Zpět na » Premier League » Z ošklivého káčátka nádhernou labutí

Z ošklivého káčátka nádhernou labutí

0

Líbilo se

28.09. - Nebylo a není v Premier League mnoho hráčů, kteří strávili téměř celou sezónu na lavičce, ale přesto se nevzdali a dál bojovali o své místo mezi nejlepšími. Jedním z takových borců je Fábio Rochemback, kdysi velký talent brazilské kopané, který ale v posledních letech uvadal, až málem zapadl úplně. Příběh pětadvacetiletého středopolaře nápadně připomíná ten o ošklivém káčátku.

Dva roky strávené ve slavné Barceloně, fotbalista Portugalska roku 2003, sedm startů za brazilskou reprezentaci. S takovou vizitkou přicházel v srpnu 2005 Fábio Rochemback do FC Middlesbrough. Také jí v začátcích svého působení nezůstal nic dlužen, když byl jedním z hráčů, kteří Boro dotáhli až k historickému finále Poháru UEFA. Stále ještě mladý Brazilec se ukazoval jako dobrá posila, defenzivní záložník, ofenzivní záložník, křídlo, nic mu nedělalo problémy.

Jenomže po nadějné první sezóně se Rochemback dostal do útlumu a z týmu nového manažera Garetha Southgatea téměř vypadl, občas se dostal na lavičku náhradníků.

"Chci se vrátit do Sportingu Lisabon. Mrzí mě přítup manažera, v létě mi sliboval, že se mnou počítá, ale skutek utek," toužil v lednu 2006 Rochemback po návratu do klubu, odkud do Premier League zamířil. Situace ohledně jeho osoby se stále více přiostřovala, za naštvaného Rochembacka už později do médií mluvil jen jeho otec a agent v jedné osobě Juarez Rochemback. "Fábio se rozhodl za Boro už dál nenastupovat," zněl konečný verdikt ve snaze vytrucovat si vytoužený přestup do Lisabonu. Jenomže kluby se nedohodly a před Rochembackem se zjevila vidina dalšího promarněného půlroku v Anglii.

Avšak podobně jako se situace před dvanácti měsíci obrátila k horšímu, v posledních týdnech jakoby se Rochembackova pozice opět obrátila o 180 stupňů. Už v závěru minulé sezóny překvapivě naskočil v několika zápasech do hry a nevedl si vůbec špatně. V úvodu nového ročníku si odpykal třízápasový trest za vyloučení a pak se stal nedílnou součástí základní jedenáctky dřívějšího nepřítele číslo jedna - Garetha Southgatea.

"Jsem opravdu moc šťastný, že mě manažer vzal zpět do týmu. Byl jsem v trestu, spoluhráči vyhráli ve Fulhamu, ale Southgate mi přesto dal důvěru. Hodně to pro mě znamená. Momentálně se cítím opravdu dobře. Měl jsem dobrý start a chci v dobrých výkonech pokračovat. Pracoval jsem na sobě, abych se dostal tam, kde teď jsem. V začátcích mého působení v Anglii jsem to měl složité, ale teď je atmosféra skvělá a moc si to užívám," vrací se k minulým událostem Rochemback. A jaký je jeho nejbližší fotbalový cíl?

"Nemůžu se dočkat, až vstřelím branku před severní tribunou v nějakém velkém zápase. Fanoušci jsou skvělí, vyvolávají moje jméno a myslím, že si teď rozumíme," dodává populární "Rocky".

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz/premierleague.com

Nejnovější články