Zpět na » Premier League » 200 gólů v nedohlednu

Premier League - 200 gólů v nedohlednu

0

Líbilo se

30.07. - Vstřelit dvě stovky gólů v Premier League, to je souzeno jen opravdovým legendám, výjimečným kanonýrům. Zatím se to povedlo pouze jedinému – Alanu Shearerovi. Od magické hranice už je téměř na dostřel vzdálen další borec – Andy Cole. Vstřelit dvanáct branek se však v jeho situaci rovná téměř utopii. Z obávaného střelce se v Portsmouthu stal muž na odstřel.

Potřebujete spolehlivého útočníka, který vstřelí minimálně deset gólů za sezónu? Angažujte Andyho Colea! Bilance tohoto útočníka je opravdu fantastická, vždyť téměř ve všech klubech, kterými za svoji kariéru prošel, si udržoval průměr 0,5 gólu na zápas. Nesmazatelně se vryl do paměti fanouškům Newcastlu, Manchesteru United, Blackburnu či Fulhamu. Až v Portsmouthu se cosi zadrhlo. Cole dokončil uplynulou sezónu pouze ve druhé lize a co bude dál, to je ve hvězdách.

Do nového působiště přitom vstupoval s chutí a optimismem. „Klub se chce posunout dopředu, kupuje posily. Snaží se začít něco nového a já chci být při tom. Chci střílet góly a dostat klub do první desítky,“ říkal krátce po podpisu dvouleté smlouvy Cole, jehož přestup z Manchesteru City se upekl takřka v posledních pěti minutách letního přestupového termínu. Manažer Harry Redknapp za zkušeného útočníka zaplatil půl milionu liber. Začátek sezóny však nové posile utekl, kvůli zranění musel dohánět manko ve fyzické kondici. A příležitost využili jiní. Především už téměř odepsaný Nigerijec Kanu se činil a typově podobný Cole musel chtě nechtě usednout na lavičku náhradníků. Klub se vyhříval na krásné třetí příčce a nebyl důvod cokoliv měnit.

Cole však nastalou situaci nesnášel příliš dobře. Na roli střídajícího žolíka nebyl zvyklý a začal reagovat podrážděně. „Redknapp se mi už pár dní vyhýbá. Nečekal jsem, že odehraji 38 zápasů, ale věřím, že 25-30 zápasů bych zvládl. Ale už sedím čtyři měsíce na lavičce a nebudu lhát, prostě jsem zklamaný. Když sedím pořád na prdeli, moc gólů nedám,“ nebral si servítky odstrčený Cole. Redknapp jeho opomíjení stále přisuzoval nedostatečné kondici. „Nekupoval jsem ho jako náhradníka. Chci, aby střílel góly a v tom on patří k nejlepším. Ale moc toho nenatrénoval a musím dávat pozor na to, kolik času na hřišti mu dám,“ dodává Redknapp.

V lednu proto přišla celkem očekávaná situace – na Colea se začaly vyptávat ostatní kluby z Premier League, které nutně potřebovaly střelce. Největší zájem byl ze strany Evertonu. Redknapp však rázně všechny nabídky smetl ze stolu s odůvodněním, že je s veteránovými službami spokojen. Nakonec přesvědčil i samotného Colea, aby zůstal a nabídku Toffees odmítl. Co však čert nechtěl, Cole se znovu zranil. Do hry ho nepustil zraněný prst na noze.

Když se útočníkova situace nelepšila, přišlo vysvobození – ovšem ze druhé ligy. V půlce března vzal Cole zavděk nabídkou Birminghamu City a rozhodl se klubu pomoci k návratu do Premier League. Jenomže i během působení v dresu Blues se potýkal s drobnými zraněními, která ho pustila do hry v pouhých pěti zápasech. Manažer Steve Bruce si však Colea cenil i kvůli jeho zkušenostem a měl velký zájem jej v týmu udržet natrvalo. „Měl na spoluhráče velký vliv na hřišti i v kabině. Je to pravý profesionál, který svoji práci dělá fantastickým způsobem. Chtěl bych ho tu natrvalo, ale jeho platové podmínky z Portsmouthu si prostě nemůžeme dovolit,“ litoval po skončení sezóny Coleova návratu k Pompey Bruce.

Budoucnost Andyho Colea na Fratton Parku je však hodně nejistá. Do klubu přišli noví útočníci Dave Nugent a John Utaka, na spadnutí je i prodloužení smlouvy s Kanuem. Cole ani neodcestoval s týmem na přípravné turné do Hong Kongu. Jeho komunikace s Redknappem opět vázne. „Nevím, proč jsem do Hong Kongu nejel, na to se musíte zeptat manažera. Já chci hrát fotbal, ale v Portsmouthu to zřejmě nebude,“ nechápal své opomenutí Cole. „To Andy chtěl zůstat doma. Ptali jsme se ho, ale on chtěl raději doléčit své zranění. Nevím, proč do novin říkal něco jiného. Asi jenom proto, že chce z klubu odejít,“ kontroval Redknapp.

Dočká se nakonec bývalý anglický reprezentant vysvobození a přestoupí jinam? V uplynulé sezóně nastoupil v základní sestavě pouze pětkrát a letos by se do hry vzhledem k velké konkurenci dostával ještě méně. Zájem o něj je, ovšem pouze z nižších soutěží. A odtud se góly do statistik Premier League nepočítají. K dosažení magické dvoustovky jich Cole potřebuje ještě dvanáct. „Během kariéry jsem se moc uznání nedočkal, kdybych dal těch 200 gólů, možná by přišlo. Dal jsem už 188 gólů a lidé o mě stále pochybují. 200 gólů dokázal dát jen Alan Shearer a kdyby se to podařilo mě, bude to černé na bílém a nikdo mi to nevezme,“ motivuje Colea vidina zápisu do historie. Základem je však získat angažmá v některém klubu v Premier League. „Chci hrát ještě v Premier League, možná to bude moje poslední sezóna na této úrovni. Mám svůj cíl, kterého chci dosáhnout,“ říká odhodlaně pětatřicetiletý kanonýr.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články