Zpět na » Premier League » Shilton, Seaman, kdo dál?

Shilton, Seaman, kdo dál?

0

Líbilo se

24.08. - Mezi lety 1970 – 2002 odchytali oba výše zmínění brankáři za anglickou reprezentaci dohromady rovných 200 zápasů. Peter Shilton ani David Seaman neměli ve své době mezi třemi tyčemi hrdého Albionu konkurenci. Od podzimu 2002, kdy skončil druhý jmenovaný, se zatím marně hledá pokračovatel slavné dvojice.

Nabízí se jméno Paula Robinsona, brankáře v ideálním fotbalovém věku, ale i nad ním se pomalu začínají stahovat mračna. Při malé sondě do minulosti zjistíme, že problémy anglických gólmanů se táhnou zhruba od Mistrovství světa 2002. Jistě, byly i dříve, ale v posledních letech se začínají chyby brankářů projevovat s nebývalou intenzitou.

Ještě na Mistrovství světa v Japonsku a Koreji byl anglickou jedničkou David Seaman. Albion v základní skupině porazil například Argentinu, ve čtvrtfinále čekal další jihoamerický gigant – Brazílie. Běžela 49. minuta, když se za stavu 1:1 postavila k přímému kopu vycházející hvězda Ronaldinho. Zatímco každý čekal centr do pokutového území, mladý Brazilec míč ze 40 metrů poslal přímo do šibenice překvapeného Seamana. Ten vzal pozdější vyřazení Anglie na sebe. Už tehdy se začalo spekulovat, zda má brankář Arsenalu na místě jedničky pokračovat. Když dostal za tři měsíce v kvalifikačním duelu proti Makedonii gól přímo z rohového kopu, bylo jeho reprezentační kariéře definitivně odzvoněno.

Jeho místo zaujal David James, další zkušený brankář, který léta čekal na svoji šanci. Vedl si dobře, na místě jedničky se udržel dokonce i poté, co s West Hamem sestoupil z Premier League. Na Mistrovství Evropy 2004 odchytal všechny zápasy, ve čtvrtfinále však nedokázal v penaltovém rozstřelu domácím Portugalcům chytit ani jeden pokus a Anglie jela domů velmi brzy. A Jamese provázel podobný osud jako jeho předchůdce. Na podzim 2004 hrubě chyboval v kvalifikaci proti Rakousku a místo prvního brankáře musel přepustit Paulu Robinsonovi. James sice figuroval ještě v týmu pro světový šampionát v Německu, ale pak se zdály být jeho dny v reprezentaci sečteny.

Když naskočil do branky mladý brankář Tottenhamu, zdál se být problém vyřešen. Robinson na šampionátu v Německu udržel ve čtyřech z pěti zápasů čisté konto, leč znovu neuspěl v penaltovém rozstřelu s Portugalskem. A jakoby se u něj začal po vyřazení na velkém turnaji projevovat komplex jeho předchůdců – chyboval v dalších zápasech. Jeho minela proti Chorvatsku, kdy netrefil malou domů Garyho Nevilla, je ještě v živé paměti. Mnohými je viděn také jako hlavní viník vyrovnávací branky v přátelském utkání s Německem. Na jeho místo se zákonitě tlačí další aspiranti na post anglické jedničky.

Už v minulé sezóně dostal šanci Ben Foster, ale tomu se do rozletu postavilo zranění, kvůli kterému bude delší dobu mimo hru. Překvapivý comeback přichystal David James, který se v Portsmouthu rozchytal k velkým výkonům. V sedmatřiceti letech dostal důvěru na druhý poločas s Německem. „Nečekal jsem to, je to velký úspěch. Pokud bude šance, chci chytat. Ne však kvůli tomu, že někdo jiný dělá chyby, ale proto, že já chytám dobře,“ odmítá přebrat místo nešťastnému Robinsonovi veterán z Pompey. Hlavní problém Jamese spočívá v jeho pokročilém věku. V sedmatřiceti letech opravdu neskýtá žádnou větší perspektivu. Pokud by se ale reprezentační kouč Steve McClaren měl řídit zásadou, že chytat bude ten nejlepší – pak by to měl být právě James.

Jak přiznává i sám James, do popředí se dere i mladší generace. Dvaadvacetiletý Scott Carson odchytal loni skvělou sezónu v Charltonu, letos jej Liverpool pro změnu pustil do Aston Villy, kde by si měl zachytat určitě více než v týmu Reds. Svého brankáře do reprezentace tlačí i Wigan, jedno z největších překvapení dosavadního průběhu Premier League. „Chris Kirkland je kvalitní gólman, Steve McClaren by se na něj měl přijet podívat. Pokud se bude týmu dařit a on bude dál vychytávat nuly, tak nevidím důvod, proč by nemohl být v reprezentaci,“ pěje ódy na adresu svého gólmana manažer Latics Chris Hutchings.

Svůj reprezentační sen sní i Robert Green z West Hamu United. „Myslím, že moje šance jsou malé. David James je zpátky, Scott Carson bude chytat za Aston Villu, Robbo má své místo jisté. Ben Foster se také vrátí, takže jsem možná nějaká pátá nebo šestá volba,“ smiřuje se se svým osudem gólman londýnských Kladivářů.

Situace okolo anglické jedničky by se měla začít řešit co možná nejrychleji. Albion je momentálně ve své kvalifikační skupině o EURO 2008 až na čtvrtém místě a už za dva týdny hostí v bojích o důležité body Izrael a Rusko. Bude se čekat na další Robinsonovu chybu? Nebo jeho místo zaujme James, který očividně chytil druhý dech? Ať už se mezi tyče postaví ten či onen, nebo někdo úplně jiný, rozhodně se prozatím nestane pokračovatelem éry slavných brankářů z osmdesátých a devadesátých let minulého století. Pozice všech kandidátů na místo anglické jedničky jsou hodně vrtkavé.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Nejnovější články