Zpět na » Premier League » Páté kolo u vozu?!

Páté kolo u vozu?!

0

Líbilo se

03.09. - Třetí stupeň kalamitního nebezpečí vyhlásil po výprasku od Liverpoolu trenér Derby County Billy Davies. Soupeři Rams tomuto týmu v úvodu sezóny sází branky jak brambory a situace je na pováženou. Co se ale stane pokud mužstvo v tomto duchu bude pokračovat? Může to být ještě horší?

Sobota 1. září 2007 se na Pride Parku určitě zapíše do klubové kroniky černým písmem. Jak by také ne. Liverpool doma Derby totiž uštědřil takový „knock out“, za jaký by se nemusel stydět ani Lennox Lewis v dobách své největší slávy. 6:0, to jest konečný stav zápasu a snad každý, kdo měl možnost tuto symfonii celku z Merseyside spatřit, si musel položit otázku: Jak vůbec takový tým typu Derby smí hrát v Premier League?

Vždyť výsledek debaklového charakteru to letos v podání Rams nebyl první. Všichni ještě mají v živé paměti dva týdny starou exhibici na White Hart Lane ze třetího kola. Tottenham v úvodní čtvrthodině třikrát udeřil a v podstatě bylo rozhodnuto. V součtu s gólem Darrena Benta z druhého poločasu a celou plejádou zahozených tutovek Kohoutů se z toho nakonec vyklubalo milosrdných 4:0. Výkon Derby byl téměř k smíchu. Rozklepaní hráči kupili chybu za chybou jako v žáčcích a na prvoligové úrovni nabídli divákům věci naprosto nevídané. Billy Davies poté sklesle označil představení svých svěřenců za nepovedené a tvrdil, že tým musí ještě posílit.

Následovala sice přijatelná domácí prohra 1:2 s Birminghamem City, ale nedostatky ve hře Rams se naplno projevily v duelu s LFC. Málo kvalitní kádr, velmi špatná hra obrany v čele s „korunním princem“ gólmanem Bywaterem a chaboučký projev směrem dopředu s neschopností přesně zakončit – výčet asi toho nejdůležitějšího. Ĺ estigólová lavina Liverpoolu v sobotu zasypala na Anfield Road mužstvo Derby až po konečky vlasů. Berani byli jen několik minut důstojným soupeřem, než si novic Premiership ušil z ostudy kabát. Davies po zápase jen těžko hledal slova útěchy: „Prvních dvacet minut to šlo, ve druhé půli ale přišla kalamita.“

Historie se opakuje. Věty podobného ražení byly na pořadu i po prohře v Tottenhamu. Jak ovšem Derby skutečně pomoci? Není záležitostí neznámou, že Rams si se svým rozpočtem a zázemím zrovna z kopýtka vyhazovat nemohou. Zvučné posily se v létě na jejich soupisku příliš nehrnuly a až na Roberta Earnshawa za 3,5 miliónu liber se na Pride Parku tolik neutrácelo. Indispozicí většího množství finančních zdrojů se však pod koberec nemůže zamést taková blamáž. Josef Csaplár ve studiu televize Prima trefně poznamenal: „Nevím jestli je Liverpool tak dobrý nebo Derby tak špatné.“ Ona je pravda někde uprostřed. Reds letos chtějí útočit na titul, kdežto Beranům stačí záchrana.

Ĺ kolácké chyby, nedůraz a někdy až herní naivita jsou neomluvitelné. „Tohle se znovu nesmí stát,“ říká si jistě Billy Davies a ví o čem je řeč. S přetrvávajícími problémy může přijít vyhazov. Derby se svým vrchním představitelem Peterem Gadsbym by nebylo prvním klubem na světě, který by chtěl změnou na postu hlavního trenéra docílit příchodu nového impulsu. Na druhou stranu jde také o čest a pozitivní prezentaci týmu. Jasně, utkání venku nejsou nikdy a pro žádný celek jednoduchá. Navíc Anfield, kdo by neměl trému? Nebudu ale mluvit z cesty, když řeknu, že po šesté brance Fernanda Torrese z 78. minuty někteří idealisté uvažovali i nad dvojciferným rozdílem ve skóre. Tohle dál prostě nejde.

Možná se jen jedná o výpadky z úvodu sezóny a nastanou lepší časy. Vždyť nováček soutěže fotbal hrát umí. Potvrdil to třeba remízou 2:2 z prvního kola proti Portsmouthu. I výkony s Birminghamem a Manchesterem City navzdory prohrám nebyly k zahození. Cestu však zkříží prvotřídní celek a hráčům se rozklepou kolena. Postup do Premier League z baráže League Championship přes West Bromwich Albion byl rozhodně nad plán, jenže je začátek nového ročníku, pět kol za námi a Derby má ve statistikách zaznačenu čtveřici porážek a jednu remízu, což s poměrem vstřelených a obdržených branek 3:15 dává, sečteno podtrženo pouhopouhý bod. S trochou fantazie a i podle čísel takový současný anglický Liberec. Připočíst je nutno i vyřazení v teprve druhém kole Carling Cupu s druholigovým Blackpoolem. No ale penaltová loterie je vždycky ošidná.

Do konce chybí 33 kol a jestli poslední celek ligy urychleně na něco nepřijde, může ostatním posloužit jako docela slušný fackovací panák, jenž se snadno porazí a skoro zadarmo se od něj získají všechny body. Někteří fotbalisté – kapitán Matthew Oakley, Andy Todd se nejeví špatně, ovšem pak třeba Todd vyrobí fatální hrubici (poslední branka Torrese ze sobotního zápasu) a co je potom týmu platné, že hrál dobře, když nahrál protivníkovi na gól. Stane se, jenže tady nešlo o první podobný „výbuch“.

Jednou z možností by mohlo být vhodné posílení. Přestupní trh sice již za sebou zavřel vrata, Derby však stejně novou akvizici v posledních hodinách před „zavíjačkou“ přivedlo. Kennyho Millera si v Celticu Glasgow moc nepovažovali a přestože tento skotský reprezentační útočník statečně bojoval o své místo na výsluní, transfer k Rams ho neminul. Millerovi ani Derby to ale nebude na škodu. Skot už v Anglii prožil úspěšné angažmá ve Wolverhamptonu a Davies potřebuje kvalitního forvarda jako sůl. Miller jím určitě je a navíc mu neschází motivace, neboť bude chtít bývalému trenérovi ze Celticu Gordonu Strachanovi ukázat, jakouže jeho prodejem udělal chybu. Ani on však nemá na potíže nového zaměstnavatele všelék.

Co když přijdou i další vysoké nářezy? Někdo se ptá: Je Derby vůbec hodno účasti v Premiership? Z úvodních pěti kol se moc nevyčte, ovšem leccos se naznačí. Vedení s koučem Billy Daviesem si je vědomo toho, že je nutností zaznamenat výsledky, protože dokud se tak nestane, Berani budou stále jenom pátým kolem u vozu a v květnu příštího roku zmizí v propadlišti dějin anglické Premier League.

/ Fotbalportal.cz

Nejnovější články