Zpět na » Premier League » TOP 20 přestupů v Premier League

TOP 20 přestupů v Premier League

0

Líbilo se

04.09. - FotbalPortal.cz se pokusil sestavit žebříček dvaceti nejzajímavějších přestupů v anglické Premier League. Postupoval přitom nikoliv podle ceny hráče, ale snažil se v konečném hodnocení postihnout i další kritéria. Který manažer si tedy může gratulovat k nejlepšímu přestupu léta?

Letošní léto se v Premier League neslo ve znamení opravdového „přestupového šílenství“, někteří manažeři by z nových posil sestavili prakticky celou novou jedenáctku. Páteční půlnocí horečné nakupování skončilo, tedy minimálně do ledna příštího roku. Poslední den přestupového období však byl v porovnání s předchozími lety i celým letošním létem nezvykle poklidný. Z více než 150 posil, které si manažeři do svých klubů přivedli, se Fotbalportal.cz pokusil vybrat dvacítku nejpovedenějších. Při výběru hrála roli kritéria jako cena/kvalita, využitelnost na více postech, perspektiva budoucího vývoje, přínos pro tým. V konečném hodnocení se promítly i další aspekty, jako náchylnost ke zraněním, zkušenosti apod. Přesto berte pořadí pouze orientačně, výhodnost toho či onoho přestupu ukáží až následující měsíce.

1. Gareth Bale (Southampton → Tottenham Hotspur)
Zlato bere teprve osmnáctiletý mladíček, který si zřejmě na několik budoucích let pronajme levou stranu sestavy londýnských Kohoutů. Skvěle zahrávanými přímými kopy roste jeho přínos pro tým. Nejlepší přestup má tedy na svědomí Holanďan Martin Jol, který za mladého velšského reprezentanta zaplatil odstupné pět milionů liber, které se ale může časem vyšplhat na dvojnásobek.

2. Ryan Babel (Ajax Amsterdam → FC Liverpool)
Další ze slavných odchovanců Ajaxu v létě zamířil po zisku zlaté medaile na šampionátu jedenadvacítek na Anfield Road, kde se za něj nerozpakovali dát 11,5 milionu liber. Ofenzivní záložník či útočník je už ve dvaceti letech podle holandské legendy Marca Van Bastena novým Henrym.

3. Owen Hargreaves (Bayern Mnichov → Manchester United)
Jeho přestup do Anglie vzal všem činovníkům dozajista hodně sil, ale nakonec si „kanadský Angličan“ 9. července definitivně přetáhl přes hlavu červený dres United. Jeho obrovskou předností je, že je schopen nastoupit snad na osmi nebo devíti místech sestavy a zřídkakdy zklame. V konkurenci Scholese nebo Carricka se může vyburcovat k ještě lepším výkonům. O první místo jej připravilo jen vysoká cena.

4. Carlos Tevéz (West Ham United → Manchester United)
Argentinský útočník je v United zatím pouze na hostování, které bylo prakticky za hubičku. Na jaře ukázal, že může být bez přehánění i nejlepším hráčem v Anglii. Letos od něj každý čeká, že stoprocentně nahradí zraněného Rooneyho, což se zatím ne zcela daří. Se zlepšenými výkony týmu by mohl přijít i jeho čas.

5. Geremi (Chelsea → Newcastle United)
Možná je překvapivě vysoko, ale Sam Allardyce jeho získáním udělal opravdu dobrý obchod. V osmadvaceti letech je kamerunský univerzál stále v ideálním fotbalovém věku, navíc má zkušeností na rozdávání z největších klubů světa – Realu Madrid nebo Chelsea. A to nejdůležitější – byl zadarmo.

6. Alan Smith (Manchester United → Newcastle United)
I další příčka patří Magpies, tentokráte dravému štírkovi Alanu Smithovi, který před vidinou leštění lavičky v United raději zvolil odchod. Hráč přímo stvořený pro Premier League může nastoupit na hrotu útoku i v záložní řadě, vyniká obrovskou pracovitostí.

7. Freddie Ljungberg (Arsenal → West Ham United)
Technickému Arsenalu se švédský bojovník už do krámu nehodil, proto zamířil ke konkurenčním Kladivářům. Ve třiceti letech už sice není nejmladší, ale vše bohatě vynahradí bohatými zkušenostmi. Jediné, co by mohlo stát v cestě jeho výkonům, jsou častá zranění.

8. Leighton Baines (Wigan Athletic → Everton)
Ĺ est milionů liber za levonohého obránce, to je slušná cena. Zvláště, pokud má většinu své kariéry ještě před sebou. Pokud Everton bude znovu bojovat o evropské poháry, může Baines pomýšlet i na reprezentační dres.

9. Vedran Čorluka (Dinamo Záhřeb → Manchester City)
Zřejmě nejvíce nenápadný obchod Svena Görana Eriksson, ale může se ukázat jako nejlepší. Mladý chorvatský reprezentant je schopen nastupovat uprostřed i na kraji obrany, v porovnání v ostatními posilami Citizens byl i relativně levný.

10. Maceo Rigters (NAC Breda → Blackburn Rovers)
Nejlepší střelci v historii evropských šampionátů jedenadvacítek, to byla vždy velká jména. Letošní král střelců Rigters může jít ve stopách Del Piera, Kluiverta, Gilardina nebo Huntelaara. Odstupné sice nebylo zveřejněno, ale prý se jednalo o pouhý milion liber, což jsou v porovnání s letošními cenami drobné.

11. Mario Melchiot (Stade Rennes → Wigan Athletic)

Po odchodu z Chelsea se trošku ztratil z očí, ale během jediné sezóny ve Francii zazářil natolik, že se na Britské ostrovy znovu vrací. Třicetiletého Holanďana získal zadarmo Wigan a hned z něj udělal svého kapitána. V předpokládaných bojích o záchranu se budou jeho zkušenosti hodit.

12. Ian Harte (Levante → Sunderland)
Vyhlášený exekutor přímých kopů se po několika letech vrátil do Premier League a pokusí se probít do sestavy nováčka Sunderlandu, kam přišel jako volný hráč. Jeho kvality jsou velmi dobře známé z dob v Leeds United, v poslední době jej však pronásledují zranění.

13. John Utaka (Stade Rennes → Portsmouth)
Ve Francii si udělal velmi dobré jméno a s potvrzováním dobré pověsti začal hned zkraje sezóny. Podle neoficiálních zdrojů se sice stal nejdražší posilou v historii Pompey, ale skýtá dobrou perspektivu, může hrát i na křídle. S krajanem Nwankwem Kanuem tvoří nebezpečné nigerijské duo.

14. Nani (Sporting Lisabon → Manchester United)
„Nerozvíjí se, stagnuje,“ znělo z úst kritiků při příchodu mladého Portugalce na Old Trafford. Tomu spadla šance hrát v základní sestavě rovnou do klína při třízápasovém trestu Cristiana Ronalda a vede si velmi dobře. Jestli byla 14 milionů adekvátní cena, ukáže až čas.

15. Craig Gordon (Heart of Middlothian → Sunderland)
Mít kvalitního brankáře, to je základ. A ví to i Roy Keane, který z čtyřiadvacetiletého Skota udělal nejdražšího brankáře v historii britské kopané. V Edinburghu zářil, v týmu nováčka to nebude mít vůbec jednoduché. Pokud se ale osvědčí, může jeho cena ještě stoupnout.

16. Fernando Torres (Atlético Madrid → Liverpool)
21,5 milionu liber tvoří z mladého španělského útočníka nejdražší posilu léta. Svoji cenu potvrdí jen tehdy, pokud dotáhne Liverpool svými góly k vysněnému mistrovskému titulu. Začal dobře, ale každý soupeř nebude tak odevzdaný, jak tomu bylo v případě Derby County.

17. David Rozehnal (Paris Saint Germain → Newcastle United)
Sam Allarydce konečně získal svého oblíbence a nepřišel ho ani příliš draho. Žádné velké rozkoukávání se nekonalo, český obránce začal hned od první minuty šéfovat obraně Magpies a zatím nechyběl ani minutu.

18. Roque Santa Cruz (Bayern Mnichov → Blackburn Rovers)
V Bayernu strávil prakticky osm let na lavičce náhradníků. V Rovers podle dostupných indícií bude mít dostatek šancí ukázat, že není promarněným talentem. V šestadvaceti letech má své nejlepší roky ještě před sebou a pokud mu vydrží zdraví, může být jedním z nejpříjemnějších překvapení letošního ročníku.

19. Younes Kaboul (AJ Auxerre → Tottenham Hotspur)
Ke Spurs přišel dvacetiletý stoper s velkými předpoklady a pokud se dokáže přizpůsobit anglickému stylu, může v budoucnu patřit mezi nejlepší obránce planety. Při přetrvávajících zdravotních problémech Ledleyho Kinga muže už tuto sezónu dostávat hodně šancí v základní sestavě.

20. Andrej Voronin (Bayer Leverkusen → Liverpool)
Bundesligou ostřílený Voronin se rozhodl posunout na další stupínek v kariéře a vybral si pro něj Liverpool. Spolehlivému střelci nedělá problém hrát ve stínu velkých hvězd, dokazoval to už při spolupráci s Berbatovem nebo Ĺ evčenkem. I v Reds má konkurenci velkou, ale o své místo hodlá bojovat. Dalším plusem je, že Beníteze nestál ani libru.

Několik čísel na závěr:

Konečná suma, kterou všech dvacet klubů Premier League utratilo za nákupy nových hráčů, přesáhla 500 milionů liber, což znamená obrovský nárůst oproti loňským 300 milionům. Nejvíce utratil Manchester United (51 milionů), v závěsu je Liverpool (50 milionů), následuje Tottenham se 40 miliony a trochu překvapivě je mezi „nejlepšími“ také nováček Sunderland (35 milionů).

Na své si z celkové částky přišly i zahraniční kluby, které prodaly své hráče do Premier League. 250 milionů liber totiž putovalo za hranice Anglie.

Zajímavostí také je, že 110 milionů liber utratily kluby za nákup hráčů z nižších anglických soutěží. Právě tam letos zřejmě nejvíce orientovaly svoji pozornost, nárůst oproti loňským 40 milionům je nejvíce znatelný.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Nejnovější články