Zpět na » » Africký Pohár Národů 2008 klepe na dveře

- Africký Pohár Národů 2008 klepe na dveře

Africký Pohár Národů 2008 klepe na dveře © FotbalPortal.cz - logo Afrického národního poháru

0

16.01. - Už jen nemnoho času nás dělí od zahájení očekávaného Afrického Poháru Národů. 26. ročník soutěže přinese bitvu 16 týmů rozdělených do 4 skupin o nejcennější trofej černého kontinentu. Fotbalportal.cz bude samozřejmě při tom.

Hned na úvod Vám představíme mecenáše této, pro fotbalovou veřejnost, obrovsky významné fotbalové události. Hlavním sponzorem letošního ročníku Afrického Poháru Národů je společnost MTN. Jedná se o mobilního operátora sídlícího v Jihoafrické republice. Sama MTN se popisuje jako lídr telekomunikace v Africe a na Středním východě. Proto se také pro letošek změnilo oficiální jméno soutěže: MTN Africký Pohár Národů.

Hostující zemí 26. ročníku soutěže se stala Ghana. Ta získala právo na pořádání rozhodnutím Africké Fotbalové Konfederace (CAF) v Káhiře, která jí dala přednost před dalším kandidátem, Libyí. Jihoafrická republika se ucházela o pořádání poháru také, avšak poté, co bylo rozhodnuto o tom, že se na jejím území uskuteční Mistrovství Světa 2010, logicky kandidaturu na Pohár Národů stáhla.

Teď už k turnaji samotnému. Ten začne 20. ledna, vítěze budeme znát 10. února. O nejvýznamnější trofej černého kontinentu se utká 16 mužstev rozdělených do 4 skupin. Soutěže se účastní jen ty týmy, které dokázaly postoupit z kvalifikace.

Hrát se bude na 4 stadionech ve 4 městech.

O 3. místo - 09.02.2008 - Kumasi

nejlepší střelec historie turnaje Laurent Pokou (Pobřeží slonoviny)

zdroj: africafoot.com

HISTORIE

V historii Afrického Poháru Národů se bojovalo celkem o tři trofeje. První z nich, Trofej Abdelazize Abdallaha Salema, byla celá ze stříbra, pojmenována podle prvního egyptského prezidenta turnaje. Jako první ji získala reprezentace Ghany. Druhá trofej nesla název Pohár Africké Jednoty. Udělována byla mezi lety 1980 a 2000. V současnosti africké týmy bojují o pohár třetí, vyrobený v Itálii. V roce 2002 ji jako první získal Kamerun.

Aktuálním držitelem poháru je díky vítězství z roku 2006 Egypt, před ním v Poháru Národů zvítězily reprezentace Tuniska, dvakrát po sobě Kamerunu, opět Egyptu, Jihoafrické republiky, Nigérie, Pobřeží Slonoviny atd.

Bez zajímavosti nezůstává fakt, že v roce 1957 byla z turnaje kvůli apartheidu diskvalifikována Jihoafrická republika.

Soutěž vyhrál pětkrát Egypt, čtyřikrát shodně Ghana a Kamerun, po dvou vítězstvích mají Kongo a Nigérie. Ve finále se nejčastěji, sedmkrát, objevila Ghana, šestkrát Egypt a Nigérie, pětkrát Kamerun.

Podíváme-li se na nejlepší střelce soutěže, vévodí jim 14 brankami Laurent Pokou (Pobřeží slonoviny). Druhé místo zaujímá třinácti přesnými zásahy Rashidi Yekini (Egypt). Na třetím místě je Hassan El-Shazly (Egypt) s 12 vstřelenými góly. Z aktivních fotbalistů má nejvíce zásahů reprezentant Kamerunu Samuel Eto´o, který se trefil jedenáctkrát.