Zpět na » Premier League » Hráč, který mění zákony

Premier League - Hráč, který mění zákony

0

Líbilo se

25.07. - Představte si, že jenom kvůli Vám zasedá celý parlament a snaží se rozbít dlouhá léta dodržovanou tradici. Kdo tedy musíte být? Národní hrdina? Vlastizrádce? Michael Jackson? Chyba lávky. Stačí umět hrát slušně fotbal a být ve své zemi oblíbený. Přesně takový humbuk se strhl okolo Bena Sahara, největší naděje izraelské kopané v historii.

Tomuhle klučinovi ještě není ani osmnáct let a už patří mezi největší celebrity Izraele. Ben Sahar, útočník londýnské Chelsea, má zatraceně dobře nakročeno k tomu, aby se jednoho dne zařadil po bok velikánů evropské kopané. Nebo taky může skončit v propadlišti dějin. Izrael totiž striktně dodržuje základní vojenskou docházku a Sahar po dovršení osmnáctých narozenin nebude výjimkou. Tři roky v zákopech by mohly slibně se rozvíjející talent zničit. Izraelští politici proto začali dávat hlavy dohromady a snaží se prosadit zákon, který by jedinému Saharovi udělil výjimku a mladý útočník by mohl pokračovat ve svém vývoji v anglickém velkoklubu. Jak se zdá, vše je na dobré cestě. Sahar si zřejmě bude muset najít v Londýně práci, ale fotbal bude moci hrát dál.

Chelsea si hbitého útočníka poprvé všimla na reprezentační úrovni šestnáctiletých. Sahar při zkoušce na Stamford Bridge skauty Blues natolik zaujal, že za něj v květnu minulého roku bez váhání zaplatili 320 000 liber, pro srovnání přibližně stokrát méně než za trápícího se Ĺ evčenka. Začátky v cizí zemi ale nebyly jednoduché. „Na začátku to bylo složité, ale postupem času jsem si uvědomil, že to tak hrozné není. Našel jsem si v Londýně spoustu přátel. Když se mnou byli i rodiče, cítil jsem se jako doma. V Anglii se mi líbí,“ vzpomíná Sahar na první dny za kanálem La Manche.

Po pár měsících oťukávání šla výkonnostní křivka mladého útočníka velmi strmě vzhůru. Z juniorky přešel Sahar do rezervního týmu Chelsea a debut v áčku Josého Mourinha na sebe také nenechal dlouho čekat. 6. ledna 2007 v zápase FA Cupu proti Macclesfieldu vystřídal Sahar na poslední čtvrthodinku Salomona Kaloua. Při prvním útoku si to neohroženě namířil mezi čtyři obránce soupeře. Sice neuspěl, ale zaujal svojí rychlostí a dravostí. Za týden už si připsal ostrý start v Premier League. Sahar si rázem připadal jako v pohádce. Hvězdy z Chelsea v čele s portugalským stratégem však jeho talent brzy rozpoznaly a přijaly jej za svého. „Mourinho je velmi ochotný ke mně i ostatním mladým hráčům. Trochu jsem se obával, ale on jen přišel a řekl mi, ať hraji svoji hru. A není to jen on, kdo se mi snaží pomáhat. Měl jsem za to, že nikdo z těch hvězdných hráčů se se mnou nebude vybavovat, ale když třeba na tréninku něco nedělám dobře, poradí mi. Hlavně Didier Drogba se mi snaží vysvětlovat, co a jak mám dělat. Je to úžasný hráč a skvělý chlapík,“ těší se ze spolupráce s nejlepším střelcem Premier League.

Sahar už si začíná dělat jméno i na mezinárodním poli. Mládežnické reprezentační výběry téměř všechny přeskočil. Poslední akcí, kterou na juniorském poli absolvoval, zřejmě byl nedávno skončený evropský šampionát jedenadvacítek. I zde byl Sahar již tradičně nejmladším hráčem turnaje. Překvapivý účastník sice díru do Evropy neudělal, ale Sahar motal hlavy i daleko zkušenějším protihráčům. „Myslíte si, že ho máte pokrytého, ale najednou se otočíte a on je pryč,“ říká na Saharovu adresu kapitán mistrovského holandského výběru Ron Vlaar.

V únoru letošního roku poprvé navlékl dres reprezentačního áčka a okamžitě překonal všechna důležitá nej. Nejmladší reprezentant a o měsíc později nejmladší střelec, když proti Estonsku jako střídající hráč skóroval hned dvakrát. Evropská smetánka jej uvidí v akci možná už příští rok, protože Izrael má stále slušnou šanci se probít na závěrečný turnaj EURO 2008.

Poslední sezónu zaznamenal Ben Sahar raketový vzestup. On sám je však příznivcem spíše postupných kroků. „Vše se semlelo opravdu rychle, ale stále musím mít na mysli, že jsem mladý a mám co dokazovat. Nemůže mě uspokojit to, že jsem v Chelsea. Musím ukázat, že můžu hrát na téhle úrovni, že si zasloužím být v takovém klubu. Ale nic se nemá uspěchat. Chce to počkat si na šanci, zlepšovat se v každém tréninku. Když chcete být mezi nejlepšími, musíte se učit den ode dne,“ dodává zanedlouho osmnáctiletý forvard, který příští sezónu zřejmě stráví na hostování v League Championship. A pak? Pak za ním možná přijde o radu sám Drogba…

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz/uefa.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články