Zpět na » Premier League » Byznys nebo zábava aneb Ronaldo za 135 miliónů liber?

Byznys nebo zábava aneb Ronaldo za 135 miliónů liber?

Byznys nebo zábava aneb Ronaldo za 135 miliónů liber? © skysports.com - Sulaiman Al-Fahim

0

Líbilo se

02.09. - Za dva dny v anglickém fotbale toho nový majitel Manchesteru City Sulaiman Al-Fahim stihl docela dost. Koupil Manchester City, posílil Citizens o hvězdného Robinha, ale také si znepřátelil snad všechny fanoušky nejen Blues, ale i britského fotbalu.

Za jeden den se toho dá stihnout opravdu hodně. Ráno Sulaiman Al-Fahim, který už usiloval i o Liverpool, Newcastle a Arsenal, uspěl s nabídkou na koupi Manchesteru City a stal se jeho hlavním majitelem. Ve 23:45 už získal pro svůj nový klub první posilu. Za 32,5 milionu liber, tedy rekordní částku v historii Premier League, přišel z Realu Madrid Robinho.

Fanoušci Citizens příliš nadšení nebyli. Uživatel pod nickem ManCity, který navštěvuje náš portál, přestup komentoval takto: "To byl den. Prvně nás koupí nějací šejci, kteří hnedka koupí Robinha. Na co? To už aby se chystala sádra, protože po pěti minutách už bude na zemi a nevstane," naráží ManCity na těžkou adaptaci hráčů z Jižní Ameriky v Premier League.

"Celou dobu je člověk proti Chelsea a jejich nákupům, a pak se ze dne na den z jeho týmu stane něco stejného. Za těch jedenáct let fandění Citizens jsem zažil pád z Premier League do třetí ligy, ale to nebylo tak hrozné jako včerejší zpráva o šejcích. Když jsem četl ty jejich řeči na BBC, jak chtějí dotáhnout samé hvězdy, bylo mi na zvracení."

Skutečně, Al-Fahim chce napodobit majitele Chelsea Romana Abramoviche a jeho počínání z roku 2003 a udělat z Manchesteru City top klub. "Mám sen a tak ho uskutečním. Nestačí mi, aby Manchester City bojoval o trofeje v Anglii, chci vyhrát i Liu Mistrů. Teď si sedneme z manažerem, zjistíme, které hráče chce a přivedeme je." To jest jedny z prvních slov Al-Fahim po příchodu do Eastlands.

Po včerejším nákupu Robinha, který by měl na City of Manchester Stadium pobírat plat okolo šesti miliónů liber ročně (cca 3,5 miliónu korun týdně a 183,6 miliónů ročně!) šokoval dnes Al-Fahim znova. A tento krok nepochybně vzbouří v řadách fanoušků Citizens ještě větší vlnu nevole.

Arabský podnikatel hodlá v lednovém přestupním termínu utratit neuvěřitelných 135 miliómů liber (asi 4 miliardy a 131 miliónů korun) za Cristiana Ronalda, který hraje za nesmiřitelného rivala Citizens, Manchester United. Jen pro představu tato částka by pravděpodobně stačila na odkoupení druholigoého či třetiligového klubu v Anglii.

"Real Madrid za Ronalda nabídl 90 miliónů liber. Jenže za hráče jako je on, to je málo. Pokud ho chceme, budeme muset nabídnout asi 135 miliónů liber. A proč ne? Chceme být největší klub na světe, větší než Manchester United nebo Real Madrid."

Pro Manchester City je pravděpodobně dobře, že tuto myšlenku nestihl Al-Fahim nestihl realizovat ještě tento přestupový termín. Fanoušci Citizens, kterým se to nelíbí, mají teď čas na vzbouření a pravděpodobně také na založení nového klubu, jako to v minulosti podnikli fanoušci Wimbledonu, Liverpoolu nebo Manchester United. Londýnský klub už dokonce se svým AFC Wimbledon dosílil zániku původního Wimbledon FC a v současnosti působí v šesté anglické lize.

"Tak třeba vznikne nějaký klub fanoušků, jako AFC Wimbledon nebo i ten, který má Manchester United," dodává i uživatel ManCity.

Skutečně pro fanoušky Citizens je to rána pod pás. Fanoušci, kteří dosud byli hrdí na historii slavného klubu nebo na vysoký počet odchovanců v základní sestavě, si budou muset zvykat na přestupy okolo ceny Robinha, či ještě vyšší, téměř výhradně jen zahraničních hráčů, ale také možná také spoustu trofejí. Jenže za jakou cenu? Za cenu ztráty identity klubu a pravděpodobě také nepřízeň u většiny fotbalové veřejnosti, stejně jako se tomu stalo u Chelsea. Jenže nepřízeň mů přijít i z vlastních řad ve zmiňované podobě založení nového klubu vycházejícího z tradice Citizens.

Jenže se dá očekávat, že tento osud bude potkávat i další a další kluby. Už teď je zářným příkladem londýnská Chelsea, která sice zběsilé nakupování v posledních letech omezuje, ale stále fanoušci ostatních klubů poukazují na fakt, že Chelsea je "vybudována" z Abramovichovi ropy. Stejnou, i když méně drastičtější cestou se vydal i Manchester United nebo Liverpool. Dalším příkladem je druholigové Queens Park Rangers, který vlastní hned tři bohatí majitelé. QPR letos vydatně posilovalo, chce postoupit do Premier League a za čtyři roky hrát Ligu Mistrů. Jenže získalo především hráče ze zahraničí, kteří mají problém si zvyknout na Premier League, natož pak na League Championship, kde se hraje ještě tvrdší fotbal. Na výsledek snažení QPR si ještě musíme počkat, po čtyřech kolech je příliš brzy hodnotit, ale na přímý postup to rozhodně nevypadá.

Takže je dost možné, že se především anglický fotbal brzy stane spíše byznysem než zábavou, která se hraje pro lidi. Svědčí o tom i rozhodnutí Robinha přestoupit do Manchesteru City. Původně totiž brazilský reprezentant veřejně prohlašoval záměr jít do Chelsea. Až když slyšel šumění peněz na City of Manchester Stadium, svůj názor změnil.

Otázka zní co s tím? Michel Platini se chce právě tomuto vývoji ve fotbale bránit. Začal s kvótou pro maximum cizinců v klubech. Postupně by mělo v základní sestavě působit pouze pět cizinců. Jenže ani to pravděpodobně nebude stačit, za anglické hráče by pak pravděpodobě byly ceny ještě vyšší. Řešením by mohly být stropy pro přestupy a platy nebo kvóta pro minimální počet odchovánců v základu či v nominaci na zápas. Uvidíme zda s tím budou FIFA, FA nebo samotné dosud tradiční kluby něco dělat, ale za zachránění anglické fotbalové tradice by to rozhodně stálo. Když vypadá situace ve fotbale takto nyní, jak bude vypadat za 20 nebo 30 let?

A co vy? Schvalujete velké přestupní částky, neomezený počet cizinců v každém klubu nebo trend, podle kterého se fotbal stává spíše byznysem?

Tento článek je názorem autora, nemusí vyjadřovat názor redakce ani celého serveru FotbalPortal.cz

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Ondřej Voska / FotbalPortal.cz, skysports.com

Anketa

Souhlasíte s tímto druhem získávání úspěchu?

Ano (137)

Ano 25,3%

Ne, mělo by se s tím něco dělat (405)

Ne, mělo by se s tím něco dělat 74,7%
Celkový počet hlasů: 542
Loading... Uklávám Váš hlas.
Nejnovější články