasazoval ani přesto, že v týmu byl velký nedostatek útočníků. V základní sestavě nastoupil jen dvakrát, devětkrát střídal, gólově vyšel naprázdno. O svých kvalitách se pokusí přesvědčit v Middlesbrough, kam po sezóně přestoupil.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články